RehberRol Oyunu

No Rest For The Wicked Double Dagger Build Rehberi

No Rest For The Wicked’da buildlerinizi yani oyun tarzınızı silahınıza göre belirliyorsunuz. Bunun sebebi kullanılabilecek yeteneklerin yani rün denilen yeteneklerin sadece silahlara takılıyor olması. Her rün her silaha takılamıyor. Bu da buildlerinizi silahınıza göre düzenlemeniz anlamına geliyor.

Bu rehberimizde sizlerle kendim oluşturduğum Double Dagger buildini paylaşacağım. Olumlu yönleri olumsuz yönleri ve nasıl çalıştığından bahsedeceğim.

Bu Double Dagger buildi neredeyse ölümsüz bir build ve geliştirilebilir. Geliştirilebilir dedim çünkü enchant dediğimiz büyüleme ile eşyalarınıza daha iyi özellikler kazandırdığınız zaman daha iyi bir build ortaya çıkacaktır. Gelelim buildimize.

Double Dagger Build Amacı

Double Dagger’ın en önemli özelliği hızlı olması. Evet, daha büyük silahlara göre daha az hasar veriyor ama onlardan 10 kat daha hızlı vurduğu için verdiğiniz hasar genel manada aynı ölçüde olabiliyor. Bu nedenle “Double Dagger az vuruyor” gibi bir mantık kurmayın.

Bu builddeki asıl amacımız hızlı vuruşlarla canımızı ve focusumuzu tazelemek. Hatta öyle ki aynı statları kullanabilirseniz sürekli rün kullanabilirsiniz. Bunun yanında dikkatli olursanız hiç bir zaman yemekle can tazelemek zorunda kalmazsınız.

Silah

Silahımız Double Dagger. Double Dagger bir çift el bir silahtır, yanında off-hand kullanamazsınız. Aslında oyunun en yüksek seviyeli Double Daggerlarından biri olan (sarı – efsanevi – legendary ) Bleeder’s Delight’ı düşürmüş olmama rağmen özellikleri bu builde uygun olmadığı için onu kullanmayacağız.

Bu buildde Ash Soothed Daggers enchant edip kullanacağız. Ekli rün Lightning Claw hazır geliyor ve yanında da çok hızlı vuruşlar sağladığı için Dashing Stab kullanacağız.

Ash Soothed Daggers enchant ederken aradığımız olmazsa olmaz özellikler şunlar;

Hasar verdiğinde %x can kazan

Hasar verdiğinde %x focus kazan

Bu ikisini bulmalısınız. Diğer olumsuz ve olumlu etkileri kendiniz ve size en yararlı olacak şekilde düzenleyebilirsiniz. Örneğin Ash Soothed Daggers’da Lightning Claw ekli geldiğinden ve bu rün elektrik hasarı verdiğinden silahınızda “elektrik hasarınız %x oranında arttırır” özelliğini bulmak isteyebilirsiniz.

Buradaki amaç silahlar her vurduğunuzda, ister düz vuruşlar ister rün vuruşları olsun her vuruşunuz size can ve focus olarak geri dönecek. Mantık ise şu; Dagger hafif bir silah ve çok hızlı vurduğundan size yüksek miktarda can ve focus sağlayacak. Sonuçta silahın ne kadar vurduğu önemli değil. 1 hasar da verse vereceği can aynı.

Burada diğer eşyalarınızın istatistiklerini belirlerken, “focus gain” kısmını arttırırsanız daha çok verim alırsınız.

Bunun yanında focusunuzun en az 300 olması tercihtir çünkü rünün 1 tanesi 50 focus diğeri 100 focus kullanıyor. Siz 2 katını sağladığınız zaman sorunsuz kullanabilirsiniz.

Benim silah istatistiklerim aşağıda gördüğünüz gibidir.

Buildin tamamı bu şekilde, şimdi daha rahat bir savaş olması için diğer eşyaların istatistiklerini bu builde göre düzenlemeniz lazım.

No Rest For The Wicked RNG üzerine kurulu bir yapıya sahip olduğundan enchant işi oldukça şans gerektiriyor. Sabredin.

Enchant ve gem

No Rest For The Wicked RNG üzerine kurulu olduğu için enchant sizi zorlayabilir. Özellikleri bulmak biraz zaman alabilir, vazgeçmeyin. Silahta istediğimiz özellikleri sizlerle paylaştık şimdi diğer eşyalardan bahsedelim.

Genel olarak aşağıdaki defans özelliklerini yüksek tutmak gerekiyor.

Poise defans

Plague Resistans

Poise defans ayrıca armordan geliyor. Bu nedenle Plate Chest oldukça önemli. Sizi her türlü saldırıdan koruyor, aldığınız hasarı azaltıyor.

