Mobil Oyun

Oyunlara Kur Farkı Zammı Geldi

Ülkemizde bir çok yabancı yapımcının oyunu oynanıyor. Onlara da bir nevi ithal diyebiliriz. Doların 7₺ civarında gezinmesi telefon üreticilerinden sonra oyun yapımcılarının da ağzının suyunu akıttı. Oyun içi paketlere zam geldi. Bunu ilk açıklayan Clash of Kings oldu. Oyun yöneticileri Facebook hesaplarından yaptığı bir açıklama ile kur farkından ve dövizde yaşanan dalgalanmadan ötürü oyun paketlerinde değişmeler olacağını açıkladı. Oyunculara bakacak olursak zam çoktan geldi ve paket fiyatları ekstra pahalı oldu.

Google Play Kur Oranı Düzenlemesi

Sevgili Lordlar,

Dünyadaki ekonomik durumun değişimleri sebebiyle kur oranlarında dalgalanmalar meydana geldi. Bu durumun farkında olarak 14.08.2018 03:00 sistem zamanında Google Play paketlerimizin fiyatını değiştireceğiz. Kısacası, oyunda gösterilen tutar satın aldığınızda faturaya yansıyanla aynı olacak.

Bu durumun yaşattığı rahatsızlıktan dolayı özür dileriz ve umarız oyunun keyfini çıkarmaya devam edersiniz.

Clash of Kings Oyun Stüdyosu

Geçtiğimiz günlerde telefon üreticileri telefonlara kur farkından ötürü zam yapacaklarını duyurmuştu. Daha sonra ithal oldukları için her teknolojik alete %40 oranında kur farkı zammı yapılacağı açıklandı. Şimdi de ithal oyunlara zam geliyor.

Aslında Türkçe olsalarda bu tür oyunlar dolar üzerinden satış yapıyor. Sadece bizim kredi kartlarımıza bu satın almalar ₺ olarak yansıyor. Bu para şirkete dolar olarak aktarılıyor. Bir nevi aldığınız her oyun paketi $ olarak yurtdışına çıkıyor.

Bu tür bir ortamda sizde eğer oyunlardan vazgeçemiyorsanız az da olsa var olan Türk alternatiflerini oynayabilirsiniz. Baktığımız zaman Clash of Kings benzeri bir Türk oyunu yok. Türk temalı ya da Türkçe olduğuna bakmayın. Böyle bir oyunu ben bilmiyorum. Örnek vermek gerekirse Clash of Clans ‘ın bir Türk alternatifi var. Osmanlı Savaşları. Bu oyunu tercih edebilirsiniz. Bunun gibi benzer oyunlar bulmanız mümkün.

Kur farkından yaşanan zam vesilesi ile katma değeri yüksek bu tür yazılımları ülkeler için ne kadar önemli olduğunu anlamış olmanız gerekiyor. Yabancı bir oyunda aldığınız her paketin yurtdışına ülkemizden dolar olarak çıktığını ve bunun ülkeye çok küçük de olsa zarar verdiğini unutmayın. Burada bu tür oyunları oynamayın ya da satın almayın demiyorum. Bilinçlenmeli ve bu şekilde katma değeri yüksek ürün üretmeliyiz diyorum. Yapamadığımız için dışarıya bağımlı kalıyoruz. Başka bir örnek telefon. Eğer bir tanesi gerçekten Türk yapımı olsaydı zaten bu kadar pahalı olmazlardı. Para ülkemizde kalırdı. Bağımlı olduğumuz için bizim döviz rezervimiz hep geri gidiyor. Üretim olmadığı için bu tür ürünler ülkeye dolarla giriyor.

Yazar Hakkında

oyunda.org kurucusuyum. Oyun oynamayı seviyorum. Özellikle sevdiğimden değil, kafamı boşaltmak için oyun oynuyorum. Fantastik ve bilim kurgu hayranıyım. Bu türde film ve dizileri izlemeyi seviyorum.
İlgili
AksiyonMobil Oyun

Assassin's Creed Jade oynanışı internete sızdı

Mobil OyunNişancı OyunuRehber

Rainbow Six Mobile Tier Listesi, En İyi Operatörler

Mobil OyunRehberStrateji

Clash of Clans'da Bir Klana Nasıl Katılırsınız?

Mobil Oyun

Warcraft mobil oyunu, 3 Mayıs'ta oldukça gizemli bir şekilde ortaya çıkacak

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir