Mobil OyunMobil Oyun Haber

Bulut Oyun Sistemi Google Stadia Nedir?

Son zamanların popüler konularından birisi olan bulut oyun sistemleri hakkında biraz konuşalım. Daha önce Microsoft’un bulut oyun sistemi hakkında bir kaç haber duyduk ama en detaylı tanıtım Google’dan geldi. Google bulut oyun sistemi hakkında detaylı bir tanıtım yaptı. Bununla ilgili bir video yayınladı. Sistem olarak pek detay verilmemiş olsa da oynanışlar görülmese de neler olabileceğiyle ilgili detaylar açıkça tahmin edilebiliyor. Elbette videonun haricinde resmi açıklamalar da var. Gelin, Google’ın bulut oyun sistemi Stadia hakkına bilinen herşeye bir göz atalım.

Google Stadia Nedir?

Google’ın bulut oyun sistemi Stadia, konsol oyunlarını kendi sunucusu üzerinden, konsol, PC, Mac, smart TV, iOS ve Android cihazlarda oynamanıza imkan veriyor. Hem de herhangi bir indirme, yükleme gibi işlemleri yapmadan. Konsol oyunlarını nasıl telefondan oynayacağız diyenler için de cevap basit. Oyunu aslında bulut sunucusu üzerinden uzaktan oynuyorsunuz ama görüntüyü ekranınızda görüyorsunuz. Bu nedenle telefonunuzun çok yüksek bir donanıma sahip olması gerekmiyor. Görüntüleyecek bir ekranı olsun yetiyor. Hiçbir şart yok mu? Elbette var.

google stedia bulut oyun platformu

25Mbps internet gerekli

Oyunla bağlantı kurarken, en iyi oyun deneyimi ve bağlantı için, herhangi bir gecikme ve kopma yaşamamak için gerekli olan minimum internet bağlantı hızı olarak 25Mbps açıklandı. Bu durumda ülkemizde biraz sıkıntı yaşayacağımız bir gerçek. Zira BTK sağolsun son yaptığı kontrolsüz AKN değişikliği sonrası internet sağlayıcı şirketler 4Mbps internet bile satmaya başladılar. Bu durumda ülkemizde bu sistem nasıl çalışacak? 500TL vererek sınırsız ve yüksek hızlı fiber internet hizmeti mi alacağız bakalım.

Kendi oyun kolu var

Kendi oyunu kolunu almak zorunda kalmayacağınızı, diğer kablosuz oyun kollarıyla da çalışabileceğini düşünüyoruz ama neden böyle bir oyun kolu ürettiler derseniz, Google bunu lag ihtimalini azaltacak şeklinde açıklıyor. Kendi özel Stadia oyun kolu doğrudan oyunun bulunduğu sunucuya wifi üzerinden bağlanacak. Bu sayede oyun kolunun tepkisi gecikmesiz sunucuya gidecek.

google stedia bulut oyun platformu

Yüksek kaliteli görüntüler

Oyunlar ilk yayınlandığı zaman 4K ve 60fps destekleyecek. İlerleyen zamanlarda da 8K ve 120 fps’ye kadar destek verilecek ve bu da görüntü kalitesi açısından inanılmaz bir kalite demek. Örneğin, PC, konsol, vs saymıyorum, 4K destekleyen telefonunuzda bu oyunları oynadığınız zaman görüntü kalitesini bir düşünün. Oyunlar bu sayede çağ atlayacak.

Doğrudan Youtube canlı yayını

Bahsi geçen Google Stadia oyun kolunda Youtube butonu olacağı söyleniyor. Bu buton sizi tek bir tıkla Youtube’a bağlayacak. Youtube’da canlı yayın başlatabilecek ya da oyun videosunu doğrudan Youtube’a yükleyebileceksiniz. Bu da Youtuber kesimini bulut oyun sistemine çekmek için oldukça önemli bir adım. Elbette Twitch rekabetini de unutmamak gerekiyor. Bununla birlikte ekstra bir paylaşım özelliğinin olacağı da söyleniyor. Şöyle ki oyunun bir bölümünde paylaşım yaparak orayı arkadaşlarınızla paylaşmanız da mümkün olacak. Bir bossu geçmek için arkadaşlarınızdan ya da izleyicilerinizden yardım alabilecek ya da nasıl geçtiğinizi gösterebileceksiniz.

Xbox One X’ten 2 Kat Daha Güçlü

Sunucuların özellikleri tam açıklanmasa da Google’un sunucularla ilgili AMD ile anlaştığı biliniyor. Gücünü kıyaslamak için şu istatistikleri verelim. AMD’nin grafik işlemcisi bu sunucuda 10,7 Teraflop güç sağlayacak. Bu durumda PS4 4,2 Teraflop güç üretebilirken Xbox One X 6 Teraflop bir güce sahip. Bu durumda en güçlü konsoldan bile neredeyse 2 kat daha güçlü bir grafik işlemci karşımıza çıkıyor.

google stedia bulut oyun platformu

Oyun geliştiricilerin sayısı oldukça yüksek

Açıklamalara bakacak olursak 100’den fazla oyun geliştirici şirket bu platforma oyun geliştirme aşamasında. Bununla birlikte Google, sadece bu platform için oyun üretimini yapacak ya da yaptıracak. 3. parti oyunlara ve uygulamalara destek sağlanacak. Bununla birlikte bu şirketler eski oyunları ya da hali hazırda piyasaya sunacakları oyunları da Google Stadia için uyarlıyor ve bu sunucularda çalışması için adapte ediyor. Oyun sayısının tatmin edici düzeyde olacağına inanabilirsiniz.

Bu harika haberlerini verdiğimiz Google’ın bulut oyun platformu Stadia’nın 2019 yılı içerisinde yayınlanması ve kullanıma sunulması bekleniyor.

google stedia bulut oyun platformu

Yazar Hakkında

oyunda.org kurucusu olarak en çok oyun oynamayı, hızlı hayatın gereği bunu mecburen telefondan yapmayı seven biriyim. Ayrıca teknoloji ve mobil oyunlar hakkında içerik üretmeyi de seviyorum. Bir Youtube kanalım var ve burada da mobil oyunlarla ilgili içerikler yayınlanıyor.
İlgili
Mobil OyunRehberStrateji

Clash of Clans'da Bir Klana Nasıl Katılırsınız?

Mobil Oyun

Warcraft mobil oyunu, 3 Mayıs'ta oldukça gizemli bir şekilde ortaya çıkacak

Strateji

Tarayıcıdaki popüler bilim kurgu MMO oyunu OGame yakında mobil cihazlara geliyor

Game Pass

Xbox Game Studios, özel bulut oyunlarına odaklanan yeni ekip kuruyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Onumaya Değer
Era of Legends iOS Testleri Başladı