İncelemeRol Oyunu

The Elder Scrolls Blades İnceleme

Son zamanların en çok konuşulan, erken erişimde olmasına rağmen indirme rekorlarını zorlayan, Bathesda’nın son mobil oyunu The Elder Scrolls Blades hakkında inceleme yapacağım. Bu yazımda sizlere The Elder Scrolls Blades verdiğim bilgilerle oyun hakkında bir fikir edinebilecek bir çok konuda aklınızda bulunan soruları giderebileceksiniz. The Elder Scrolls Blades hakkında videolarımızı yayınladığımız Youtube kanalımızdan bir oynatma listemizi de yazının başında görüyorsunuz. TES: Blades hakkında yeni videolar eklendiği zaman buraya otomatik olarak eklenecektir. Dilerseniz başlayalım. İlk önce TES: Blades mobil rol oyununun hangi kategorilerde değerlendirileceğine bir bakalım.

 1. Hikaye
 2. Oynanış
 3. Grafikler
 4. Türkçe Dil Desteği
 5. Fiyat
 6. Oyuncu Yorumları

Çok fazla kategoriye ayırmaya gerek yok. Daha sade bir inceleme olsun istedim. Haydi başlayalım.

TES: Blades senaryosu

Elder Scrolls evreninin karakterlerini oynadığımız bu mobil rol oyununda karakter yaratma ekranından sonra küçük bir alanda ilerliyorsunuz. Burada başlayan hikayenin sonunda iki – üç yaratık kestikten sonra bir tanesi onu öldürmemeniz için herşeyi anlatmaya başlıyor. Yaşadığınız köye saldırı olduğunu ve köyün harap olduğunu öğrendikten sonra köye ilerliyorsunuz. Hikaye’de burada başlıyor. Oyunun yapısı ve birazda oynanışta değineceğimiz konu köyünüzü geliştirecek olmanız. Görevlerde bu hikayede parça parça ilerlerken ana hikayeniz köyünüzü yeniden inşa edip geliştirmek ve sizi tehdit eden tehlikelere karşı ilerlemek. Erken erişimde olduğundan zaman içinde hikaye konusunda da değişiklikler olabilir.

TES: Blades oynanış

The Elder Scrolls Blades oyununun en yenilikçi taraflarından bir tanesi hem yatay hem de dikey ekran oynanabiliyor olması. Böyle bir alternatif olması her zaman her yerde oynanabilecek oyunu dikey ekran sayesinde daha da oyuncu dostu haline geliyor. Bu değişiklik için tek yapmanız gereken telefonun yönünü değiştirmek.

Oyun açık dünya bir oyun değil. Zindan tabanlı destek yanlış olmaz. Görevlere kabulden sonra otomatik giriyorsunuz. Sınırlı bir alanda size çizilen yol üzerinden ilerliyorsunuz.

İlerlemek için iki yöntem bulunuyor. Yöntemlerden birisi tıklayarak ilerlemek. Basit bir yöntem. İkincisi ise sol sanal yönlendirme tuşu ve sağ yön verme tuşu. Bu yöntem biraz zorlayıcı olabilir. Hassasiyetle bu sorunu giderebilirsiniz. Onun dışında aksiyona girdiğiniz zaman farklı bir moda geçiyorsunuz. Burada yönlendirme ve haraket tuşları aktif olmuyor.

Saldırı için ekrana dokunmanız gerekiyor. Ekranda beliren halkayı doldurup tam zamanında elinizi çektiğiniz zaman en yüksek hasarı vermeniz mümkün. Sol kısımda ise kalkan kullanımı var. Düşman size vurmadan önce kalkanı kaldırabilirseniz hasar almadığınız gibi ayrıca düşmanı çok kısa süre sersemletme şansınız da var.

Yetenekler

Oyun için karakter kısmında ayrıca 3 kısımdan oluşan yetenek ve diğer özellikler kısmı bulunuyor. Buradan pasif özellikler, güç arttırmaları kazanabildiğiniz gibi ayrıca aktif olarak kullanabileceğiniz yetenekleri de alabilirsiniz. Oyun içinde aktif şekilde kullanabilir ve daha çok güçlenebilirsiniz. Bunun için her seviyede elde ettiğiniz yetenek puanlarına ihtiyacınız olacak.

