Mobil Oyun Haber

Apple Arcade Tanıtıldı – Mobil Oyun Dünyası Değişiyor Mu?

Apple Arcade, yeni oyun servisi tanıtıldı. Mobil oyun sektörüne bomba etkisi yaptı. Apple Arcade nedir, bize neler sunacak, mobil oyun dünyası nasıl şekillenecek, Google bu adım karşısında nasıl bir adım atacak? Hepsi ve daha fazlası yazımızın detaylarında. Apple, AppStore’dan ve özellikle oyunlardan oldukça ciddi gelir elde ediyor. Bunu arttırmanın da sektörü geliştirmenin de bir yolunu bulmuş gibi görünüyor. Uzun zamandır hakkında yazılar da yazdığımız bilgi de verdiğimiz Apple mobil oyunlarda abonelik dönemi şeklinde bahsettiğimiz hizmetin detayları ortaya çıktı. Apple Arcade denilen yeni hizmet sonbaharda açılacak ve mobil oyun dünyasına şekil verecek. İşte Apple Arcade detayları…

Apple Arcade nedir?

Apple’ın yeni duyurduğu Apple Arcade hizmeti, temelde Playstation Plus benzeri bir hizmet. Bildiğiniz gibi PS Plus hizmeti sizlerden aylık olarak bir ücret alıyor ve sizlere sisteme dahil ettiği ve sık sık yenilenen / değişen oyunları ücretsiz ve sınırsız şekilde sunuyor. Normal şartlarda 100 TL ödeyeceğiniz oyunun lisans anahtarını alıp ömür boyu sahip olacağınıza aylık 24TL bir ücret ödeyerek bir sürü oyunu oynama fırsatınız oluyor. Oyun sizin olmuyor ve belli zamanlarda erişilebilir oyunlar değişiyor. Yine de içerik çoğaldığı için insanların ilgisini çekiyor. Örneği ekran görüntüsünü PS Plus üzerinden inceleyin.

ps-plus-abonelik-sistemiGördüğünüz züere 164TL karşılığı satılan CoD PS Plus üyelerine ay içinde ücretsiz sunuluyor. Apple Arcade’de bu mantıkla işliyor.

Apple Arcade özellikleri neler?

Yakından bakacak olursak Apple Arcade bizlere şu avantajları sunacak;

 1. Tek abonelik ile servise dahil edilmiş tüm oyunlara erişim imkanı.
 2. Reklam yok uygulama içi satın alma yok. Apple Arcade sistemine özel bir düzen var.
 3. iPhone, iPad, Mac, Apple TV ürünlerine entegre, hepsinden aynı oyuna kaldığınız yerden devam edebilirsiniz.
 4. Çevrimdışı desteği sunuyor.
 5. Aile paketi seçeneği mevcut.

apple arcade mobil oyun hizmeti abone ol

Yapılan duyuruda yeni olarak 100’den fazla mobil oyun belirtildi. Bu sistem için yazılmış veya adapte edilmiş mobil oyunlar. Elbette rakam çoğalacaktır. Bu oyunların hepsine ayrıca ücret ödemeden sadece abonelikle erişmek mümkün. Neden yeni oyunlar veya adaptasyon gerekli diye soruyorsanız cevabı basit, reklam olmayacak ya da oyun içi satın alma gerekmeyecek. Reklam olmaması normal ama oyun içi eşya alınmayacaksa oyun nasıl ilerleyecek? İşte tam burada adaptasyon gerekiyor. Örneğin normal bir mobil oyunda oyun içi bir eşyayı gerçek parayla alabiliyorsunuz ya da gerçek parayla alınan ya da oyun içinden zorla biriktirilen elmas vb eşyalarla almak mümkün oluyor. İşte Apple Arcade bu kısımda elbette adaptasyona ihtiyaç duyuyor. Bu eşyalar gerçek parayla değil oyun içinden kazandığınız normal paralarla alınabilir oluyor veya hergün abonelere belirli miktar bu eşyalar ve paralar hediye ediliyor. Bu konu hakkında Apple’dan detaylı açıklama gelmedi.

