Siteyle ilgili, kullanım, güncelleme ve benzeri yardımlar, bilgilendirmeler burada yayınlanacaktır. Bu sayfa zaman içinde güncellenebilir.


Yazarlar ve Sorumlulukları

Sitemizde şu sıralar 5 yazar çalışmaktadır. Bu yazarlar yazdığı tüm yazılardan ve yaptığı yorumlardan kendileri sorumludur. Yazarlar ayrıca /forum sitesinde de içerik paylaşırlar. Yine buradaki paylaşımlar konusunda insiyatif sahibidirler. Sitemiz yönetimine yeni yazarlar eklenebilir, yazarların hesapları kapatılabilir. Bir yazarın yazdığı bir yazıyla ilgili sorununuz varsa ona ulaşarak durumu iletebilirsiniz. Her yazarın kendine ait bir @oyunda.org mail adresi vardır. Bu mail adreslerini “hakkımızda” sayfasında bulabilirsiniz.

İçerikler

Sitede yayınlanan her içerikle ilgili genel bilgilendirme.

Sitemizde içerikler çok sayfalı ya da tek sayfalı olabilir. Çok sayfalı içeriklerin sonunda yeni sayfaya geçmek için buton bulunur. Bu butonlar ile ileri ve geri yapabilir dilediğiniz sayfaya geçil yapabilirsiniz. Bazı içeriklerin devamı /forum sayfasında yayınlanmış olabilir. Bunun için içeriklerin ilgili kısmında bu belirtilir.

Bazı içeriklere ulaşmak için (özellikle dış bağlantılarda) ekstra bir sayfadan doğru yönlendirilirsiniz. Burada 20 sn gibi dış bağlantı uyarısı bulunur. Ayrıca bu sitenin bir gelir kaynağıdır.

Kategoriler

İçerikler kısmına eklenebilecek bir bilgi olarak kategorilerimiz genelde oyun isimleriyle ilgilidir. Eğer ilgili çok fazla oyun varsa bu oyunlarla ilgili bir kategori oluşturulmuştur. Örnek vermek gerekirse, PUBG, Warzone ve Fortnite için Battle Royale kategorisi gibi. Bazı durumlarda “Battle Royale” üst kategori olup bu kategoriye giren oyunlar bunun altında yer alabilir. Bu kategoriler sayesinde aradığınız içeriğe daha kolay ulaşabilir, aynı konu hakkında yayınlanmış birden çok içeriği başlıklarıyla görebilirsiniz. Kategoriler, sitemizden maksimum ve hızlı şekilde faydalanmak için çok pratik bir yoldur.

Sayaçlar ve Tarihler

Sitemizde bulunan içeriklerin tarihleri yayınlandığı tarihi gösterir ve bir daha değişmez. Güncelleme yapılmış olsa bile içeriğin orjinal tarihi hala aynı kalır sadece içerisine güncelleme tarihi ayrıca yazılır.

Sayaçlar daha hassas bir konudur. Sitemizde içeriklerin kaç kez okunduğunu gösterir sayaçlar bulunur. Bu sayaçlar, farklı kişileri sayar. Yani aynı kişi aynı içeriğe ikinci kez girdiği zaman sayacı etkilemez. Bunun anlamı sayacın gösterdiği sayı o içeriği kaç kişinin okuduğunu gösterir. Yani sayaç giren farklı IP’yi hesaplarken aslında aynı kişi tarafından birden çok okunabilir, yani daha fazla okunmuş olabilir ama önemli olan farklı kişilere ulaşmak olduğundan aynı kişiyi 1 kez hesaplarız.

Sayaçlar, yazının sonunda bulunur. Sayaçlar 0’dan başlar. Yazı yayınlanmadan kesinlikle üzerinde oynanmaz. Yani yazı yayınlanmadan önce 1500 yaparak üstüne sayması sağlanmaz. Bunun örneklerini başka sitelerde görebilirsiniz. Bu durumu açıklığa kavuşturmak için bunu belirtmek gerekiyordu.

Sayaçlar, bir içeriğin ne kadar popüler olduğunu gösterir. Popüler içerik daha fazla ziyaretçi tarafından görüntülendiğinden daha güvenilirdir.

