Oyuncu Donanımları

Oyun Monitörü Satın Alırken Dikkate Alınması Gereken En Önemli 10 Şey

İyi bir ekran, kişinin tüm oyun deneyimini tamamen değiştirebilir. Bunu akılda tutarak, sizin için en iyi oyun monitörünü nasıl seçeceğiniz aşağıda açıklanmıştır. Önerileri dikkate alarak kendiniz için en iyi seçimi yapabilirsiniz.

Çoğu insan için ortalama bir monitör veya televizyon, video oyunları oynamak için fazlasıyla yeterli olacaktır. Bununla birlikte, hobilerini biraz daha ciddiye alanlar muhtemelen ekstra yol kat etmek isteyeceklerdir. Ne de olsa, iyi bir oyun monitörü, nadiren ucuza gelse ve en iyi oyun monitörünü seçmeye çalışırken nelere dikkat edilmesi gerektiği her zaman açık olmasa da, kişinin tüm oyun deneyimini tamamen değiştirebilir.

Gerçek şu ki, bir kişi için mükemmel olan bir monitör başka birinin ihtiyaçlarına uymayabilir veya onların fiyat aralığına girmeyebilir. Bunu akılda tutarak, yeni bir oyun monitörü satın almak isteyenlerin dikkate alması gereken çok şey var; monitörü tam olarak ne için kullanmayı planladıklarından, ne için takacaklarına ve ne kadar uzakta oturacaklarına kadar. Bu monitör rehberimiz, umarım bu konuda mücadele edenler için en iyi oyun monitörünü seçmeyi biraz daha kolaylaştıracaktır.

Panel Tipi

Oyun monitörleri söz konusu olduğunda, üç ana panel türü vardır. TN paneller, çok düşük giriş gecikmesi sunma ve daha yüksek yenileme hızlarını destekleme eğilimindedir. Diğerlerine göre daha ucuz olmaları en önemli bir diğer monitör özelliğidir, ancak görüş açıları, kontrast ve renk doğruluğu söz konusu olduğunda sorun yaşayabilirler. Öte yandan IPS paneller, renk doğruluğu ve görüş açıları söz konusu olduğunda genellikle lider konumdadır ve bu nedenle üretkenlik için mükemmeldir. Son olarak, parlaklık ve kontrast bölümlerinde öne çıkan VA paneller var; onları genel içerik tüketimi için harika hale getiriyor.

Boyut

Monitör boyutu açısından, çoğu kişi bunu “daha büyük daha iyidir” durumu olarak görür, ancak bu her zaman böyle değildir. Daha fazla ekran alanına sahip olmanın nadiren kötü bir şey olduğu doğru olsa da, kullanıcıların monitörlerinden oturacakları mesafenin hesaba katılması gerekecek. Örneğin, büyük bir monitöre çok yakın otururken, kullanıcıların tüm ekranı görmek için başlarını eğmeleri gerekebilir, bu da uzun vadede açıkçası rahat veya ideal olmayacaktır. Bunu akılda tutarak, 24 ila 30 inç monitörler, masaüstü görüntüleme söz konusu olduğunda en iyi sonucu verebilir.

Çözünürlük

oyun monitörü seçerken dikkat

Devam eden grafik kartı kıtlığı nedeniyle, çok az insan modern oyunları 4K çözünürlükte çalıştırabilen donanımlara sahip ve Nvidia’nın DLSS teknolojisi bu konuda gerçekten yardımcı olsa da, 4K monitör satın almanın başka potansiyel tuzakları da var. Birçoğu saniyede 60 kare ile sınırlıdır. Açıkçası, fiyatı sorun olmayıp 4K monitör alabilenler için bu bir sorun olmayabilir. Ancak diğer herkes için 1440P ekran daha iyi bir seçenek olabilir.

Yenileme hızı

Pek çok konsol sahibi, 4K60’ı tüm modern oyunların ulaşmaya çalışması gereken altın standart olarak görüyor, ancak bu, PC’ye sahip emsalleri söz konusu olduğunda her zaman böyle olmuyor. Özellikle rekabetçi PvP oyunları oynayanlar için yüksek yenileme hızı, genellikle yüksek çözünürlükten çok daha önemlidir. Tek oyunculu oyunlar ve konsol oyunları için 60 veya 120 Hz monitör iyi olabilir, ancak MOBA veya FPS oyunlarından hoşlanan PC oyuncuları bunun yerine 144 veya hatta 240 HZ monitör kullanmak isteyebilir.

Yırtılma Önleyici Teknoloji

Adaptive-Sync teknolojisi, son yıllarda hem Nvidia hem de AMD’nin ellerini taşın altına koymasıyla birlikte yüksek kare hızlı oyun üzerinde büyük bir etkiye sahipti. Sonuç olarak, birinin donanımındaki grafik kartının türü, aslında hangi oyun monitörünü satın almaları gerektiğini belirleyebilir. AMD kullanıcıları bir FreeSync monitör seçmeli, Nvidia’nın RTX kartlarını kullananlar ise muhtemelen bunun yerine G-Sync tercih etmek isteyeceklerdir. G-Sync’in teknik olarak bazı FreeSync monitörlerde çalışabileceğini belirtmekte fayda var, ancak bu her zaman garanti edilmez.