Şehir geliştirme

Kasabanız yıkılmış, omu toparlamanız ve önderlik etmeniz gerekiyor. Bunun için kaynağa ihtiyacınız olacak. Görevlerden ve diğer işlerden kaynak toplayabilirsiniz. Kaynaklar ve diğer eşyalar üzerine tıklayarak alınabilir. Bazı eşyalar üzerinden geçmek suretiyle alınabiliyor.

Kasabanız yıkık halde duruyor. Bir binayı tekrar inşa etmek için bir yıkıntının önüne gidip ‘ruins’şeklinde ibare bulunan butona tıklayın. Daha sonra karşınıza çıkan listeden tekrar inşa etmek istediğiniz binayı seçin. Gerekli kaynaklar tam ise inşa süresi başlıyor. İnşaanın zorluğuna göre sizden biraz daha zaman istiyor.

Bu binalar tekrar inşa edildikten sonra geliştirilebiliyor. Gelişince size sunduğu özellikler ya da kapasite artıyor. Elbette bütün bu işlemlerin bir maliyeti bulunuyor.

İnşaa ettiğiniz ya da geliştirdiğiniz binaları süs olsun diye görüntü olsun diye inşa etmiyorsunuz. Örneğin oyun senaryo gereği ve size oyunu öğretmek için en başta demirciyi inşa etmenizi istiyor. İnşa edildiği zaman demircide eşya üretme ya da eşya geliştirme işinizi yapabilirsiniz. Bunun gibi diğer binaların da önemi büyük. Elbette süs olan kısımlar da var. İnsanların moral düzeyini yükseltmek için belirli alanlara süs koymanız mümkün.

Karakter

Oyunun girişinde sizden ırkınızı belirlemeniz isteniyor. İleride hangi silahı ya da gücü kullanacağınızı belirleyin çünkü sınıfların silaha karşı yatkınlıkları oluyor. Bu sayede daha çok hasar verebiliyor. Eğer eski bir Elder Scrolls oyuncusu değilseniz ve ileride hangi silahı kullanmak isteyeceğinizi bilmiyorsanız çok da önemli değil.

Karakterimiz oyuna bir silah ve bir kalkanla başlıyor. O kadar aramama ya da araştırmama rağmen kalkan yerine silah yakaladım ya da takabileceğim bir özellik ya da başka bir şey bulamadım. Bu eksikliğin , sınırın kısa zaman içinde düzeltilmesi gerektiğini düşünüyorum.

Yeni bir silah ya da kalkan aldığınız zaman karakter kısmından girerek kontrol etmeniz mümkün. Eğer sizinkinden daha iyiyse yukarı yeşil ok, eğer sizinkinden kötüyse aşağı kırmızı ok ile özellikler işaretleniyor. Aynı kısımda ekipman değiştirme işlemini yapabilmemize mümkün.

Yanlış ırkı seçtiğiniz düşünüyorsanız kasabanızda bulunan bir npc ‘den ırkınızı değiştirmek konusunda yardım alabilirsiniz.

elder scrolls blades karakter

Görevler, İşler, Mücadeleler

Oyunda ilerlemenizi ve hem eşya hem de binalar için malzeme kazanabileceğiniz kısımlardan birisi görevler kısmı oldukça ince düşünülmüş. Bu kısım oyun içinde kesinlikle sizi boş bırakmayacaktır. Görev kısmı sizi hikayeye adapte eder ve ana yoldan ilerlemenizi sağlar. İş kısmı için yan görev desek doğru olur ve yine buradan gelir ve malzeme elde edebilirsiniz. Mücadele kısmı ise oyunun sizden istediği bazı şeyleri zaman içinde tamamlayarak ödül almanıza vesile olur.

Grafikler

Yakın zaman içinde çıkıp grafikleri muazzam olan nadir oyunlardan birisi diyebilirim. Görsel kalite telefonunuzda bile olsa sizi memnun edecek. Olumsuz tarafı ise herhangi bir grafik ayağının olmaması. Kendiniz düzenleme yapamıyorsunuz. Bu durum oyun size ne verirse onu kullanacağınız manasına geliyor. Bunun en olumsuz tarafı düşük donanımlı cihazlarda oyunun akıcılığını arttırmak için elinizden birşey gelmemesi. Bir de çok yüksek donanımlı cihazlarda daha iyi kaliteyi bulamayacak olmanız. Erken erişim olduğundan böyle bir ayar konulmamış olabilir. İleriki zamanlarda yine kontrol edeceğim.

