Paylaş:
Bildirimler
Tümünü temizle
Google'ın Arama Sonuçlarından Kişisel Bilgilerinizi Nasıl Kaldırırsınız?

1 Yazılar
1 Üyeler
1 Likes
321 Görüntüleme
Tarık B.
(@rocknrogue)
Üye Admin
Katılım : 4 sene önce
Gönderiler: 108
Konu başlatıcı  

Google'ın Arama Sonuçlarından Kişisel Bilgilerinizi Nasıl Kaldırırsınız?

Belki de telefon numaranızın, e-postanızın, ev adresinizin ve diğer ayrıntıların internette yayınlanmasını istemiyorsunuzdur. İşte onları nasıl yok edeceğiniz konusunda size yardımcı olacak bir kaç bilgi.

GOOGLE, 27 Nisan'da, halkın artık kişisel bilgileri içeren ek Google Arama sonuçları için kaldırma talepleri gönderebileceğini AÇIKLADI. Şirketin daha önce, hassas bilgilerin silinmesiyle sonuç almak için çok yüksek bir çıtası vardı. Bir arama sonucunda e-posta adresinizin, telefon numaranızın veya ev adresinizin görünmesi korkutucu olabilir ve gizliliğinizi korumak için harekete geçmeniz gerekir.

Google, kişisel bilgilerin kaldırılmasına ek olarak, reşit olmayanların resimleri, derin sahte pornografi ve diğer müstehcen içerikler için de kaldırma taleplerini değerlendiriyor. Google Arama'dan temizlenmiş sonuçlar almak web sayfalarını internetten kaldırmasa da, trafiğin en büyük etkenlerinden birini başka yöne çevirecektir.

Ancak istenmeyen arama sonuçlarının tamamen ortadan kalkacağının garantisi yoktur. İsteğinizin bir sonucu olarak, web sayfası Google'daki tüm aramalardan, yalnızca adınızı içeren aramalardan kaldırılabilir veya yukarıdakilerin hiçbirinden kaldırılabilir. 

Google'ın Arama için Küresel Politika Lideri Michelle Chang, duyurunun bir parçası olarak şunları yazdı: "Bilgiye açık erişim, Arama'nın temel amacıdır, ancak insanları kendilerini korumak ve hassas, kişisel olarak tanımlanabilir durumda tutmak için ihtiyaç duydukları araçlarla güçlendirmek de öyle. Yeni prosedürler, yalnızca örtük tehditler olan bilgi sızıntılarının yanı sıra kötü niyetli doxxing'e karşı koruma sağlayabilir.

Kişisel bilgilerinizi Google'dan silin

 1. Kaldırma işlemine başlamak için konunun destek sayfasını ziyaret edin
 2. Yarıya kadar aşağı kaydırın ve mavi Kaldırma isteğini başlat düğmesine tıklayın.
 3. Başlangıçta, web sitesinin sahiplerine ulaşıp ulaşmadığınız sorulacaktır. Bunu yapmak gerekli değildir, bu nedenle Hayır, yapmamayı tercih ediyorum'a dokunabilirsiniz.
 4. Google neyin kaldırılmasını istediğinizi sorduğunda, şunları seçin: Kimlik numaraları ve özel belgeler gibi kişisel bilgiler.
 5. Ardından, iletişim bilgileriniz veya ehliyetiniz gibi Google Arama'da ne tür kişisel bilgilerin görüneceğini belirleyebilirsiniz.
 6. Bu adımlar yalnızca canlı web sitelerinden sonuçları kaldırmak içindir; önbelleğe alınmış sayfalar için doldurulması gereken ayrı bir form var.
 7. İçeriğin yayında olduğunu belirten kutuyu işaretleyin. Bir sonraki soru, talebin Google'ın "iletişim bilgilerinin kötü niyetli, tehdit edici veya taciz edici amaçlarla paylaşılması" olarak tanımladığı doxxing ile ilgili olup olmadığını soruyor.
 8. Bundan sonra Google tam adınızı, ikamet ettiğiniz ülkeyi ve e-posta adresinizi ister. Yalnızca kendinizle veya resmi olarak temsil ettiğiniz biriyle ilgili sonuçlar için yayından kaldırma istekleri göndermenize izin verilir.
 9. Bir kerede en fazla 1.000 bağlantı gönderilebilir. Google, rahatsız edici içeriğin veya resmin URL'sini ister ve şirket, arama sonuçlarını göründüğü yerde paylaşmanızı ister.
 10. Bu bağlantıları toplamayla ilgili daha fazla talimat için Google'ın içerik URL'lerini, resim URL'lerini ve arama sonuçları sayfası URL'lerini bulma kılavuzuna bakın.
 11. İsteğinize, kişisel bilgilerinizin web sayfasının neresinde göründüğünü gösteren bir ekran görüntüsü ekleyin.
 12. Formun sonuna doğru, tam adınız, takma adınız ve kızlık soyadınız gibi ilgili arama terimlerinin bir listesini paylaşmanız istenecektir. Kaldırma talebini imzalamadan ve göndermeden önce size ek ayrıntıları paylaşma fırsatı verilir.

Google'dan kaldırma isteğinin alındığını belirten bir onay e-postası almalısınız. Vakanızı incelemenin ne kadar süreceği belli değil, ancak Google harekete geçmeye veya hiçbir şey yapmamaya karar verdiğinde size haber verecek. Şirket kısa ret açıklamaları vaat ediyor ve tekrar gönderimlere izin veriyor.

Daha fazla içeriğin daha hızlı yayınlanması için bize destek olabilirsiniz. Teşekkür et butonu tıklandığı zaman bir kaç reklam sonra sizi oyunda.org sitesine yönlendiriyor.
TEŞEKKÜR ET


   
Tayfun B. reacted
Alıntı