Modern WarfareWarzone

Call of Duty’nin Bitmek Bilmeyen Depolama Alanı Açlığı Son Bulmalı

PCGamer’dan Morgan Park’ın yazısı… “Lütfen oyunu daha küçük boyutlu yapın.”

Şimdiye kadarki en iyi Call of Duty oyunu olan Call of Duty: Modern Warfare’in tavsiye edilmesinin çok zor olmasından nefret ediyorum. FPS’leri seven arkadaşlarım için içerik çok kolay olmalı: harika silahlar, çok sayıda mod, derin özelleştirme, sık güncellemeler ve sektördeki en iyi battle royale. Ancak Ağustos 2020 itibariyle Modern Warfare, sık sık 30-80 GB boyutunda güncellemeler alan 200 GB’lık bir dev haline geldi.

Warzone için bir takım oluşturmaktan başka bir şey istemem, ancak arkadaşlarımın ana dayanak noktalarına dönmeden önce sadece birkaç gün oynayabilecekleri bir oyun için 200 GB indirmelerini bekleyemem. Oyun o kadar saçma bir şekilde büyük ki, bazı oyuncuların özel bir Modern Warfare sabit diski var.

Birkaç ay içinde yeni bir Call of Duty Call of Duty’nin çıkmasıyla, umarım Treyarch ve Raven Software benim 80 GB’lık güncellemelerin bir başka yılı için kaydolmamı beklemiyordur. Şu anki CoD buysa, o zaman yenisini almayayım.

Şişirilmiş royale

Sadece Call of Duty değil: Oyunlar artık daha büyük. Red Dead Redemption 2, görkemli manzaraları ve simüle edilmiş at cinsel organları ile neredeyse 100 GB’a kadar yükseliyor. Bir oyun baytlarını iyi kullandığı sürece, değerli 1 TB SSD’mde yer açmakta sorun yaşamıyorum. Arthur’un sevimli sakalı ve özel işlemeli altı patlar buna değer. Modern Warfare aynı zamanda gülünç derecede güzel bir oyundur ve şimdiye kadar şahit olduğum en yüksek kaliteli birinci şahıs animasyonları ve silah ses efektlerini içerir. Captain Price’ın titizlikle bakımlı bıyığı ay ışığında gerçekten parlıyor. Aradaki fark, Red Dead 2’nin sonu olan bir oyun olmasıdır.

Ancak Modern Warfare / Warzone asla bitmez. Ve bir oyun bilgisayarımın tamamının beşte birini kaplarken ve her ay daha da büyüdüğünde, bir noktada video oyunundan daha yapışık bir haline geliyor. Belki durum senin için farklı, ama 200GB benim için oldukça itici bir durum.

Günümüzde çok sayıda büyük bütçeli oyun 60-90 GB’ı aşıyor, ancak Modern Warfare çok oyunculu bir nişancı için benzersiz bir şekilde devasa. Bağlam için, burada Modern Warfare’in temiz bir kurulumuyla (güncellemeler, sezon güncellemeleri olmadan) aynı boyutta listelenmiş diğer çok oyunculu FPS’lerin bir yığını var.

  • Overwatch
  • Apex Legends
  • Rainbow Six Siege
  • Halo: The Master Chief Collection
  • Hyper Scape
  • Valorant
  • Counter-Strike: Global Offensive

Sadece Infinity Ward oyunu bu kadar büyüktür, ancak Modern Warfare’in neredeyse 50 çok oyunculu haritasının (artı 150 oyunculu Warzone battle royale haritası Verdansk’ın) bununla çok ilgisi olduğuna bahse girerim. Bu yeni bir fenomen olmayacak. Hızla büyüyen bir yükleme boyutu, kısmen, Ubisoft’a yeni Rainbow Six Siege haritalarını yayınlamayı bırakma ve bunun yerine mevcut olanları yeniden düzenleme konusunda ilham verdi. Bu arada, Riot’un düşük özellikli FPS Valorant’ı, yetersiz dört harita ve 10 GB’tan daha az olan gelişen bir oyuncu tabanına sahiptir. Varlıkların verimli kullanılması söz konusu olduğunda, Valorant anti-Modern Warfare’dir.

Depolama savaşı

Mükemmel bir karşılaştırma değil. Valorant, samimi bir taktik nişancı oyunudur ve Call of Duty, çok daha gelişmiştir. Bir oyunda görünümün ilgi çekici olması gerektiğini anlıyorum, ancak Modern Warfare’ın mevcut gidişatı sürdürülemez. Toplam yüklemeyi unutun, tek başına ayrı yamaların boyutu, aylık veri sınırları olan dünyanın büyük alanları için sorumsuz bir girşimdir. Bilgisayarımda yer açabileceğini bilseydim, 50 haritadan 3’te 2’sini silerdim.