Türkçe dil desteği

The Elder Scrolls evreninin neredeyse yarısı sohbetlerden oluşuyor. Bu oyunda da aynı durum geçerli. Hal böyle olunca insan ister istemez istemez hikayeyi daha iyi kavramak adına Türkçe’yi arıyor. Ama TES:Blades ‘de bulamıyor. Zaten Skyrim ‘de bile bu destek 3. Parti altyazı ile sağlanırken bu oyunda Türkçe dil desteğini uzun vadede bile beklemiyoruz. İngilizce ile arası iyi olmayanlar sıkıntı yaşayacak oyunu körü körüne oynayacak ve sonuçta zevk alamayacaktır. Ama mobil oyun olduğundan, ücretsiz olduğundan ülkemizde çok popüler olur indirme sayısı yükselirse Bethesda bizi şaşırtabilir.

Fiyat

Erken erişim The Elder Scrolls Blades için fiyat konusunda birşey söylemek doğru olmaz. Oynaması ücretsiz olan oyun sandık açmak, süre kısaltmak ya da oyun içi marketten birşeyler satın almak için sizden elmas talep ediyor. Elmaslar gerçek para ile satın alınıyor. Oyunun erken kısımlarında çok fazla paraya ihtiyaç duymadığınızı söylemek mümkün. Oyunda yakın zaman içinde bir düzenleme yanda değişiklik olduğunda veya tam sürüne geçtiğinde bu kısmı güncelleyeceğim.

elder scrolls blades market sandık fiyatları

The Elder Scrolls Blades oyuncu yorumları

İlk çıktığı gün sınırlı sayıda kişiyi davete kabul eden Bethesda üzerinden çok zaman geçmeden herkese erken erişimin kapılarını açtı. Özellikle iOS cephesinde kısa süre içerisinde 1 milyon indirmeyi geçti. Şuan erken erişim olduğu için Google Play’de yorumlar yayınlanmıyor. Sadece sizden geliştirme aşamasına katkı sağlamanız için yorum yapmanız isteniyor. Sensor Tower üzerinden geri dönüşleri kontrol ettiğim zaman 20000 değerlendirme üzerinden 5 üzerinden 3 yıldız aldığını görüyorum ama çokta önemli değil ve gerçeği yansıtmıyor çünkü oyun daha erken erişimde. Asıl yorumları oyun tam sürüm yayınlandığı zaman göreceğiz. Onun dışında herhangi bir olumsuzluk söz konusu değil. Benim şikayet kontrollerden ibaret. Kontrolde zorlanıyorum.

7.2

The Elder Scrolls Blades

The Elder Scrolls Blades’in erken erişimde yapılmış incelemesidir. Oyun mobil rol oyunları içerisinde en iyilerinden olmayı amaçlıyor. Elder Scrolls dünyasını telefonunuza getiren oyun oldukça ilgi görüyor.

Senaryo

7.9

Oynanış

9.0

Grafikler

9.5

Türkçe Dil Desteği

0.5

Fiyat

9.0

Oyuncu Yorumları

7.0

Pros

 • Elder Scrolls dünyası
 • Grafik kalitesi
 • Oynanış alternatifleri
 • Irk zenginliği
 • İçerik zenginliği

Cons

 • Türkçe dil desteği
 • Oynanış zorluğu
 • Erken erişimde olması
Google Play
Yazar Hakkında

Mobil Oyun Haber sitesi oyunda.org ailesinin bir üyesi olarak mobil oyunlar ve genel olarak oyunlarla ilgili içerik paylaşımı yapıyorum. Oyun oynamayı oldukça seviyorum. Rol oyunları ilgi alanım.
İlgili
8.4
İncelemeTWD Survivors

The Walking Dead Survivors İnceleme

Mobil Oyun

TiM: Gizli Tehlike Yazı Tabanlı Macera RPG

AksiyonRol Oyunu

Gtarcade'den Mu Legend Browser Oyunu

Hack & SlashMobil Oyun

Diablo Immortal'ın Sınıf ve Combat Sistemi Ortaya Çıktı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Onumaya Değer
Supercell’in Yeni Bağlantı Seçeneği: Supercell ID