HaberNişancı Oyunu

XDefiant bir “COD Katili” Olabilir Mi?

Call of Duty, sonsuzmuş gibi gelen bir süredir birinci şahıs nişancı oyun türüne hükmettiği için onu zirveden indirmek çok zor olacak. Elbette, yıllar boyunca sert rakipleri oldu ve hala hardcore PC alanında Counter-Strike’ın gölgesinde kalıyor olsa da, çok azı onun arcade tarzı nişancı oyunlarını modernize etmedeki başarısını taklit edebildi. Ta ki XDefiant’a kadar.

XDefiant, güçlü silah atışı, hızlı hareket ve bir ton silah özelleştirme seçeneğine odaklanarak popüler rakibini yakından taklit ediyor. Ubisoft San Francisco ekibi, Call of Duty hissini dikkatlice kopyaladı, ancak türe ait diğer oyunlardan ilginç modlar ve mekanikler ekledi.

XDefiant’ın kahraman benzeri Gruplarında görüldüğü gibi, Overwatch’tan büyük bir esinti var. Ghost Recon, Far Cry ve hatta Watch Dogs gibi popüler Ubisoft oyunlarına dayanan her Grubun, pasif güç, iki aktif güç ve bir ulti yetenek dahil olmak üzere kendine özgü özellikleri vardır. Bu Gruplar içerisinde farklı karakterler olsa da, bunlar yalnızca kendi kıyafetleriyle birlikte gelen kozmetik bir değişiklik sunar.

Tıpkı diğer nişancı oyunlarında silah setlerini değiştirdiğiniz gibi, hayatlar arasında Grupları serbestçe değiştirebilirsiniz, bu da senaryoya bağlı olarak farklı roller üstlenmenize izin verir. Örneğin, bir Escore görevinin ilk kontrol noktasını savunurken bir keskin nişancı tüfeği ve Echelon’un gizlenme yeteneğini seçebilirsiniz. Ardından, saldırganlar sizi dar bir tünel ve geçit ağına geri itmeyi başarırsa, özellikle The Division’ın Cleaners Grubu’nun alevli, zamanla hasar veren güçleriyle birleştirildiğinde, SMG ve pompalı tüfek daha faydalı olabilir.

XDefiant piyasaya sürülürken beş grup olsa da, oyuncu ekipmanları ve takım kompozisyonları söz konusu olduğunda güzel bir çeşitlilik var, ancak Far Cry’ın Libertad’ı ve iyileştirmeye odaklanan yetenekleri ilk maçlar sırasında çok da arzu edilen bir durum değil. Kimlerin bu karmaşık nişancı oyununa dahil olacağını ve Ubisoft’un takım tabanlı oyun tarzını ve metayı taze tutmak için hangi arketipleri tanıtabileceğini görmek kesinlikle ilginç olacak.

Biraz ara verip hızlıca beceriye dayalı eşleştirmeden (SBMM) bahsedelim. Call of Duty konsollarda en popüler çok oyunculu nişancı oyunu olarak hüküm sürmeye devam ederken, hayranlar beceriye dayalı eşleştirme eklenmeden önceki zafer günlerini giderek daha fazla özlüyorlar. Bir yandan, SBMM’yi uygulama niyetinin kusursuz bir anlamı var, adalet adına eşit şekilde eşleşen oyuncuları bir lobiye toplamak. Aynı zamanda, tüm beceri seviyelerinden oyuncuları aynı arenaya kabul etmenin kaotik bir saflığı var. XDefiant’ta varsayılan olarak sıralanmamış maçlar, bariz nedenlerden dolayı dereceli oyun sırasında bir gereklilik haline gelmesine rağmen SBMM’yi ortadan kaldırıyor.

Şimdiye kadar, iyi tasarlanmış haritalar ve modların birleşimi, çılgın takım tabanlı atışlarla birlikte beni etkiledi, Activision’ın son iki Modern Warfare oyununu geride bıraktı. XDefiant’ta öğelerde ince bir düzene sokma ve gereksiz veya bunaltıcı olmaktan ziyade ödüllendirici hissettiren bir derinlik var.

Doğal olarak, omzunuzdan aşıp gitmeniz gereken bazı ücretsiz oyun saçmalıkları var. Mikro işlemler, battle pass’lar ve isteğe bağlı olan bir dizi paket ve kozmetik öğenin devreye girmesini bekleyin. Bazı karakterler başlangıçta bir ödeme duvarının arkasına gizlenmiş olsa da, gerçek para harcamak istemiyorsanız, kilidini açmak için zorlukları oynama seçeneği vardır. Bu tam olarak en yeni Call of Duty’de bulacağınız şey, ancak 69,99 £’luk giriş ücretinden yoksun.

İlk sezonunun lansmanı ile birlikte, özellikle oyun modlarının her birini tekrar ediyorsanız, yıkanıp tekrar oynanacak iyi bir içerik yığını var. XDefiant’ın ne kadar durdurma gücü kazanacağı büyük ölçüde gelecekteki yol haritasına bağlı olacaktır. Neyse ki, Ubisoft, Rainbow Six Siege’in tüm zamanların en büyük FPS oyunlarından biri haline gelmek için ilk yılında dramatik bir dönüşüm yaşamasıyla, başarılı bir canlı hizmeti yürütmek konusunda yabancı değil. XDefiant hayranları görünüşe göre iyi ellerde ve Ubisoft, momentumunu korumak istiyorsa 2024’ün bu yılın Black Ops 6’sından Marvel Rivals’a ve Sony’nin Concord’una kadar çıkacak nişancı oyunları sınıfını savuşturmak zorunda kalacak.

Yazar Hakkında

Oyun Haber ve rehber sitesi oyunda.org ailesinin bir üyesi olarak oyunlarla ilgili içerik paylaşımı yapıyorum. Oyun oynamayı oldukça seviyorum. Rol oyunları ilgi alanım.
İlgili
HaberMMORPGNew World

New World'de Gamepad Desteği ve Single Player Geliştirmeleri Güncellemeleri Olacak

Elden RingHaberRol Oyunu

Elden Ring 25 Milyon Sattı, Peki Kaç Para Kazandı?

Destiny 2Nişancı OyunuRehber

Destiny 2'de Facet of Generosity Nasıl Edilir?

AksiyonHaber

Gears of War: E-Day Ray Tracing İle İlgili Bilinenlere Göz Atın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Onumaya Değer
XDefiant’ın Bir Hafta Sonunda Oyuncu Sayısı Umut Verici