Battle Royaleİnceleme

Cyber Hunter Battle Royale İncelemesi

Ön kayıt aşamasından sonra mobil oyun piyasasına harika bir giriş yapan Cyber Hunter, NetEase’in elinden çıkıyor. Doğunun parlayan yıldızı NetEase bana kalırsa harika bir oyuna imza atmış ama yine de sizlere oyunu tanıtmak ve detaylara inmek için enine boyuna bir inceleme yapmak istiyorum. Genel olarak bakacak olursak Cyber Hunter mobil battle royale oyunu klasik bir adaya, adaya atlayan 100 kişiye ve de hayatta kalan son kişi olma amacına sahip. Yani temelde Pubg Mobile, biraz Fortnite Battle Royale, Rules of Survival ve Free Fire gibi gibi bir oyun. Ama kendini ön plana çıkaran o kadar çok özellik var ki iyi bir yatırımla Pubg Mobile’ı bile zorlar. Gelin bu kadar övdüğüm oyunun detayları nelermiş görelim havadaki sineğe kadar bir inceleme yapalım. Cyber Hunter mobil battle royale incelememizde temel alacağımız konular şunlardır;

 1. Hikaye – Senaryo – Tema
 2. Oynanış ve içerik
 3. Grafikler
 4. Türkçe Dil Desteği
 5. Fiyat
 6. Oyuncu Yorumları

Değerlendirme konularımız incelemelerde hemen hemen aynı olup oyunda oyuna bazıları değişiklik gösterebiliyor. Cyber Hunter için belirlediğimiz ana başlıkları yukarıda sıraladım.

Senaryo ve tema

Oyun bir battle royale, anlamını bilmeyen var mı? Oyunda bir adaya 100 kişi atılıyor. Amaç ise hayatta kalan son kişi olmak. Bunun için adanın etrafına yayılmış silah ve diğer ekipmanlarda yararlanmanız gerekiyor. Hikayeye göre adada bir güç kalkanı zaman içinde daralıyor ve oyun alanı da bununla birlikte küçülüyor. Bu durum elbette oyuncuları birbiriyle çatışmaya itiyor. Bu battle royale oyunlarının standartı. Ama Cyber Hunter‘ın kendine has bir teması var. Cyberpunk tema son zamanların ilgi çeken renklerini içinde barındırıyor. Bu oyunda araç olarak (lisanslı olmasa da) Ferrari benzeri spor arabalar, Amarok benzeri pickup arabalar bulunuyor. Sizi düşünün. Ayrıca motorsikletiniz ise Tron filminden fırlamış gibi. Silahlar da aynı şekilde gerçeklikten uzaklaşmış cyberpunk temaya uygun ve oldukça güzel görünüyor. Bu durum gerçeklik arayanlar için kötü bir seçenek olsa da sonuçta bu bir oyun.

Cyber Hunter oynanış ve içerik

Cyber Hunter, Battle Royale içeriğinin tümünü kendisinde barındırıyor. Rakiplerinizi maç dışı bırakmalı ve hayatta kalan son kişi ya da takım olmalısınız. Ada, silahlar, oyuncular, araçlar, güç alanı standart battle royale içeriği. Kendine özgü olan kısmı Fortnite’dan aldığı yüksekten düşerken süzülme durumu. Bir çok yerde oldukça eğlenceli olabiliyor.

cyber hunter yüksekten süzülme

Silahlar standart dedim ama elbette silahların olması standart. Oyuna eklenmiş silahların benzerleri diğer oyunlarda yok. Görünümleri de oldukça iyi olan silahlar temelde gerçekliğe uysa da elbette cyberpunk temaya uyarlanmış durumda. Örneğin bir pompalı bir tüfek, bomba atar olağan dışı geliştirilmiş ve etkili silahlardan.

cyber hunter silahlar battle royale

Silah tanıtımları

Yeni bir oyun olmasına rağmen silah içeriği oldukça iyi. Bir çok silah şimdi oyunda. Ayrıca daha sonra güncellemelerle eklenecek olanlar da var. Bununla birlikte silahlarla ilgili detaylı bilgi isteyenler için Cyber Punk içinde silahlarla ilgili özel bir bölüm de yer alıyor. Bu bölümde silahın güçlerinden ve özelliklerinden bilgiler alabileceğiniz gibi oyun içinde bulunan bütün silahları da görebilirsiniz.