Plague Resistansı özellikle oyunun en güçlü bossu Echo Knight Plague hasarı veriyor. Belki güncellemelerle gelecek olan yeni bosslar farklı bir hasar türü verecek ve buildin o bossta işe yaramayacağını bilmeniz gerekiyor. Şimdi bize Plague Resistans lazım.

Diğer eşyaları enchant yaparken aramanız gereken en önemli özellikler şunlar;

 • Gelen focus miktarını arttırma
 • Focus skalasını arttırma ( daha fazla focus depolayabilme)
 • Vuruşlar için gerekli stamina miktarını azaltma ( bu sayede her vuruşunuz daha az stamina kullanır )
 • Stamina miktarını arttırma, ( daha fazla vurabilirsiniz her vuruş stamina kullanır, biterse vuruş yapamazsınız )
 • Yük taşıma kapasitesini arttırma ( Hızlı oynamalıyız, rogue sınıfı oynayacağız, bu yüzden hafif olmasa da normal yük sınıfını oynamalıyız. Bu özellikle ağır zırh giyerseniz Heavy sınıfına geçmeden rogue oynayabilrisiniz )
 • Giyilen eşya yükünü azaltma ( Örneğin Plate chest oldukça ağırdır, Eşyanın kendi özelliğinde eşya yükünü azaltma bulursanız Yük taşıma kapasitesine destek olacaktır ve normal yük sınıfı oynamanıza imkan sağlayacaktır. Ayrıca ekstra Equip Load statına puan harcamak zorunda kalmazsınız )

Bunlar en önemli istatistikler.

Gem konusuna gelince, gem ekleme işleminde de RNG söz konusudur. Gem’i takmaya çalışırken tam oranda istediğiniz özelliği hangi oranda arttıracağını göremezsiniz. Size sadece bir aralık verir. Örneğin %5-%20 arasında. Burada sadece daha fazla gelmesini umabilirsiniz.

Silah: Silahta “ekstra elektrik hasarı” özelliği olduğundan gem tarafından da bunu tercih ettim.

Kafa: Vuruşlar için gerekli staminayı azaltan bir gem ekledim

Göğüslük: Can arttıran bir gem ekledim.

Eldiven: Armor arttıran bir gem ekledim.

Pantolon: Focus kullanınca can veren bir gem ekledim.

Burada bir hususa değinmek lazım. Burada en önemli eşya pantolon. Sebebini açıklayalım. Gemler hep aynı ama farklı eşyalarda özellikleri değişiyor. Örneğin pantolona gem göğüslüğe eklenince can miktarını arttırıyor. Bu nedenle bana en çok fayda sağlayan özellikleri seçtim.

Focus sıkıntısı çekerseniz pantolonda “focus kullanınca focus kazan” gibi bir gem de var. Onu kullanabilirsiniz. Bütün kıyafetlerimi aşağıdaki galeriden kontrol edebilirsiniz.

Kıyafetler

Genel manada kıyafetlerimiz Leather; ama daha dayanıklı olmak için sadece Chest yani göğüslük Plate takıyoruz.

Bütün kıyafetlerimizi en güçlüsü olan Plate yapamayız. Yüksek istatistikler verse de hafif olmamız gerekiyor. Bu nedenle istatistikleri bulduğunuzda Cloth ya da Leather kullanabilirsiniz; ama Cloth kıyafetlere çok fazla bizi ilgilendiren istatistikler gelmiyor. Bu nedenle enchant yaparken şansınızı Leather kıyafetler üzerinde deneyin.

Sadece göğüs zırhınız Plate olursa Poise Defans ve Plague Resistans gelme ihtimali çok yüksektir ve çok fazla armor verdiği için poise defans özellikle artıyor. Savunma için oldukça gerekli.

Yüzükler

Bu buildde 3 farklı yüzük kullandım. İlki vuruşlardan gelen canı arttırmak için Crow Ring, tıpkı silahınızdaki özellik gibi her vuruşta size can kazandırır.

Diğer yüzüğüm Band of Calmness, bu yüzük focus skalasını arttırır ve focus kazanma miktarını arttırır.

Son yüzüğümüz Rune Ring, özellikle çok sık Rün kullananlar için çok idealdir. Çünkü Rün yetenekleriyle yaptığınız hasarı arttırır.

Ağırlığımız

Ağırlığımız hafife kadar düşürülebilir ama plate göğüslük taktığımız için normalde kalıyor. Siz verdiğim statları Cloth ya da Leather ile yakaladığınız zaman hafif sınıfla oynayabilirsiniz; ama dayanıklı olmak için ağrı sınıf oynamayacağız çünkü “hızlı olmak” konusunu unutmayın. Belki karakterin vuruş hızı değişmiyor ama hareket hızı azalıyor. Roll hızı azalıyor. Bu savaşta bizi sıkıntıya sokuyor.

