Playstation

PlayStation, Eski Oyunları Oynamanıza İzin Verecek Game Pass Rakibini Tanıttı

Sony’nin Microsoft’un Game Pass hizmetine verdiği yanıt hakkında bildiğimiz her şeyi derledik. Evet, Sony zorunda kaldığı şeyi sonunda yaptı. Geç kaldığını söylemekte fayda var. Game Pass’e rakip geldi. Bir saniyeliğine “Oyunlar için Netflix”i unutun. Bu hafta izlenecek sohbet “Oyunlar için Hulu”. Evet, Sony, önceden “Spartacus” kod adıyla bilinen PS Plus ve PS Now’ın merakla beklenen revizyonunun perdesini sonunda kaldırdı.

Yeni hizmetin üç katmanı vardır; orta seviye, indirilebilecek 400’den fazla PlayStation 4 ve PlayStation 5 oyunu ekler ve üçüncü ve en pahalı (yılda 120 ABD Doları) ek olarak abonelerin PlayStation 1, PlayStation 2, PlayStation 3 ve PlayStation Portable oynamasına izin verir.  Mevcut PlayStation Plus, biraz kafa karıştırıcı bir şekilde PlayStation Plus Essential olarak adlandırılacak şekilde en düşük seviye olarak var olacak. Bu, iki ücretsiz aylık oyunu ve mevcut kullanıcıların aşina olduğu çeşitli bonusları aynı 10 $ fiyatla koruyacak.

Beklendiği gibi, yeni kurulum PS Now adını atacak ve bunun yerine bunu ikinci katmanla birleştirecek: PlayStation Plus Extra. Bu, temel olarak, tüm Temel katman öğeleri ve şimdi indirilebilen “400”e kadar PS4 ve PS5 oyunlarıyla Game Pass eşdeğeridir. Bu, Microsoft’un Game Pass Ultimate aylık 15 ABD Doları fiyatıyla eşleşir.

Son olarak, önceki iki seviyeyi içeren ve ardından bulut akışına “340” PS1, PS2, PS3 ve PSP oyunlarından oluşan bir arka kataloğa ve ayrıca PS4 oyunlarını bulut akışına ekleyen PlayStation Plus Premium var. Ayrıca oyunlarınızı PC’ye aktarmanıza ve oyunları satın almadan önce sınırlı süreli denemeler yapmanıza olanak tanır. Biraz karmaşık mı geldi, sizin için aşağıda maddeler halinde derledik, mutlaka okuyun.

İşte yeni bir PlayStation Blog gönderisi aracılığıyla tüm ayrıntılar:

PlayStation Plus Essential

 • PlayStation Plus üyelerinin bugün elde ettiği avantajların aynısını sağlar, örneğin: Ayda iki indirilebilir oyun, özel indirimler, kaydedilmiş oyunlar için bulut depolama, çevrimiçi çok oyunculu erişim.
 • Bu katmandaki mevcut PlayStation Plus üyeleri için herhangi bir değişiklik yoktur.
 • Fiyat: Aylık 9,99$ / üç aylık 24,99$ / yıllık 59,99$

PlayStation Plus Ekstra

 • Essential katmanının tüm avantajlarını sağlar
 • PlayStation Studios kataloğumuzdan ve üçüncü taraf ortaklarımızdan gişe rekorları kıran oyunlar da dahil olmak üzere en eğlenceli PS4 ve PS5 oyunlarından 400’e kadar bir katalog ekler. Ekstra katmandaki oyunlar oynamak için indirilebilir.
 • Fiyat: Aylık 14,99$ / Üç aylık 39,99$ / yıllık 99,99$

PlayStation Plus Premium

 • Temel ve Ekstra katmanların tüm avantajlarını sağlar
 • 340* adede kadar ek oyun ekler: Bulut akışıyla sunulan PS3 oyunları. Orijinal PlayStation, PS2 ve PSP nesillerinden hem akış hem de indirme seçenekleriyle sunulan sevilen klasik oyunların bir kataloğu
 • PlayStation Now’ın şu anda mevcut olduğu pazarlarda Ekstra ve Premium katmanlarda sunulan orijinal PlayStation, PS2, PSP ve PS4 oyunları için bulut akışı erişimi sunar.
 • Müşteriler, PS4 ve PS5 konsollarını ve PC’yi kullanarak oyunları yayınlayabilir. Bu aşamada zaman sınırlı oyun denemeleri de sunulacak, böylece müşteriler satın almadan önce belirli oyunları deneyebilecekler.
 • Fiyat: Aylık 17,99$ / Üç aylık 49,99$ / yıllık 119,99$

Yeni hizmet, 2022’nin ilk yarısında PS4 ve PS5’te kullanıma sunulacak. Haziran’da Asya’da başlayacak ve ardından dünyanın geri kalanında kullanıma sunulmadan önce ABD ve Avrupa’da kullanıma sunulacak. Hizmet, başladığında şu oyunları da içerecek: Death Stranding, God of War, Marvel’s Spider-Man, Marvel’s Spider-Man: Miles Morales, Mortal Kombat 11 ve Returnal.

Esasen yeni PS Plus, Sony’nin diğer iki abonelik programı olan PS Plus ve PS Now’ın en iyi yönlerini bir araya getiriyor. Bu, Microsoft’un Xbox ve PC için son derece popüler isteğe bağlı oyun aboneliği Game Pass’e bir yanıttır. Aralık ayında Bloomberg, daha sonra “Spartacus” olarak adlandırılan hizmetin varlığını ilk kez bildirdi. Fikir, PlayStation aboneliklerini tek bir düzenli şemsiye altında birleştirmek ve PS Now’ın isteğe bağlı oyunlar kitaplığı ile PS Plus’ın ücretsiz aylık oyunlarını birleştirmekti. Ayrıca, dijital mülkiyet çağında hızla solmakta olan bir kalıntı olan en üst seviyedeki oyun demolarına erişim sağlayacak. Ancak geçen hafta, Bloomberg ayrıca, yakında çıkacak olan God of War Ragnarök gibi birinci şahıs özel oyunlarının hizmette ilk gün sürümleri olarak kullanılamayacağını bildirdi. Bu, Game Pass için önemli bir satış noktasıyla tam bir tezat oluşturuyor: Microsoft, Halo Infinite ve Forza Horizon 5 gibi tüm birinci taraf oyunları piyasaya çıkar çıkmaz hemen yayınlıyor. Bunun anlamı Sony biraz daha “para göz” demektir.

Sony Interactive Entertainment başkanı Jim Ryan, GamesIndustry.biz ile yaptığı yeni bir röportajda, yeni PS Plus’ın lansman gününde düzenli olarak birinci taraf Sony oyunları almayacağını doğruladı.

Yazar Hakkında

Mobil Oyun Haber oyunda.org ailesinin strateji sever mobil oyuncusu. Tek sıkıntım telefon şarjları. O sorunu bilim çözdüğü zaman daha da rahat edeceğiz. Teknolojiye de ilgi duyuyorum. Oyunlarla ilgili içerik üretiyorum.
İlgili
KonsolPlaystationRol Oyunu

Sea of Thieves'in PS5'te Dikkat Çeken Ön Sipariş Başarısının Sebepleri

KonsolOyuncu DonanımlarıPlaystation

DualSense Edge PC ile uyumlu mu?

PlaystationRehber

PS5 Hata Kodları

PlaystationRehber

PlayStation Network kullanıcı adınızı nasıl değiştirirsiniz?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Onumaya Değer
Xbox Game Studios, özel bulut oyunlarına odaklanan yeni ekip kuruyor