Paylaş:
Bildirimler
Tümünü temizle

İnternet Servis Sağlayıcı Seçme - Ne Kadar Hıza İhtiyacınız Var?


Tarık B.
(@rocknrogue)
Üye Admin
Katılım : 3 sene önce
Gönderiler: 80
Konu başlatıcı  

Gerçekten Ne Kadar İndirme Hızına İhtiyacınız Var?

Yerel internet servis sağlayıcınız (ISS) muhtemelen bütçe seçeneklerinden bölgedeki en yüksek hızlara kadar çeşitli paketlere sahiptir. Ancak gerçekte ne kadar indirme hızına ihtiyacınız var?

İSS'nizden gerçekte ne kadar indirme hızına ihtiyacınız olduğunu anlamak için, yaygın internet etkinliklerinin neler gerektirdiğine, evinizin ihtiyaçlarını nasıl hesaplayacağınıza ve mevcut en yüksek hıza sahip olmanın aslında bazı faydalar sağladığına bakalım.

Ortak Faaliyetler Ne Kadar Bant Genişliği Gerektirir?

Çeşitli arkadaşlarla, aile üyeleriyle ve komşularla konuşurken fark ettiğimiz bir şey, internet planlarının gerçekte katıldıkları internet etkinlikleriyle ne kadar sıklıkla uyumsuz olduğudur.

Örnek bir hikaye ile ilerlemek daha açıklayıcı olacaktır. İnterneti sosyal medyadan biraz daha fazlası için ailesini geçindirmek ve biraz da YouTube'da gezinmek için kullanan yaşlı internet kullanıcısı fiber bağlantı için ödeme yapıyor. Bunun yanında, son iki yılını evden çalışarak geçiren onun komşusu olan aile, yaşlı komşunun fiber hattının hızının çok küçük bir kısmı kadar yavaş bir DSL bağlantısı kullanıyor. Daha da kötüsü, yavaş DSL, fiberden bile daha pahalı. Açıkçası, internet paketleri kullanıcılarına uygun değil, ancak ortalama bir insan bunu nasıl bilebilir?

Ne kadar bant genişliğine veya indirme hızına ihtiyacınız olduğunu perspektife koymanın en kolay yolu, çeşitli yaygın internet etkinliklerinin ne kadar bant genişliği gerektirdiğini düşünmek ve ardından bu faaliyetlerin internet kullanımınızda ne kadar büyük bir rol oynadığını düşünmektir.

En az internet hızı gerektirenden en çok hız gerektirene doğru sıralanmış bazı yaygın faaliyetlere bakalım.

 

İnternet Aktivitesi Minimum Gerekli İndirme Hızı
e-Posta 1 Mbps
Müzik Dinlemek 2 Mbps
İnternette Gezinme 3 Mbps
Sosyal Medya 5 Mpbs
Oyun Oynama 5 Mpbs
Videolu Görüşme 5 Mpbs
HD Video İzleme 5 Mbps
4K Video İzleme 15 Mbps

 

Birçok kişiye şaşırtıcı gelebilir, ancak bireysel internet etkinliklerine baktığınızda, o kadar da talepkar değiller. E-posta kullanma (veya sohbet etme gibi diğer metin tabanlı iletişim), müzik akışı yapma veya yalnızca web'de bir şeyler arama veya en sevdiğiniz forumdaki gönderileri okuma gibi düşük bant genişliği etkinlikleri, o kadar fazla bant genişliği talep etmiyor.

Ve video akışı gibi yüksek bant genişliği etkinliği olduğunu düşündüğünüz şey, büyük şemada aslında özellikle yüksek bant genişliği değildir. Video akışı için o kadar fazla indirme hızına ihtiyacınız yok. 

Ayrıca, bu bölümden ayrılmadan önce, daha fazla bant genişliğinin daha az talepkar bir bant genişliği etkinliğini daha iyi hale getirmediğini vurgulamak önemlidir.

Herhangi bir etkinliğin ne kadar bant genişliği kullanacağına dair bir üst eşik vardır. Sorunsuz ve kesintisiz bir HD video akışının keyfini çıkarmak için 5 Mbps bant genişliğine ihtiyacınız varsa, 500 Mbps'ye sahip olmak katlanarak iyileştirilmiş bir deneyim sağlamaz. Bu yalnızca, kullanmadığınız ekstra bant genişliğidir - ancak her ihtimale karşı sürekli beklemede kalma ayrıcalığı için ödeme yaparsınız.

Daha basit hesap yapalım

Evde 3 kişi interneti aynı anda kullanıyor. Herkes 4K video izliyor. Size minimum 45 Mbps indirme hızı gereklidir. Elbette minimum tutarı karşılayan bir internet servisiniz varsa, videolarınızda takılma yaşayabilirsiniz. Ona göre hesap yapın. Şimdi de son zamanlarda oldukça popüler olan bulut oyun servislerine bakalım. Genelde minimum 50Mbps internet bant genişliği indirme hızı talep ediyorlar.  Eğer bulut oyun hizmeti kullanıyorsanız özellikle Türkiye'de 60 ile 80 Mbps internet hızı alabiliyor olmalısınız.

Mutlaka internet hızı belirlerken yukarıdaki tabloya göre seçim yapın. İlk önce interneti neden kullanacağınızı belirleyin daha sonra kullanacak kişileri hesaba katın. Daha sonra servis sağlayıcınızdan ona göre paket satın alın.


Alıntı
Konu Etiketleri
Paylaş: