Nasıl YapılırRehber

Telefondan Youtube’ta Ekran Paylaşma Canlı Yayın

Bu konuyu en doğru şekilde başlıkla nasıl ifade edebilirim diye kendime sordum. Üstteki başlık ortaya çıktı. Burada daha iyi şekilde ifade etmek istiyorum. Android cihazınız üzerinden Youtube kanalınızda ekranı canlı yayınlama konusuna bu yazımda değineceğim. Yani telefonunuzdan oyun oynarken bunu aynı anda Youtube üzerinden canlı şekilde paylaşma nasıl yapılır basit bir şekilde yazımın sonunda öğrenmiş olacaksınız. Bu açıdan adımları çok basit bir şekilde anlatacağım. Lütfen dikkatlice haraket edin. Tek seferde bu işi bitirelim kimsenin aklında da Youtube canlı yayınıyla ilgili bir soru kalmasın.

Bir kaç çeşit canlı yayın var

Aslında Youtube ve Facebook gibi yerlerde telefon üzerinden canlı yayın yapmak çok basit ama bu işlem doğrudan kameradan çıkan görüntüyü canlı aktarıyor. Yani ekran görünmüyor. Ben bu yazıda ekranınızı canlı olarak paylaşmayı anlatacağım. Yani oyun oynarken nasıl canlı yayınlarsınız basit bir şekilde anlatmaya çalışacağım.

Youtube canlı yayını için ihtiyacımız olan şeyler

  1. Sağlam ve yüksek donanım özellikli bir telefon. Neden bunu dedim çünkü hem oyun oynayacaksınız hem canlı yayın yapacaksınız bunlar aynı anda zor işler. Her telefon bunu yapamaz ya da kasıntılar yaşanır.
  2. Youtube Gaming uygulaması. Buradan indirebilirsiniz. (Yakında kapatılacağı söyleniyor ama hala aktif son durum hakkında bilgimiz yok)
  3. Hızlı bir internet bağlantısı. Bu işlem için wifi kullanmanızı tavsiye ederim. Ayrıca hızlı ve sıkıntısız olması şart yoksa bağlantı kopmaları meydana gelebileceği gibi yüksek çözünürlükte görüntüleri aktarmak için hızlı bir internet bağlantısı da gereklidir.

Bunlara sahipsek şimdi canlı yayına başlayabiliriz.

Telefon üzerinden Youtube canlı oyun yayını nasıl yapılır?

Bunu en basit şekilde resimli olarak anlatabilirim. Youtube Gaming uygulamasını açtıktan sonra aşağıdaki adımları takip ediniz.

youtube telefondan oyun canlı yayını yapma

Görselde gördüğünüz butona tıklayınız. Burada iki seçenek karşınıza çıkacak. Hem canlı yayın hem de video kaydı yapabilirsiniz.

youtube telefondan oyun canlı yayını yapma

Canlı yayın için akış seçeneğini seçiyor ve video kalitesini belirliyoruz. Daha sonra ileri butonuna tıklıyoruz.

Bu kısım sizlere bilgi vermek için ileri diyerek geçiniz.

youtube telefondan oyun canlı yayını yapma

Burada sizden oyununuzu seçmeniz isteniyor. Telefonunuzdaki bütün uygulamaları burada görüntülemeniz mümkün. Birini seçiniz.

youtube telefondan oyun canlı yayını yapma

Bu kısımda canlı yayın başlığı ve canlı yayın açıklaması girmeniz isteniyor. İzleyiciler bunu tıpkı bir Youtube videosu gibi görüntüleyecek. Yazıp ileri diyebilirsiniz.

youtube telefondan oyun canlı yayını yapma

Artık son aşama, şimdi başla dedikten sonra sizden izinler isteyecek. Hepsini vermek zorundasınız. Şimdi Başla butonuna tıklayarak bir sonraki adıma geçin.

youtube telefondan oyun canlı yayını yapma

Bu aşamada canlı yayın arayüzüyle beraber oyunda açılır. Üst kısımda canlı yayın ayar kısımları görülür. Kamera varsayılan olarak açık gelir. Ön kamera açılır. İlk butondan kapatmanız mümkün. Kapatırsanız Youtube avatarınız görünecektir. İkinci butonla mikrofonu kapatabilirsiniz. Oyun sesleri hala yayınlanır. 3. ve ortadaki seçenek canlı yayını başlatır. Diğerleri ayarlar ve yorumlarla ilgili kısımdır.

Artık oyunlarınızı canlı şekilde Youtube üzerinden oynamanız mümkün. Bu uygulama için Google açıklama yapmış, uygulamanın Mart 2019 ilk yarısında kapanacağını söylemiş ama geçmiş olmamıza rağmen kapatılmamış. Uygulama hala çalışıyor. Ama Google kapatacağım dediyse bu ay içinde kapanacaktır. Bu durumda, sizler için başka bir uygulama üzerinden Youtube canlı yayını nasıl yapılır göstereceğim. Takipte kalın.

Yazar Hakkında

oyunda.org kurucusu olarak en çok oyun oynamayı, hızlı hayatın gereği bunu mecburen telefondan yapmayı seven biriyim. Ayrıca teknoloji ve mobil oyunlar hakkında içerik üretmeyi de seviyorum. Bir Youtube kanalım var ve burada da mobil oyunlarla ilgili içerikler yayınlanıyor.
İlgili
Starfield

Starfield Videosu Robotik Asistan VASCO'yu Ortaya Çıkardı

Haber

Elden Ring'den 40 Dakikalık Oynanış Videosu Geldi, Yeni Düşmanlar ve Bosslar Karşınızda

Hayatta Kalma

Dinozor Hayatta Kalma Oyunu The Isle Oynanış Fragmanı

Haber

En çok oyun izlenen platformlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.