HaberRehber

Pay to Win Ne Demek?

Oyuncuların dilinden düşmeyen Pay to Win ifadesini ayrıca “p2w” ya da “parayı basan kazanıyor” şeklinde de oyuculardan duyarsınız. Peki nedir bu pay to win? Bir oyuncuyu nasıl etkiler? Pay to Win oyun nasıl anlaşılır ve özellikleri nelerdir? Bilgilendirici yazımıza girelim ve sizler için hazırladığımız bilgileri gelin beraber görelim.

Pay to Win nedir?

Sözlük anlamına bakacak olursak “kazanmak için öde” anlamında olan pay to win ifadesi bir oyun için kullanılabilir ve genel anlamda oyuncular arasındaki eşitsizliği ifade eder.

Eğer bir oyunda para harcayarak diğer oyunculara karşı avantaj elde ediliyorsa o oyun Pay to Win kategorisine girer

Bütün oyuncuların nefret ettiği bu özellik parayı ödeyenle ücretsiz oynayan arasında güç farkı ortaya çıkarır. Örneklerle açıklayalım. Bir mmorpg oyununda bir eşya size can basma imkanı veriyor ve sadece gerçek parayla elde ediliyor. Buraya kadar herşey normal oyun hala pay to win sayılmaz. Eğer bu eşya PvP yani player versus player bir başka ifadeyle gerçek oyuncuların birbirleriyle savaşında kullanılabiliyorsa oyun tamamen pay to win mantığında bu eşyayı satışa sunmuştur. Eğer eşya diğer oyuncuları etkilemeseydi, örneğin sadece PvE yani player versus environment bir başka değişle oyuncunun çevreyle ya da yapay zeka yaratıklarla olan savaşında kullanılabilseydi oyuna tam olarak pay to win diyemezdik. Burada kilit nokta sadece gerçek parayla satışı yapılan eşyanın diğer oyuncuları doğrudan etkilemesidir.

Pay to Win oyunlardan örnekler

Clash of King, dünyanın en popüler mobil strateji oyunu ayrıca dünyanın en büyük pay to win oyunudur. Çok iyi bir örnektir ve herşeye rağmen insanlar yine de bu oyunu oynamaktadır. Sadece Clash of Kings ile sınırlandırmayalım. Neredeyse bütün Clash of Kings benzeri strateji oyunları pay to win kategorisine girebilir.

Sahibi: Howard, Terry. Humpback Whale Flukes(Düzenlenmiştir)

Clash of Kings oyununda kazanmak ya da yaşamak için tek şansınız para yatırmaktır. Başka hiç bir yolu yoktur. Çünkü kalkan denilen ve insanların size saldırmasını engelleyen şey oyun içi altınla satılır. Oyun içi altın gerçek parayla alınır. Oyunu oynayanlar altın kazanmanın başka yöntemlerinden bahsedebilirler ama bunlar yeterli ve gerçekçi değildir. Oyun haritasında altın toplayabileceğiniz alanlar vardır ama saatlerce süren toplama sonucu bir kaç altın kazanılmaktadır. Oysa 3 saatli evet sadece 3 saatlik bir kalkan yüzlerce altına satılmaktadır. Bunun dışında parayla daha hızlı asker basma, daha hızlı bina basma ve en önemlisi çok daha hızlı haraket etme eşyaları satın alınabildiği için bu durum diğer oyunculara karşı çok büyük bir avantaj sağlamaktadır.

Pay to Win olmayan oyun

 

p2w olmayan ne demek?

Bunu basitçe açıklamak gerekirse, oyunu kazanmak ve diğer oyunculardan üstün olmak için gerçek parayla eşya satın alamadığınız oyunlardı. Eğer p2w değil deniyorsa o oyun iyidir.

Şimdilerde pay to win olan ama ilk zamanlarında gerçek bir oyuncu dostu olmuş benzer kategoride bir mobil oyundan da örnekler verelim. Gameloft’un March of Empires oyunu Clash of Kings ile aynıdır. İlk zamanlarında oyun içi etkinliklerden kazanılan altınlar sayesinde oyuna bir kuruş yatırmanıza bile gerek yoktu. Yapmanız gereken tek şey etkinliklere katılmak ve başarılı olmaktı. Gerçek parayla oyun içi altın alanlarla bu sayede aynı seviyede olmanız mümkündü ama demek ki bu yöntem çok para kazandırmıyor olacak ki oyun şimdilerde bu getirisi yüksek, oyuncu dostu etkinliklerinin içeriklerini değiştirmiş. İşte buna da pay to win olmayan oyun denilebilirdi.

Yazar Hakkında

oyunda.org kurucusuyum. Oyun oynamayı seviyorum. Özellikle sevdiğimden değil, kafamı boşaltmak için oyun oynuyorum. Fantastik ve bilim kurgu hayranıyım. Bu türde film ve dizileri izlemeyi seviyorum.
İlgili
Hayatta KalmaRehber

Soulmask Hızlı Seyahat Rehberi - Portallar Nasıl Kullanılır?

MinecraftRehberSandbox

Minecraft'ta Bebek Köylülerin Büyümesi Ne Kadar Sürüyor?

MinecraftRehberSandbox

Minecraft Antik Şehir Rehberi

Hayatta KalmaRehber

Soulmask: Kabile Üyelerini Nasıl Diriltirsiniz?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Onumaya Değer
Black Desert Mobile’da Hızlı Kasmak İçin İpuçları