Youtube Kanalıma Abone Olabilirsin

Bir diğer en önemli özelliği bütün iOS cihazlardan oynanabilir olması. Bu zaten normalde de var ama Apple Arcade yani abone olduğunuz oyunlar bütün cihazlardan erişilebilir olacak. Ayrıca çevrimdışı oynama imkanınız da olacak. Elbette bütün oyunlar buna uygun olmayacaktır. Son olarak aile paketi satın alma seçeneklerinin de olacağını belirtelim. Biraz daha fazla ödeyerek aile paketi alınca ailenin bütün bireyleri aynı oyunlara ücretsiz erişebiliyor.

Apple Arcade oyunları

Elbette 100 oyunu buraya yazmam mümkün değil ama Apple’ın Arcade sistemine dahil ettiği yeni oyunların bir kaç tanesini çoktan tanıttı. Bunlar;

 • Where Cards Fall
 • The Pathless
 • Lego Brawls
 • Hot Lava
 • Oceanhorn 2: Knights of the Lost Realm
 • Beyond a Steel Sky

şeklinde listelenebilir. Elbette bunlar muhtemelen içlerindeki en iyileri ve buradan videolarını kontrol edebilirsiniz, oldukça iyi örnekler.

Apple Arcade mobil oyun dünyasını nasıl şekillendirecek?

Özellikle oyun geliştiriciler bu sisteme girmeye çalışacak diye düşünüyorum. Oyunların kalitesi için belli seviyeler standart olacak. Bu açıdan abonelik sistemindeki oyunların hepsinin standardın üzerinde olacağını ve bir çok kişinin de beğenisini kazanacağını düşünüyorum. Oyun sektörünü olumlu yönde etkileyecek bu sistem oyun kalitesini arttıracak. Çünkü bu oyunların satın alınabilir oyunlar olması şart.

apple arcade mobil oyun hizmeti abone ol

Google Play’de son durum ne?

Apple Arcade tanıtıldı ama Google’dan ses seda yok. Normalde tanıtımı olmasa bile benzeri bir sistemin geleceğine dair bir işaret vermesini beklerdim. Lakin kısa süre önce Google, Stadia isimli servisini tanıttı. Buradan detayları alabilirsiniz. Peki neden bu iki servisi karşılaştırdım. Çünkü Google Stadia ile bütün oyunlar zaten hem telefondan hem bilgisayardan hem TV’den oynanabilecek. Lakin bir fark var, Stadia bir bulut oyun servisi. Yani temelde bu oyunlar en yüksek kaliteyle konsol ve bilgisayarlar için üretiliyor. Apple Arcade’in ise böyle bir iddiası yok. Doğrudan mobil oyunları PC’den de oynayabilirsiniz açıklaması yapılıyor. İleride elbette değişebilir. Belki Apple Arcade bulut servisine dönüşür.

Bu bilgiler ışığında Google’ın konuyla ilgili şimdilik bir adım atacağını düşünmüyorum. Çünkü Google Stadia zaten daha fazlasını sunuyor. Bu durumda benzer bir hizmeti Google , Apple’dan önce duyurmuş oluyor.

Appla Arcade fiyatları

Apple’dan yeni hizmeti hakkında bir fiyat açıklaması yapılmadı. Normal ve basit bir paketin ilk seviye bir paketin fiyatının 10 Tl ile 20TL arasında olacağını tahmin etmek zor değil. Mobil oyunlar için çok diyebilirsiniz ama bunun da dolar kurundan kaynaklandığını unutmayın.

Kaynak: Apple Arcade

Yazar Hakkında

Mobil Oyun Haber sitemiz oyunda.org için mobil oyunlar ve PC oyunları için içerik üretiyorum. Videolara destek oluyorum. İlgi alanım bulmaca oyunları olmasına rağmen diğerlerine de ilgim oldukça yüksek.
İlgili
ListeMobil OyunMobil Oyun Haber

En İyi Android Oyunları Listesi 2021

Mobil Oyun Haber

Tencent Start Bulut Oyun Servisi Duyuruldu

Mobil Oyun HaberStrateji

GWENT Wicher Card Game Yakında Telefonlarımızda Olacak

Mobil OyunMobil Oyun Haber

Bulut Oyun Sistemi Google Stadia Nedir?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Onumaya Değer
Yakında Çıkması Beklenen Mobil Oyunlar Mart 2019