PC

Microsoft DirectStorage’ı yayınladı: “PC oyunlarında hızlı yükleme süreleri ve ayrıntılı dünyalar için yeni bir dönem”

18 ay önce Microsoft, yeni Xbox Series X konsolundaki en önemli gelişmelerden birinin PC’ye geleceğini açıkladı – çok hızlı bir NVMe yarıiletken sürücüden önce sıkıştırmasını açmak için sinir bozucu CPU’nuzun muazzam miktarda veri akışına güvenmek yerine GPU’nuza aktarma yeteneği. “DirectStorage API” olarak adlandırılan, oyunların daha ayrıntılı dünyaları yüklemesine ve onları eskisinden daha hızlı yüklemesine izin verecek.

Şimdi Microsoft, DirectStorage API’sinin yayınlandığını söylüyor. “Bugünden itibaren Windows oyunları DirectStorage ile birlikte gönderilebilir. Bu genel SDK sürümü, geliştiricilerin en yeni depolama cihazlarının hızını daha tam olarak kullanmalarına olanak tanıyarak PC oyunlarında hızlı yükleme süreleri ve ayrıntılı dünyalar için yeni bir çağı başlatıyor,” şeklinde şirketin blog sitesinde bir açıklama yapıldı. Daha iyi haber ise Microsoft, Windows 11’in “oyun için önerilen yolumuz” olduğunu söylese de, yalnızca Windows 11 ile değil, Windows 10 ile de çalışacak.

Sonunda bu hızlı NVMe 4.0 çubuk sürücüsünden ve uyumlu anakarttan tam olarak yararlanmak için bir oyun bulmak adına acele etmeden önce, oyunların henüz mevcut olmadığını bilmelisiniz. Geliştiriciler Temmuz ayından bu yana teknolojinin ön izlemesini yapabiliyor olsa da, bugün pek çok kişi için sadece bir başlangıç ​​adımı olarak nitelendirilebilir. Aslında, gerçek başlangıç ​​adımı, AMD ve geliştirici Luminous Productions’ın 23 Mart’ta yapılacak Oyun Geliştiricileri Konferansı’na kadar olmayabilir. DirectStorage’ı teknolojinin ilk vitrin oyunlarından biri olan Forspoken’e nasıl getirdikleri açıklanacak. Bu arada Forspoken’ı deneyebileceğiniz tarih 11 Ekim olacak, çünkü bu oyun geçen hafta ertelendi. Detaylı bilgi için aşağıdaki tweete bakabilirsiniz.

Konunun daha basit bir şekilde anlaşılması için bir kaç açıklama yapsak iyi olacak. Tamamen yüzeysel olarak Microsoft DirectStorage nedir dersek;

  1. PC’de kullandığınız SSD’ler oyun açılma sürüleri ya da ara sahne geçişlerini gerçekten hızlandırıyor ama bilgisayarın bütün donanımları teknik ve de yazılımsal olarak buna müsait değil.
  2. Microsoft, işin yazılımsal kısmını hallettiğini söylüyor.
  3. Basitçe özetlemek gerekirse Microsoft DirectStorage, oyunların bilgisayarınızdaki veri akışını daha da basitleştirecek.
  4. Microsoft DirectStorage, NVMe depolama birimlerinin gerçek kapasitesini ortaya çıkaracak.
  5. İşin en özet hali ise, Microsoft DirectStorage teknolojisine uyumlu parça ile, yine uyumlu oyunlar (muhtemelen yenilerin hepsi bu şekilde olacak) yeni nesil konsollarda olduğu gibi hızlı açılacak.

Bir kaç OYUNDA.ORG yorumu da ekleyelim;

Microsoft, dünyanın en kaliteli oyun platformlarından birini yönetiyor; GamePass. Game Pass sayesinde hem xBox konsolunuzdan hem de bilgisayardan aynı oyunu satın almadan oynamanız mümkün. Microsoft iki platformda da var olduğundan bunun yanında zaten dünyanın en çok kullanılan PC yazılımı Windows’un da sahibi olduğundan PC oyunculuğunu bir adım öne götürmeyi hedefliyor. Bu açıdan bakacak olursak, en önemli rakibi Sony, Playstation ile sadece konsolda iş yapıyor ve bu onu yine bir adım geri düşürüyor.

Yazar Hakkında

Mobil Oyun Haber sitemiz oyunda.org için mobil oyunlar ve PC oyunları için içerik üretiyorum. Videolara destek oluyorum. İlgi alanım bulmaca oyunları olmasına rağmen diğerlerine de ilgim oldukça yüksek.
İlgili
Fortnite

iPhone'da Fortnite Oynama (2022)

Game Pass

Xbox Game Studios, özel bulut oyunlarına odaklanan yeni ekip kuruyor

Steam

Steam Deck şimdi Windows'u çalıştırıyor

Steam

Halo oyunları Steam Deck'te çalışmıyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Onumaya Değer
Lost Ark, Botlar için Kolay Altın Kasmayı Kaldırdıktan Sonra 200k Kullanıcısını Kaybetti