Gamer Tişört kategorimizden kişiye özel baskılı gamer tişörtlere göz atabilirsiniz, İyzico ve Dolap güvencesiyle kredi kartı ve dilerseniz taksitle alışveriş yapabilirsiniz.

İncelemeRol Oyunu

Şeytanın Şafağı: Zarya-1 İstasyonu İnceleme

Son zamanların yenilikçi ve popüler oyunlarından birisi Zarya 1 olarak bilinen yazı tabanlı bir rol ve bulmaca oyunu olarak karşımıza çıkıyor. Oyun oldukça popüler ve ülkemizde de çok sayıda kişi tarafından oynanıyor. Oyun yaptığınız seçimlerle senaryoya yön vermeniz açısından dikkat çekiyor. Zarya 1 oyununda birden fazla son var ve hepsi de doğru olan değil. Amacınız başarılı bir şekilde görevinizi bitirmek. Senaryoya birazdan değineceğiz ve oyuna detaylı bir şekilde bakacağız. Kısaca yapıdan bahsedelim; yazı tabanlı bir oyun olmasının yanında içerik geliştirilmiş ve eğlenceli hale getirmiş. Yapısı nedeniyle oyun size film izler gibi bir duygu yaşatıyor. Başarısı da buradan geliyor. Şeytanın Şafağı: Zarya-1 İstasyonu mobil oyunununda değerlendirmeye alacağım kriterler şunlardır;

 1. Hikaye
 2. Oynanış
 3. Grafikler
 4. Türkçe dil desteği
 5. Fiyat

Dilerseniz incelememize uzatmadan başlayalım. Hikaye yani oyunun senaryosuyla başlıyorum.

Youtube Kanalıma Abone Olabilirsin

Şeytanın Şafağı: Zarya-1 İstasyonu hikayesi

Oyunun en önemli unsuru hikayesi. Hikaye bu kadar iyi olmasaydı hem benim hem de diğer oyuncuların ilgisini çekmezdi. Hikaye uzayda geçiyor. Daha doğrusu ayda geçiyor. Siz “kontrol” adında senaryoya dünyada yön veren kişisiniz. Ekibiniz bir sinyali araştırmak için aya gidiyor. Hikaye burada başlıyor. Sinyali bulmak ve neler olduğunu anlamak için en doğru yoldan gitmeniz gerekiyor. Daha sonra sağlam bir şekilde dünyaya döndüğünüzde görev başarılı bir şekilde bitmiş oluyor. Oldukça ilgi çekici olan bu oyunla ilgili daha fazla hikaye sızıntısı yapmak istemiyorum. Diğer detaylar için oynanış kısmına bir bakalım.

zarya 1 incelemesi

Şeytanın Şafağı: Zarya-1 İstasyonu oynanışı

Oyunun kendisi ve oynanışı oldukça basit. Yazı tabanlı bir oyun olduğundan oynamak konusunda zorlanmayacaksınız. Oynanış şu şekilde ilerliyor. Aydan ekibiniz telsizle sizinle konuşuyor. Bu konuşmaları okuyorsunuz. Size sor sorulduğunda ya da siz soru sormak istediğinizde sağ alt kısmında çıkan seçeneklerden birini seçiyorsunuz. Elbette bu seçenekler dönüm noktalarında çıkıyor. Bu açıdan bu kısımda doğru seçeneği seçmek önemli. Ekibinizi yanlış yönlendirme ihtimaliniz var. Örneğin bir sohbet şu şekilde ilerleyebiliyor;

“Ekip: Kontrol, önümüzde 3 yol var. Birisi uzak ama güvenli görünüyor. Diğeri daha yakın ama biraz tehlikeli görünüyor. Son yol en tehlikelisi, uçurumdan inmek zorundayız ama en yakın yol bu. Hangisinden gidelim?”

“Kontrol: Zaman çok önemli en yakın yolu takip edin.”

zarya 1 incelemesi

Bu şekilde ekibinize yön vermeye çalışıyorsunuz ama doğru seçeneği seçmelisiniz. Elbette ilk kez oyuna girdiğinizde doğrusunun hangisini olduğunu bilemiyorsunuz.

Oynanışa renk katan bir diğer husus, ekibinizin durumu görmeniz için size fotoğraf atması. Oyunu oldukça renklendiren bu detay ilginizi çekecek. Ortamın fotoğrafını görmek sizi hikayeye daha da kaptıracak.

zarya 1 incelemesi

Bununla birlikte söylemem gereken son şey, senaryoya esprili bir hava da katılmış. Oyuna dahil edilen karakterlerin sempatik olması da oldukça iyi.

