Nasıl Yapılır

Android Ekran Kaydederken Sistem Sesleri ve Mikrofonu Aynı Anda Kaydetme

Android kullanıcıları çok basit bir şekilde ekranı video olarak kaydedebiliyor ve isterse Youtube isterse diğer video platformlarında yayınlayabiliyor. Ama Android’in temeline aykırı, bilgisayarda mümkün olan ama Android’de olmayan bir talebimiz her zaman var. Durumdan kısaca bahsedelim; Android’in kodlarına göre hem sistem sesini hem de mikrofondan gelen sesi aynı anda kaydetmek mümkün değil. En azından gürültüsüz ve temiz olarak kaydetmek mümkün değil. Buna binaen ekran kaydetme uygulamalarından en iyileri bile, 3 şekilde kayıt yapıyor. Sessiz, hiç ses kaydetmeden ekran kaydı alabilirsiniz. Mikrofon, sadece mikrofondan gelen sesi kayda alabilirsiniz. Eğer mikrofon sistem sesini de çekmeyi başarırsa kaydınıza sistem sesleri de dışarıdan girebilir. Sistem Sesleri, sadece cihazın içindeki sesleri cihazın donanımından temiz bir şekilde alarak ekran videosu kaydına ekler. Malesef bu yöntem mikrofonu iptal eder.

Donanım eksikliği

Özet şu ki hem sistem seslerini hem de mikrofonu, tıpkı bilgisayarda olduğu gibi ekran kaydına dahil etmek mümkün değil. Bunun sebebinin yazılımsal değil donanımsal olduğunu düşünüyorum çünkü ister rootsuz ister rootlu bunu yapabilen tek bir uygulama yok. Yani yazılamıyor. Bu demek oluyor ki hem sistem sesini hem de mikrofon sesini ekran videosu kaydına dahil edememizin tek sebebi donanım eksikliği. Size çok basit bir yöntemle bu sıkıntıyı aşmayı göstereceğim ama gerekli malzemeler sebebiyle bunu yapamayacaklar olabilir. En azından bir bakın.

Android ekran videosu kaydederken hem mikrofondan hem de sistemden sesleri kaydetmek

Uzun bir başlık oldu ama uygulama yöntemi o kadar uzun değil ve kesin çözüm sunuyor. İhtiyacımız olanları aşağıda listeledim. Bana kalırsa hepsi gerekli en temiz ve kaliteli sesi almak için aşağıdaki malzemelere ihtiyacımız var.

  1. Android Discord uygulamasını indirin. 2 farklı Discord uygulaması
  2. Video kaydettiğiniz haricinde diğer bir telefon ya da bilgisayar.
  3. 2 adet kulaklık.

Burada herşeyden çift çift yazmışız ama sandığınız kadar kötü bir durumda değilsiniz. İşin mantığını anlatayım. Burada Discord hesabı ana malzememiz.

İki telefonlu senaryo üzerinden ilerliyorum. Video kaydettiğiniz telefon haricindeki diğer telefondan kulaklık yardımıyla discord üzerinden konuşacaksınız, ekran videosu kaydettiğiniz telefon üzerinden discord hesabıyla dinleyeceksiniz. Yani kendi sesinizi diğer discord hesabından çıktı alacaksınız.

Ekran kaydeden telefon discord üzerinden gelen sesi sistem sesi olarak algılıyor. İşin hilesi de burada. Ekran kaydeden uygulamayı sistem seslerini kaydet şeklinde ayarlayın. Siz discorddan diğer telefon üzerinden konuştukça sesiniz ekranı kaydettiğiniz telefondan çıkacak ve bu sistem sesi olacak. Bu sayede sesiniz tıpkı sistem sesleri gibi net gelecek.

  • İki telefona da Discord hesabı kurun ve ayrı hesaplar açıp grup oluşturun ve hesapları birbirine ekleyin.
  • İki telefona da mikrofonlu kulakluk takın. İki telefonda normalde kulaklık gerekmiyor ama kendi sesinizi duyacaksınız rahatsız olacaksınız. Ekran videosu kaydeden telefonun mikrofonu kapalı olacağından ses yankı yapmaz ama çıkan ses diğer mikrofona giderse yankı olabilir bu nedenle kulaklık önemli.
  • Telefonlardan discord araması yapın. Kendinizi arayın.
  • İkinci telefona taktığını kulaklıktan konuşun.
  • Diğer telefondan ekran videosu kaydetmeye başlayın.

Herşey bu kadar. Konuyla ilgili başka sorunuz varsa bana yazın.

Yazar Hakkında

oyunda.org kurucusuyum. Oyun oynamayı seviyorum. Özellikle sevdiğimden değil, kafamı boşaltmak için oyun oynuyorum. Fantastik ve bilim kurgu hayranıyım. Bu türde film ve dizileri izlemeyi seviyorum.
İlgili
Nasıl YapılırRehber

Discord Reklamları Nasıl Kaldırılır?

Nasıl YapılırRehber

Android Emulator'de Oyun Güncellenmiyor Sorunu

Nasıl Yapılır

Ping Nedir, Nasıl Düşürülür?

Battle RoyaleNasıl Yapılır

Fortnite'da Maskesiz Deadpool Kostümü Nasıl Alınır?

3 Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Onumaya Değer
Tavsiye Mobil Oyunlar: Mayıs 2019