Modern Warfare’in depolama sorununa halihazırda yarım bir çözüm var. Yükleme boyutunu küçültmek için oynamadığınız modları kaldırmanız mümkündür (başarısız olan kooperatif Spec Ops modu gibi), ancak bu özellik yalnızca konsol sürümlerinde mevcuttur. Battle royale ile ilgilenmeseniz ve sadece klasik CoD çok oyunculu oynasanız bile, Warzone’un PC’deki ekstra 80 GB’ını indirmeniz gerekiyor. Yalnızca Warzone’un yüklenmesini istiyorsanız, oyunun tamamını kaldırmanız, yeni bir hesap oluşturmanız ve ardından oynaması ücretsiz olan Warzone’a özel sürümü indirmeniz gerekir.

Yamalar tamamen farklı bir karmaşa. Yeni haritalar, silahlar ve modlar getiren büyük sezon güncellemelerinin oldukça büyük olduğu mantıklıdır, ancak Modern Warfare’in rutin hata düzeltmeleri bile bazen toplam yükleme boyutunu değiştirmese bile onlarca gb dosya indirmeyi gerektirebilir. Sırf oyunu başlatmak ve hiçbir şeyin değişmediğini görmek için 30GB’lık bir yama yüklemenin ne kadar can sıkıcı olduğunu tahmin edin.

Modern Warfare’in korkunç ayak izi, SSD’im ağzına kadar dolduğunda, sileceğim ilk oyun olduğu anlamına geliyor. Bu berbat, ancak arkadaşlarım, benzer sezonluk güncellemeleri depolama maliyetinin bir kısmına alan diğer fantastik atıcıları oynarken neredeyse hiç gözyaşı dökmeyeceğim. (Senin dışında Siege. 80 GB’a kadar geri çekildiğini görüyorum. Hala iyiyiz, ama rahatlaman gerekiyor.)

Özellikle endişe verici olan şey, tüm bunların Call of Duty: Black Ops Cold War için ne anlama gelebileceğidir, bir çanta Doritos tarafından duyurulan üç isimli bir oyun. Soğuk Savaş (Cold War), Modern Warfare ile aynı gelişmiş motor teknolojisi ile inşa edilirse ve aynı SSD alanı göz ardı edilirse, bu sorunu daha da kötüleştirebilir.

Bu yepyeni oyuna ek olarak, Warzone hala büyük ölçüde popüler, ücretsiz oynanabilen bir battle royale. Black Ops 4’ün Blackout modu gibi bir yıldan sonra sönmüyor. Aslında Activision, Warzone’un gelecekteki CoD oyunlarının yanında duyurular ve oyunlar arası promosyonlar için bir araç olarak var olacağını öne sürdü. Daha geçen hafta, Warzone oyuncuları, Cold War’ın Doritos dışı çanta duyurusuna (varsayıyoruz) geri sayımı gösteren bir oyun içi bulmacayı çözdüler.

Activision gerçekten Warzone oyuncularının bir oyunun o canavarını yüklü tutmasını ve aynı zamanda Soğuk Savaş (Cold War) için başka bir alan oluşturmasını ve birkaç haftada bir 30 GB güncelleme indirmesini mi bekliyor? En büyük umutlarım, Treyarch ve Raven Software’in son yıldaki yamaların CoD topluluğu üzerinde ne kadar büyük bir yük olduğunu bilmeleri ve Soğuk Savaşı (Cold War) aynı kaderden uzaklaştırabilmeleri.

Call of Duty sabit diskime kısa süre içinde ara vermezse, daha ne kadar oynamaya devam edeceğimden emin değilim. Arkadaşlarım bana katılmak istemiyor ve bu hızla her büyük oyun ortaya çıktığında hepsini kaldırmak zorunda kalacağım (naber Cyberpunk 2077). Bunu her yaptığımda, bir dahaki sefere indirmeyi istemek zorlaşacak. Büyük bir Küçülme kesinlikle beklentilerimiz arasında.

Infinity Ward, PS4 sürümünün genel boyutunu küçülterek Sezon 5’te küçük bir adım attı. PC versiyonu hala üstüne koydu, ancak önceki sezonlardan daha az. Bunlar daha başlangıç.

Hikayenin Orjinali: PC Gamer

Yazar Hakkında

Mobil Oyun Haber oyunda.org ailesinin strateji sever mobil oyuncusu. Tek sıkıntım telefon şarjları. O sorunu bilim çözdüğü zaman daha da rahat edeceğiz. Teknolojiye de ilgi duyuyorum. Oyunlarla ilgili içerik üretiyorum.
İlgili
Call of DutyModern Warfare

Call of Duty: Modern Warfare 2 resmen duyuruldu

Call of DutyNişancı Oyunu

Call of Duty'nin hile önleme sistemi artık hilecilerin oyun içinde rakipleri görmesini engelliyor

Call of DutyNişancı Oyunu

Call of Duty bir yılda 50 milyon oyuncu kaybetti

Call of DutySavaş Oyunları

Yeni bir zombili Call of Duty dedikoduları yayılıyor, işte detaylar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Onumaya Değer
Marvel’s Avangers PC Sistem Gereksinimleri