Şeytanın Şafağı: Zarya-1 İstasyonu grafikleri

Oyun basit olduğu için herhangi bir grafik ve animasyondan bahsetmek mümkün değil ama olabildiğince güzel şekilde tasarlanmış diyebilirim. Efektler, yakın gelecekte geçen bir uzay filmi gibi geliyor. Bununla birlikte arka plan senaryoya uygun çizilmiş. Sizi oyuna dahil eden resimler bir ustanın elinden çıkmış. Renkler ve sözde oyun içinde mesajlaşmak için kullandığınız arayüz hikayeye uygun çizilmiş. Bu açıdan grafik konusunda bizlere en iyisini sunduğunu söylemem mümkün. Geliştirilemez mi, elbette daha iyisi de yapılabilir.

zarya 1 incelemesi

Türkçe dil desteği

Şeytanın Şafağı: Zarya-1 İstasyonu en iyi şekilde Türkçe’ye çevrilmiş ve kesinlikle kötü tek bir çeviri ya da hikayeye uymayan akışı bozan bir çeviri yok. Türkçe dil desteği için tam not vermeden geçemeyeceğim. Tıpkı bir filmi izlerken onun profesyonel alt yazısı gibi bir çalışmadan söz etmek mümkün. Yani kısaca profesyonellerle çalışıldığı açıkça görülüyor.

Şeytanın Şafağı: Zarya-1 İstasyonu fiyat politikası

Oynaması ücretsiz olan bu oyun elbette oyun içi satılan paketlerle geçimini sağlıyor. Bununla birlikte ücretsiz oynayanlar reklam izleyebiliyor.

Buraya biraz değinmek gerekiyor. Reklam zorla çıkmıyor. Kesinlikle rahatsız edici değil. Oyunun yapısında belli aralar veriliyor. Senaryoya da dahil edilmiş bu aralarda örneğin ekibiniz çok yorulduk biraz dinleneceğiz diyor. Yarın görüşürüz şeklinde bir ifade kullandıktan sonra oyun 12 saatlik bir araya giriyor. Reklam izleyerek bu süreyi kısaltmanız mümkün.

Sadece bu kadar uzun aralar yok. 5 dakikalık aralar da veriliyor. Ekip orada bir işle ilgilenirken, iş bitince iletişim kurarız deyip oyunun 5 dahika araya girmesine sebep oluyor. Bu arayı atlamak için 1 reklam izlemek yeterli oluyor. İzlemek istemezseniz sürenin bitmesini bekleyebilirsiniz.

Bunun dışında oyun içinde 5,50TL’den 11TL’ye kadar paketler var. Bir çok oyunda 700TL’ye varan paketleri gördükten sonra bu çok iyi bir fiyat politikası desek yalan olmaz. Bizim Youtube kanalında oynadığımız Zarya 1 oyununda geçtiğimiz yıllarda 3 TL karşılığı alınan reklam kaldırma paketi var. Bu paket sayesinde herhangi bir ara vermeden istediğiniz zaman istediğiniz sürede ilerleme kaydedebiliyorsunuz. Tüm bu yazdıklarım neticesinde Şeytanın Şafağı: Zarya-1 İstasyonu oyununa fiyat politikası açısından tam puan vermeden vicdanımı rahatlatamam.

Şeytanın Şafağı: Zarya-1 İstasyonu değerlendirmemiz burada sona eriyor. Oyuna girişten sonuna içerisinde karşılaşacağınız herşeyi yazdım. Bu inceleme sayesinde oyunla ilgili her bilgiyi aldınız diyebilirim. Elimden geldiğince senaryoyu oynamayanlar için gizli tutmaya çalıştım. Umarım faydalı bir inceleme olur.

Google PlayAppStore

9.0

Şeytanın Şafağı: Zarya-1 İstasyonu

Yazı tabanlı oyun dünya çapında oynanıyor ve bu kadar basit bir sistem üzerine kurulmuş olmasına rağmen sizi o kadar çok etkiliyor. Mutlaka denemeniz gerektiğini düşünüyorum.

Hikaye

9.9

Oynanış

8.9

Grafikler

6.0

Türkçe Dil Desteği

10.0

Fiyat

10.0

Pros

 • Gizemli bir senaryo
 • Senaryoya yön verebilme
 • Birden fazla son
 • Basit
 • Harika çizimler
 • Uygun fiyatlar

Cons

 • Daha fazla fotoğraf eklenmeli
 • Farklı yollar olmalı
 • Bir sonraki hikaye çıkmadı
Google Play
Yazar Hakkında

oyunda.org kurucusu olarak en çok oyun oynamayı, hızlı hayatın gereği bunu mecburen telefondan yapmayı seven biriyim. Ayrıca teknoloji ve mobil oyunlar hakkında içerik üretmeyi de seviyorum. Bir Youtube kanalım var ve burada da mobil oyunlarla ilgili içerikler yayınlanıyor.
İlgili
RehberStarfield

Tarayıcı ve Starmap ile Starfield'da nasıl hızlı seyahat edilir?

AksiyonMobil Oyun

Assassin's Creed Jade oynanışı internete sızdı

Mobil OyunRehberStrateji

Clash of Clans'da Bir Klana Nasıl Katılırsınız?

Mobil Oyun

Warcraft mobil oyunu, 3 Mayıs'ta oldukça gizemli bir şekilde ortaya çıkacak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Onumaya Değer
Oyuncu Telefonu Nubia Red Magic 3 Tanıtım Tarihi ve Özellikleri