Rehber

Ekran Yenileme Hızı Nedir? (Hz – Hertz)

Oynadığı oyundan zevk almak isteyen oyuncuların en çok dikkat ettikleri hususlardan birisi bilgisayar ekranlarının “ekran yenileme hızı”dır. Neden böyle bir detaya taktıklarını ve daha yüksek ekran yenileme hızının neden daha iyi olduğunu size açıklamaya çalışacağım.

Ekran Yenileme Hızı Nedir?

Ekran yenileme hızı, masaüstü için monitörünüzün, laptoplar için ekranınızın veya yine telefonlar için ekranınızın her saniyede kaç kez güncellendiğini ifade eder. Ekran yenileme hızına bir örnek vermek gerekirse, 60 Hz yenileme hızı, ekranın saniyede 60 kez güncellenmesi demektir. Ekran yenileme hızı arttıkça daha kaliteli görüntü almak mümkündür. Kısaca bunun sebebini açıklamak gerekirse, çok hızlı giden bir arabanın ekrandaki görüntüsü çok seri bir şekilde değişecektir. Ekran yenileme hızı ne kadar yüksek olursa size arabanın gidişine dair daha fazla ışık gösterebilir. Bu daha fazla detayı görmenize olanak tanır.

Ekran yenileme hızı nerelerde önemlidir?

Ekran yenileme hızı daha çok oyuncuları ilgilendiriyor çünkü daha yüksek görüntü hızı daha fazla detay ve temiz görüntü demektir. Bu açıdan daha yüksek ekran yenileme hızına sahip monitör ya da laptopları oyuncular tercih ediyor. Bu tür donanımlar oyun bilgisayarlarında kullanılıyor. Oyuncuların ekran yenileme hızının yüksek olmasını istemesinin en önemli iki nedeni vardır. İlki daha temiz bir görüntü, ikincisi daha detaylı ve akıcı bir görüntü.

Bu kısım sayfalara ayrılmıştır. Bütün içeriği aşağıda listeliyorum. Dilerseniz merak ettiğiniz kısma doğrudan ilerleyebilirsiniz.

  1. Ekran yenileme hızı nedir? (Bu sayfadasınız)
  2. Ekran yenileme hızı nasıl değiştirilir?
  3. Ekran yenileme hızının pil tüketimine etkisi var mıdır?

Ekran yenileme hızı nasıl değiştirilir?»»

Yazar Hakkında

Mobil Oyun Haber oyunda.org ailesinin strateji sever mobil oyuncusu. Tek sıkıntım telefon şarjları. O sorunu bilim çözdüğü zaman daha da rahat edeceğiz. Teknolojiye de ilgi duyuyorum. Oyunlarla ilgili içerik üretiyorum.
İlgili
V Rising

V Rising: Özel Sunucu Nasıl Silinir?

Minecraft

Minecraft'ta fare tıklama hızı nasıl değiştirilir?

Elden RingRehber

Elden Ring: Rivers of Blood Katana nerede bulunur?

Lost ArkRehber

Lost Ark - Valtan Legion Raid Rehberi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Onumaya Değer
Mafia Definitive Edition’da Kaç Görev, Kaç Bölüm Var?