Bağlantı

Bir monitördeki giriş sayısı önemli olabilir, ancak giriş türleri de önemli olabilir. Kullanıcılar, HDMI aracılığıyla hem konsolu hem de PC’yi bağlamak veya ikincisini bir ekran bağlantı noktası veya USB-C bağlantısıyla kullanmak isteyebilir. Yüksek yenileme hızlarında 4K’nın keyfini çıkarmayı umanlar, ayrıca en son HDMI teknolojisini veya en azından oyun monitörleriyle kullanmayı planladıkları cihazları engellemeyecek bir sürümü aldıklarından emin olmalılar. PS5 ve Xbox Serisi konsollar, örneğin 4K120 çıktı almayı umut edenler için gerekli olacak bir HDMI 2.1 bağlantısı kullanır.

En Boy Oranı

16:9 en boy oranı, Hollywood film yapımcıları arasındaki popülaritesi nedeniyle bir standart haline geldi, ancak bu, oyun için en iyi oran olduğu anlamına gelmiyor. Aslında, birçok oyuncu bunun yerine, sürükleyiciliği iyileştirmeye gerçekten yardımcı olabilecek ve çoklu monitör kurulumlarına harika bir alternatif sunan bir UltraWide en boy oranını tercih ediyor. Monitörlerini üretkenlik görevleri için kullanmayı planlayanlar için ekstra alan da çok kullanışlı olabilir, ancak onu içerik tüketimi için kullanmayı planlayan herkes mevcut popüler ürünlere bağlı kalmak isteyebilir.

Gradyan

UltraWide veya daha büyük bir monitör satın almayı seçenlerin, kavisli bir ekrana sahip olup olmayacağına da karar vermesi gerekecek. Kavisli monitörler hem sürükleyici hem de üretkenlik için harika olabilir, ancak beklendiği gibi, görüş açıları söz konusu olduğunda biraz sorunlu da olabilirler. Sonuç olarak, bir arkadaşı veya partneriyle yan yana oyun oynamaktan veya içerik izlemekten hoşlanan herkes, özellikle de ortalama masaüstü kurulumundan daha uzakta kullanmayı planlıyorsa, muhtemelen düz bir monitöre bağlı kalmalıdır.

Renk Doğruluğu

Monitörlerde renk doğruluğu söz konusu olduğunda çok fazla çeşitlilik olsa da, oyun oynamaya uygun olmayacak kadar kötü olanını bulmak çok nadirdir. Gerçek şu ki, üst düzey ve daha ucuz monitörler arasında fark edilebilir bir renk farkı olsa da, çoğu insan muhtemelen bunu fark etmeyecektir, bu nedenle biraz daha iyi renk doğruluğuna sahip bir monitöre fazladan para harcamak büyük olasılıkla tam bir israf olacaktır. Ancak, monitörü video düzenleme veya yoğun içerik tüketimi için kullanmayı planlıyorlarsa, kullanıcılar biraz daha fazla harcama yapmayı düşünebilir.

Parlaklık

HDR bu günlerde giderek daha belirgin hale geliyor ve içerik tüketimi bölümünde tartışmasız en etkili olmasına rağmen, video oyunlarının görsel estetiği üzerinde de oldukça büyük bir etkisi olabilir. Bununla birlikte, tüm monitörler HDR içeriğini gösteremez, bu nedenle özellikle ilgilenenler, satın almadan önce monitörlerinin HDR sertifikalı olduğundan emin olmalıdır. Genel olarak konuşursak, bir monitörün HDR içeriğini doğru bir şekilde görüntülemek için en az 400 nit tepe parlaklık üretebilmesi gerekir ve daha yüksek maksimum parlaklık genellikle daha iyi bir görüntü sağlar.

Yazar Hakkında

Mobil Oyun Haber sitesi oyunda.org ailesinin bir üyesi olarak mobil oyunlar ve genel olarak oyunlarla ilgili içerik paylaşımı yapıyorum. Oyun oynamayı oldukça seviyorum. Rol oyunları ilgi alanım.
İlgili
Macera

Epic Games'te ortaya çıkan bilgilere göre Uncharted: Legacy of Thieves PC'ye çıkabilir

Hack & SlashMobil Oyun

Diablo Immortal PC'ye geliyor çünkü...

GTA 5

GTA+ Aboneliği GTA Online'ın PC Versiyonu İçin de Eklenebilir

Halo Infinite

Halo Infinite'in Co-op Hikaye Modu Ertelendi Ne Zaman Çıkacak?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Onumaya Değer
Bu oyun kolu, Android telefonunuzu taşınabilir bir Xbox’a dönüştürüyor