Cyber Hunter yetenekler

İçerikte değinmem gereken en önemli husus, yetenekler kısmı. Oyunda herkesin alabileceği ve seviye ile açılan yetenekler bulunuyor. Bu, oyunun kendine özgü en önemli özelliği olarak ön plana çıkıyor. Bu yetenekleri kullanmak için oyun içinde maksimum 500’e kadar yetenek puanı şeklinde küp topluyorsunuz. Haritada silahlar ya da diğer ekipmanlar gibi toplanan bu küpler oyun içinde kullanmak için seçtiğiniz 3 yeteneği aktif etmenizi sağlıyor. Tüketilebiliyor ve sonra yine toplanabiliyor. Örneğin size verilen ilk yeteneklerden birisi kalkan. Oyun içinde köşeye sıkıştınız ve biraz rahatlamanız ya da kendinize can basmanız lazım. Yeteneği kullanıp kalkanı açıyorsunuz. Önünüzde büyük bir kalkan beliriyor ve mermi geçirmiyor. Elbette yok edilebiliyor. Bir diğer yetenek motorsiklet. Yolda kaldınız, güç alanı daraldı ve yetişemiyorsunuz. Hemen yeteneğinizi kullanıp motorsikletinizi çağırın ve atlayın gidin.

Youtube Kanalıma Abone Olabilirsin

Çok sayıda seviyenizle birlikte açılan yeteneklerin hepsinden bahsetmek mümkün değil ama en ilginçlerinden birisinden bahsetmem lazım. Bu yeteneği kullandığınız zaman size bir kule oluşturuyor ve sizi kulenin en tepesine atıyor. Buradan konum avantajınızla rakibinize karşı üstünlük kurmanız mümkün oluyor. İlginç ama etkili bir yetenek değil mi?

Kahraman sistemi

Oyunda şimdilik iki kahraman bulunuyor. Elbette oyunun gelişmiş karakter yaratma ekranı sayesinde hepsi benzersiz olabiliyor ama Apex Legends‘da olduğu gibi farklı kişilikler de seçebiliyorsunuz. Normalde bu kahramanların kendine has özellikleri olmalı ama Cyber Hunter‘da bunu göremedim. En azından konuyla ilgili bilgi verilmemiş. Yeni kahramanların ekleneceği söyleniyor. Belki ileri ki güncellemelerde yeni kahramanlarla birlikte her kahramana farklı bir özellik verilebilir. Bir tanesine can yenileme artışı, diğerine ateş hızı artışı, diğerine can puanı artışı gibi.

Kıyafetler ve kozmetik

Kıyafetlere baktığımız zaman yine Pubg Mobile‘da olduğu gibi süreli ve süresiz kıyafetler bulunuyor ve bunlar sandıklardan düşüyor. Sandıklara daha çok fiyat kısmında değineceğiz. Kıyafetler temaya uygun olarak renkli, ışıltılı ve cyberpunk temaya uygun olarak tasarlanmış görünüyor. Şimdilik kıyafet çeşitliliği fazla değil. Sonraki güncellemelerde ekleneceği garanti olan içeriklerden birisi için kıyafetler diyebilirim.

cyberhunter kıyafetler ve kozmetik battle royale

Sezonlar ve görevler

Diğer battle royale oyunlarında olduğu gibi Cyber Hunter oyununda da sezonlar ve şuan oyun 2. sezonda. Daha 25 Nisan 2019’da açılmış olmasına rağmen 1. sezon nereye gitti inanın bende anlamadım. Belki kural budur, direkt olarak 2. sezondan başlıyordur. Bu konu hakkında bilgim yok. Yine sezonda size seviye verecek görevler, ayrıca günlük görevler ve benzeri içerikler Cyber Hunter oyununda bulunuyor. çeşitli aşamaları geçerek, görevleri bitirerek başarımlar ve ödüller kazanabilirsiniz. Bu açıdan oyun daha çok Pubg Mobile‘a benziyor.