Rünlerimiz

Rün sadece silaha takılabilir. Normalde her silahın 4 ader rün yuvası vardır. Enchant ettiğiniz zaman ister mavi çıksın ister mor çıksın son 2 rün yuvasını silersiniz. Zaten biri takılıdır ve sizin 1 rün takma hakkınız kalır. İşte tam burada ilk rün hazır geldiğinden silah seçiminizin önemi artar.

Bu build bir Double Dagger buildidir ve oyunda bir çok Double Dagger vardır. Her birinin ilk rünü farklıdır.

Başka buildler için bir silahı enchant etmek zorunda değilsiniz. Fakat böyle yaparsanız ekstra özellik alamazsınız. Bu build için bu seçenek yoktur.

Ash Soothed Daggers’da;

Lightning Claw rünü takılı gelir. Bu yetenek çok yakın olmayan bir mesafeden düşmanın üzerine yürür, ilk hamlede bıçakları aşağıdan yukarı saplar, ikinci hamlede yukarıdan aşağı çeker. İki hamlede de zarar verir. Güçlü bir vuruştur ama yavaş bir animasyona sahiptir.

Bizim kendimizin takacağı Rün ise;

Dashing Stap rünü bir başka Double Dagger’da varsayılan olarak gelir, oyun içinde bulamazsanız başka silahtan çıkarabilirsiniz. Bu yetenek ise, yakın mesafede iki bıçağı ileri geri çok hızlı bir şekilde sallar. İki bıçak toplamda 15 civarında saplama gerçekleştirir. Bu hasarlar az olabilir ama çok sayıda olduğundan totalde iyidir. Bunun yanında her vuruş size can kazandıracak. Dashing Stab yeteneği ile can çalacağız. Bu yetenek canın yarıdan fazlasını geri kazandırır.

Genel Değerlendirme

Olumlu Yönler

 • Çok hızlı bir build
 • Canın yarısından fazlasını geri kazanabilirsiniz.
 • Can için yemek yemeyi unutturuyor. İnanılmaz yemek birikiyor.
 • Focus sıkıntısı yok, sürekli geri geliyor.

Olumsuz Yönler

 • Hatayı affetmiyor. Can ve armor biraz düşük.
 • Hasarı arttırmak için çok sayıda vurduğunuzdan stamina sıkıntısı yaşayabilirsiniz ama focus sıkıntısı olmadığından rün kullanın.
 • Özellikle büyük kalkanlı rakiplere karşı çok zayıf, sabırla oynamalısınız. Rakip blok yaparsa sersemliyorsunuz. Kalkanlı rakiplerin boşluğunu gözlemezseniz hasar vermeniz çok zor.

Görsellerde benim kıyafetlerdeki özellikleri görüyorsunuz, RNG sistemi ile aynılarını bulmanız pek olası değil. Belki daha iyisini bulursunuz. Bu nedenle aynısı olacak diye uğraşmayın. Silah hariç. Silahtaki özellikler aynı olmalı. Can kazan ve focus kazan özellikleri aynı olmalı. Yoksa build çalışmaz.

Son olarak stat puanları. Burayı duruma göre değerlendirmeniz gerekiyor. Ash Soothed Daggers DEX yanında INT gerektiren bir silah. Vermek zorundasınız. Bu istatistikleri sadece DEX gerektiren bir silahta yakalayabilirseniz, bütün INT puanlarımı gerekli olan yerlere dağıtabilirsiniz. Bunları yaparken Echo Knight denemeyi unutmayın, yenilgide eksikliğin nerede olduğunu farketmek çok kolay.

Örneğin; normal saldırıda çok fazla hasar alıyorsanız poise defansınız eksiktir. Echo Knight’ın yetenek saldırısı Plague saldırısıdır. Burada çok fazla hasar alıyorsanız Plague Resistansı arttırın.

Yazar Hakkında

oyunda.org kurucusuyum. Oyun oynamayı seviyorum. Özellikle sevdiğimden değil, kafamı boşaltmak için oyun oynuyorum. Fantastik ve bilim kurgu hayranıyım. Bu türde film ve dizileri izlemeyi seviyorum.
İlgili
Hayatta KalmaRehber

Soulmask'ta Nasıl Hızlı Seviye Atlarsınız?

Hayatta KalmaRehber

Soulmask: Kamp Rahatlık Seviyesi Nasıl Arttırılır?

Hayatta KalmaRehber

Soulmask: Tech Puanları Nasıl Elde Edilir?

Hayatta KalmaRehber

Soulmask: NPC Nasıl Ehlileştirilir?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Onumaya Değer
XDefiant’ta Yetenek Puanı Nedir?