MMORPG

Black Desert Mobile En İyi Sınıf

Avrupa için çiçeği burnunda oyun Black Desert Mobile’da oyuncuların en çok merak ettikleri konulardan bir tanesi Black Desert Mobile’ın en iyi sınıfı hangisi? Oyuna başlamadan önce hangi sınıfla oyuna başlamaları gerektiği konusunda kararsız kalanlar için harika bir derleme yaptık. Black Desert Mobile’da hangi sınıfla oyuna başlamalısınız konusuna açıklık getirmeye çalışıyoruz.

Black Desert Mobile sınıflar

Black Desert Mobile’da her karakterin kendine özgü bir sınıfı bulunuyor. Avrupa sunucusu için bu sınıflar şu şekilde; Ranger, Witch, Warrior, Giant, Valkyrie. Kore’de şu sıralar daha fazla seçenek var ve yakında bu sınıflar tek tek Avrupa için de gelecek. Peki bu sunıflar içinden hangisiyle oynamalısınız?

Black Desert Mobile sınıf seçimi

Konuyla ilgili kişiye özel net bir şey söylemek zor. Çünkü herkesin oyun tarzı kendine özgü. Bu nedenle genel kanı hakkında bir puanlama yaptık. Sınıfların özelliklerini çeşitli açılardan değerlendirip sınıflara tier verdik.

Oyun tarzınız size özgü ama oynanış bakımından kolay ya da zor olan sınıflar var. Örneğin “range” yani vuruş / saldırı mesafesi açısından uzaktan savaşabilen sınıflar kısmen daha kolay bir oynanışa sahip. Düşmandan ya da saldırı alanından kaçmak için ve de savaş alanını uzaktan görebildiğiniz için daha kolay bir oynanış sergiliyorlar.

Bazı sınıfların özellikleri yüksek savunma içeriyor. Bazılarında çok fazla “stun” yani dondurma / etkisiz hale getirme özellikleri var. Bazıları çok haraketli gibi kategorilerde puanlama yaptık ve ortaya çıkan sonuçları sizlerle paylaşıyoruz.

SINIF PUANLARI TIER
GIANT 10 D
RANGER 13 S
VALKYRIE 12,5 A
WARRIOR 11 C
WITCH 12 B

Bu listeye göre en iyi sınıf Ranger oluyor. Listenin tamamı en iyiden en kötüye şu şekilde;

  1. Ranger
  2. Valkyrie
  3. Witch
  4. Warrior
  5. Giant

Ranger

Uzaktan savaşabilen bu sınıf oldukça haraketli ve bu açıdan özellikle pvpde etkili. Biraz da oyun tarafından bufflanınca en çok tercih edilen sınıflardan birisi haline geliyor. Şu an Black Desert Mobile’da da en çok tercih edilen sınıflardan birisi.

Valkyrie

Arenada insanların nefret ettiği sınıflardan birisi. Kendine can basabilmesinin yanında o kadar çok stun atan yeteneği var ki çok iyi oynayan bir oyuncu bu sınıfla karşısındakini hiç oynatmadan kesebilir. Ayrıca saldırısı gibi savunması da çok yüksek. En kolay oynanan yakın dövüş sınıfı.

Witch

Oyunun 2. uzak dövüş sınıfı olmasıyla oldukça popüler. Savunması ne kadar düşükse saldırısı da o kadar yüksek. PvP’de durduramayabilirsiniz. Pve kısmına baktığımızda alan hasarı açısından hızlıca yaratıkları kesebiliyor.

Warrior

Oyunun en önemli tank sınıfı. Yüksek defansı sayesinde kolay indirilemiyor. Bununla birlikte çok güçlü saldırılar yapabiliyor. Yakın dövüş olduğu için son sıralara kalıyor. Aslında Giant ile aynı düzeyde olabilirdi ama ona göre savunması çok yüksek olduğundan bir kademe ön planda yer alıyor.

Giant

Oyunun tercih edilmeyen sınıflarından birisi. Bunun sebebi yakın dövüş olması, savunma ve saldırının eşit olması, tam olarak bir alanda uzmanlaşılamaması. Örneğin saldırısını yükseltmeniz mümkün değil. Savunma da ortada kalıyor. Tam olarak hibrid bir sınıf denilebilir. Normalde rakibi gücüyle sarması ve oynatmaması gerekiyor ama özellikle telefonda kontrol zor olduğu için Giant tercih edilmiyor. Çok fazla stun ya da rakibi donduran özelliği var ama uygulaması oldukça zor.

Black Desert Mobile’ın sınıf sıralaması bu şekilde. Buna itirazınız varsa puanlamayı değiştirmek üzere yorumlarda belirtebilirsiniz. Oynadığınız sınıfın eksilerini ve artılarını görüş olarak belirtebilirsiniz. Listeyi hep birlikte güncelleyebiliriz. Son bir not olarak eklemek gerekir ki burada yazılan bilgiler bir güncellemeyle tamamen değişebilir. Örneğin Ranger şuan bufflanmış durumda. Aşırı yüksek hasar veriyor. Bu bir sonraki güncellemede nerflenip değiştirilebilir bir durum. Bu açıdan değerlendirilmesi yerinde olur.

Yazar Hakkında

oyunda.org kurucusu olarak en çok oyun oynamayı, hızlı hayatın gereği bunu mecburen telefondan yapmayı seven biriyim. Ayrıca teknoloji ve mobil oyunlar hakkında içerik üretmeyi de seviyorum. Bir Youtube kanalım var ve burada da mobil oyunlarla ilgili içerikler yayınlanıyor.
İlgili
MMORPG

World of Warcraft Dragonriding'in Kilidini Açma

Diablo ImmortalRehber

Diablo Immortal: Maksimum Seviye Kaç?

Mobil OyunRehberStrateji

Clash of Clans'da Bir Klana Nasıl Katılırsınız?

Diablo Immortal

Diablo Immortal: Demon Gates Nasıl Bulunur ve Tamamlanır?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Onumaya Değer
Legends of Runeterra Açık Beta Başlıyor