Cyber Hunter grafikler

Oyunun grafik kalitesi, standartların kesinlikle üstünde. Bu açıdan kimse kaygı taşımasın. Grafik ayarlarını oyun içinden değiştirmek mümkün. Cihaz kalitesine göre bir çok ayar mevcut. Oyun için kaydettiğim videoları, Xiaomi Mi6 üzerinden UltraHD kalitesinde oynayarak kaydettim. Herhangi bir takılma gibi kötü durumlarla karşılaşmadım. Cihaz donanımı biraz daha düşük olanlar ayarları düşürebilirler.

Animasyonlar ve sesler oldukça iyi. Silah sesleri elbette tam olarak gerçekçi değil. Gerçekçi olmaması rahatsız edici anlamına gelmiyor. Zaten silah temaları da cyberpunk olduğundan kimse gerçekçi bir silah sesi de beklemiyor ama ses kalitesinin iyi olduğunu da eklemem gerekiyor.

Genel olarak Cyber Hunter oyununun en önemli özelliği için yüksek grafik kalitesi diyebilirim.

Türkçe dil desteği

Yeni bir oyun olan ve Çinli bir şirket tarafından geliştirilen Cyber Hunter’ın Türkçe dil desteği yok. Oyun içinde bir çok dil desteği olmasına rağmen Türkçe’ye çevrilmemiş. Bu konuda yazı sonunda elbette bu kategoriye sıfır puanı basacaktım ama sistem kabul etmiyor. 1/100 vereceğim. Bir çoğunuzun ihtiyacı yok ama yine Türkçe dil desteğini arayan bir çok oyun var. Umuyorum ki yakın zaman içinde oyuna (oyuncu sayısına bağlı olarak) Türkçe dil desteği eklenecektir.

Cyber Hunter’da ne kadar para harcarsın?

Oyunda, oyunu etkileyecek bir satış yapıldığına dair bir iz yok. Diğer battle royale oyunları gibi kozmetikler satılıyor. Bununla birlikte haftalıktan seneliğe kadar abonelik paketleri bulunuyor. Bu paketlerden ücretsiz sandıklar ve çeşitli hızlı gelişme eşyaları düşüyor. Eşyaların çoğu süreli. Süresiz eşyalar da bulunuyor.

Gerçek parayla oyun içi bilet alınabiliyor. Bununla da kozmetik ve kıyafetlerin düştüğü sandıklar ve abonelik paketleri satın alınabiliyor. Para yatırmak istemeyenler için daha düşük eşya düşme şansına sahip sandıkları, oyun oynayarak kazandığınız paralarla almanız mümkün.

Sistemin genel olarak oyuncu deneyimini etkilemediğini rahatlıkla söyleyebiliriz. 7TL’lik satıştan 640TL’lik satışa kadar paketler oyun içinden alınabilir. İki farklı değerlendirme yapmak mümkün. Yıllık abonelik veren “black card” isimli paketi almak için indirimli şekilde (geçici olabilir) 2480 bilete alabiliyorsunuz. Bu biletin şimdi gerçek para ile değeri ise 195TL karşılığında aldığınız bilet paketi. Paket 1980 biletin yanında 1000 bilet hediye veriyor ve bununla yıllık abone olabiliyorsunuz. Yıllık abone paketi size, günlük ücretsiz kıyafetler, Dark Crystals (oyun içi eşya), aylık paket ve mağazada indirim hakkı sunuyor.