Yorumlar

Sitede içeriklerin altında yorum kısmı bulunabilir. Yorum dilerse yazar tarafından kapatılabilir. Herkes üye olmadan yorum yapabilir. Girilmesi zorunlu alanlar vardır ve bu alanlarda isim soy isim kısmını farklı girebilirsiniz ama e-posta kısmını aynı girmenizi tavsiye ederiz çünkü size geri dönülmesi gerekirse doğru bir adres gereklidir. Herkes yorum yazabilse de bir onay sürecinden geçecektir. Onaylanmazsa yorumu göremezsiniz.

Üye olmadan yorum yapılabildiği için yorumlar yazanın sorumluluğundadır.

Yorumlarla ilgili ekstra bir açıklama yapmak gerekirse, yazı içeriği ne kadar az karmaşıksa o kadar az yorum geliyor. Amacımız insanların aradığını hemen bulması. Bu sayede bir kez daha siteyi ziyaret edebilirler. Bunu amaçlıyoruz. Amacımıza ulaşırsak kimsenin yorum yapmasına gerek kalmıyor. İçeriğimiz bir hikaye, tepki gösterilecek bir haber ya da bitirilmiş ve tebrik edilecek bir iş / başarı olmadığı için ise yine yorum yapmanın gereği olmuyor. Bunu anlıyor ve bir içerikte yorum yoksa, bu sitenin içerik üreticileri olarak kendimize sıkıntı yapmıyoruz.

Bunu nereden çıkardık? En çok yorum almış içerikleri incelediğimizde en çok sorun yaşanan konular ve herkeste farklı sonuç doğuran işler olduğunu görüyoruz. Yani içerikte anlatılan şeyi okuyucu anlamıyor, anlasa bile uygulayamıyor, bazen uyguluyor ama çalışmıyor. Aslına bakarsanız bu durumdan biz de sorumlu olduğumuz için ( belki konu daha iyi anlatılabilir ) elbette daha iyisini yapmaya çalışıyor ve yorumsuz (her açıdan anlaşılarak uygulanabilen) içeriklerin sayısının artmasını diliyoruz.

Bunun yanında yorum kısmı sayfanın en altında olup, çoğu ziyaretçi o kadar aşağı inmediğinden yorum kısmı olup olmadığını bile bilmiyordur.

İşin özeti, sitedeki yorumlar çok önemli olmayıp eğer konu hakkında aradığınızı bulamadıysanız, belki sorunu çözen biri vardır diye yorum kısmına bakabilirsiniz.

Forum Sitemiz

Forum sitemizin açılış amacını şeffaf bir şekilde açıklamamız gerekirse; oyunda.org ve oyunda.com.tr sitesi “video oyunları” kategorisinde bir sitedir. İçerikleri sadece oyunla ilişkilendirilebilecek konularla alakalıdır. Sitemize alakasız konuları yazmaktan gerçekten çekiniyoruz; ama bazen bazı bilgilerin verilmesi gerekiyor ya da paylaşmaktan heyecan duyacağımız farklı konularda haberler ve gelişmeler oluyor. Bunu oyunda.org sitesine yazamayacağımız için daha geniş bir içeriğe sahip olabilecek basit bir forum sitesi kuralım istedik. Hatta buradaki amaç geniş bir topluluk oluşturmak değildir. Bu nedenle oyunda.org/forum sitesine şu an üye olmak mümkün değildir. Üyelik işlemleri kapalıdır. Gerçekten paylaşım yapmak isteyenler için elbette iletişime geçtikleri taktirde üyelik işlemleri yapılabilir. Bu bağlamda forum sitemizin amacı;

  1. Farklı konularda (teknoloji, film, dizi vb) içerik paylaşmak
  2. Oyun konusunda daha fazla detaya girmek, küçük detaylar vermek
  3. Asıl sitemizde paylaşamayacağımız gereksiz haberleri paylaşmak

şeklinde sıralanabilir. Bilgilerinize sunarız.


Bilgilendirmeler devam edecek…. 16/03/2024