Nasıl Yapılır

Ping Nedir, Nasıl Düşürülür?

Bir ping (Paket İnternet veya Ağlar Arası Toplayıcı), kullanıcının belirli bir hedef IP adresinin var olup olmadığını test etmesine ve doğrulamasına izin veren ve bilgisayar ağı yönetimindeki istekleri kabul edebilen temel bir İnternet programıdır. Kısaltma, denizaltıların geri dönen bir sonar darbesinin sesi için kullandığı terimle eşleşecek şekilde tasarlandı.

Ping, kullanıcının erişmeye çalıştığı bir ana bilgisayarın çalıştığından emin olmak için tanısal olarak da kullanılır. Çoğu yerleşik ağ yönetim yazılımı da dahil olmak üzere ağ oluşturma özelliğine sahip herhangi bir işletim sistemi (OS) ping kullanabilir. İşin temelini anlattım ki oyunlar için uyarlayabilelim. Oyunlar için kullanılan ping aynı mantıkta çalışıyor. Bilgisayarınız, yani işletim sistemini ve bilgisayarınızda kurulu olan oyunun yazılımı, oyunun sunucusuna veri gönderir. Ping ise sinyalin bir bilgisayardan veya konsoldan bir sunucuya iletilmesi için geçen süreyi ölçer. Milisaniye cinsinden ölçülen, 150 ms’nin üzerindeki bir ping hızı, oynanışı etkileyen fark edilir bir gecikmeye neden olur. Profesyonel oyuncular, 50 ms’nin altında bir ping hızının ideal olduğunu düşünür. Ülkemizde genelde 100 ortalaması geçerlidir. Ping’in 100 MS olması verinin bilgisayarınızdan çıkıp sunucuya gitmesi ve sonra tekrar size geri gelmesi sonucunda kaydedilen 100 milisaniyelik bir süredir.

Bunu kısaca örnekleyelim 1 saniye 1000 milisaniye demektir. Yani 100 MS saniyenin onda biri kadardır. Başka bir deyişle 100MS bir ping değerini oyun içinde hissetmeniz biraz zordur. Sadece çok fazla refleks gerektiren oyunlarda hissedebilirsiniz.

Ping Nasıl Ölçülür?

Oyunlar ping ölçümünü otomatik yapar ve bağlantınızın ne kadar sağlıklı olduğunu size anlık gösterir. Eğer pinginizin yüksek olduğunu düşünüyorsanız kendiniz ayrıca test edebilirsiniz. Kısaca nasıl yapıldığını açıklayalım;

  1. Windows arama tuşuna CMD yazın
  2. Açılan komut satırına aşağıdakileri yazın
  3. ping google.com
  4. Enter tuşuna basın

Yukarıdaki adımlarda bilgisayarınızla Google’ın sitesine ping gönderdiniz. Google’ın sunucularından yanıt almanızın ne kadar sürdüğünü ölçtünüz.

Görselde de görüldüğü üzere ortalama 60 milisaniye sürüyor. Burada küçük bir detay var. Bu gönderdiğiniz verinin boyutuna göre değişiklik gösterecektir. Yukarıdaki yöntemle ping attığınız zaman 32 bit çok çok küçük bir veri gönderildiği görülüyor. Verinin boyutu artarsa gidiş geliş süresi de uzar. Bunu unutmayın, çünkü oyun içinde işler böyle yürür. Örneğin yaptığınız büyünün kullanımı esnasında ortaya çıkan veri çok büyükse gidiş geliş süresi uzaması muhtemeldir.

Ping Nasıl Düşürülür?

Yüksek ping sonuçları alıyorsanız buna “Yüksek Latency” denir. Yani gecikme. Gecikmeler uzadıkça bu da donmalara neden olacaktır. Buna da “Lag” denir. Aslında lag gecikme manasına gelir. Tıpkı Latency gibidir. Fakat oyun içinde daha kötü durumlarda kullanılır. Oyun oynanamaz hale geldiğinde kopmalar yaşandığında LAG kelimesinin kullanıldığını görürsünüz. Peki bu durumlarda ne yapmalıyız?

Ping’in artmasının nedenlerini yazarak cevapları verebiliriz. Ping nedenleri…

  1. Sunucudan kaynaklı. Çözüm olarak beklemelisiniz.
  2. İnternet hizmetinizden kaynaklı. Diğer bütün uygulamalarda ve oyunlarda gecikme yaşanır. İnternet sağlayıcınızı arayın.
  3. Bilgisayarınızdan kaynaklı. Arka planda indirme yapmayın, gereksiz uygulamaları ya da daha doğrusu, oyununuza mani olan uygulamaları kapatın.
  4. Wifi sorunları. Wifi’a yakınlaşın. Ethernet kablosu kullanmayı deneyin.
Yazar Hakkında

oyunda.org kurucusu olarak en çok oyun oynamayı, hızlı hayatın gereği bunu mecburen telefondan yapmayı seven biriyim. Ayrıca teknoloji ve mobil oyunlar hakkında içerik üretmeyi de seviyorum. Bir Youtube kanalım var ve burada da mobil oyunlarla ilgili içerikler yayınlanıyor.
İlgili
RehberValorant

Valorant Ping Düşürme - 3 Çözüm Yöntemi

Battle Royale

Escape From Tarkov Ping Sorununa Çözüm Bulundu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Onumaya Değer
Farming Simulator 19 – Çiftlik Hayvanları İçin İpuçları