Bununla birlikte en iyi sandıklardan birisi olan Master Supplies sandığı %10 indirimle (geçici indirim olabilir) 338 bilet karşılığı alınabiliyor. Gerçek parayla değeri toplamda 500 bilet veren 31TL’lik bir satın almaya denk geliyor. Bu sandığın içerisinden kişiselleştirme eşyaları, nadir kıyafetler, silah boyaları çıkıyor.

Yukarıdaki örnekler bu yazının yayınlandığı tarihteki fiyatlar üzerinden verilmiştir ve zaman içinde değişebilir. Yine de size oyun içinde ne kadar para harcayacağınıza dair güzel bir fikir verir.

Cyber Hunter oyuncu yorumları

Google Play üzerinden daha 2 gün olmasına rağmen 5 milyon indirme sınırını geçen oyun toplamda 105 binden fazla yorumlanmış. 105 bin yorumdan 74 bin tanesi kritik olarak 5 yıldız yani tam puan olarak verilmiş. Oyuncu yorumlarını okumaya başladığınızda olumsuz yorumların çoğunun 25 Nisan 2019 öncesinde yazılmış olduğunu göreceksiniz. Zaten oyuna girdiğinizde açıklama yapılıyordu. Sunucular 25 Nisan 2019’da açılacak şeklinde bir açıklama vardı demek ki Türkçe dil desteği oldukça önemliymiş. Yorumlar bu tarihte oyuna giremedikleri için olumsuz puan almış.

Diğer olumsuz yorumlara baktığımızda Türkçe dil desteği nedeniyle düşük puan verenlerin sayısı oldukça fazla. Ayrıca telefon donanımı kötü olup diğer grafik seçeneklerine erişemeyen kullanıcılar grafiklerden ya da grafiklerin değiştirilememesinden şikayetçi olmuş.

Oyuncu yorumları genellikle olumlu ya da oyun deneyimi etkileyecek bir oyun hatasından ya da eksikliğinden bahsedilmemiş. Umarız yakın zaman içinde bir hile, sunucu hatası veya başka bir sorunla karşılaşılmaz.

8.0

Cyber Hunter Battle Royale

Cyber Hunter, mobil battle royale oyunları kategorisine grafikleriyle damgasını vuran, Fortnite Battle Royale görünümlü Pubg Mobile bir oyun olarak açıklanabilir.

Senaryo ve Tema

9.9

Oynanış ve İçerik

9.9

Grafikler

9.9

Türkçe Dil Desteği

0.1

Fiyat

9.0

Oyuncu Yorumları

9.0

Pros

 • Yüksek grafik detaylar
 • İyi animasyon ve sesler
 • Yüksek stabilite
 • Cyberpunk tema
 • Gelişmiş yetenekler
 • Sadece kozmetik satılıyor

Cons

 • Türkçe dil desteği yok
 • Yavaş yükleme ekranı
Google Play
Yazar Hakkında

oyunda.org kurucusu olarak en çok oyun oynamayı, hızlı hayatın gereği bunu mecburen telefondan yapmayı seven biriyim. Ayrıca teknoloji ve mobil oyunlar hakkında içerik üretmeyi de seviyorum. Bir Youtube kanalım var ve burada da mobil oyunlarla ilgili içerikler yayınlanıyor.
İlgili
Warzone

Warzone 2 Sezon 2 Güncellemesinde Loot Sisteminde Önemli Değişiklikler Olacak

Battle RoyaleFree Fire

Free Fire, yeni yılda Elite Pass'ı Booyah Pass ile değiştiriyor

RehberWarzone

Warzone 2.0 Silahları Düzenleme Geliştirme

Apex LegendsBattle RoyaleFortnite

Apex Legends vs Fortnite 5 Fark

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Onumaya Değer
Cyber Hunter Battle Royale Efsane Oyun Çıktı