MMORPG

World of Kings MMORPG İçin Sınıf Rehberi

World of Kings, mobil mmorpg oyunu alternatiflerinden çok fazla yönüyle ayrılamasa da kendi tarzında ve World of Warcraft’a benzeyen yönleriyle dikkat çekiyor. Bu yazımızda çok uzatmadan World of Kings mobil mmorpg için sınıflara bir göz atacağız. World of Kings sınıfları nedir ve ne amaçla kullanılırlar, hangi sınıfı oynamaktan zevk alabilirsiniz, belirlemek için bir kaç husustan bahsedelim.

World of Kings ırk ve sınıflar

Oyunda sadece ilk giriş kısmını ve giriş hikayesini etkileyen 4 farklı ırk bulunuyor. Irkların oyuna çok fazla etkisi bulunmuyor. Bu durumda görünüşünü en çok beğendiğiniz ırkı seçebilirsiniz. Bununla birlikte daha sonra oynanışınızı ve oyun tarzınızı etkileyecek 9 farklı sınıftan birini seçmeniz isteniyor. 9 sınıf oldukça yeterli bir çeşitlilik. Şimdi bunlara bir bakacağız.

World of Kings Sınıflar

Warrior

World of Kings Warrior

World of Kings Warrior

Warrior oyunun tank sınıfıdır. Tank oynamayı sevenler mutlaka buna yönelsin. Özellikle zindan yaparken aranan önemli sınıflardan birisidir. Bir tank warrior oynuyorsanız ve başarılı bir tank olduysanız oyunun içinde hiç boş zamanınız olmaz. İstediğiniz zaman istediğiniz guruba girme şansınız var.

Warrior, kitle kontrol ve düşman şaşırtma konusunda usta yeteneklere sahiptir. Bununla birlikte bir tan olduğu için hasar emebilir. Şöyle ki mmorpg oyunlarından bildiğimiz taunt özelliğine sahiptir. Yani zindanda düşmanlar diğer oyunculara saldırmaktansa kendilerinin dikkatini çeken yani onlara taunt atan warrior sınıfına saldırır. Zaten en iyi zindan bu şekilde yapılır.

Warrior, enerji olarak rage kullanır. Rage genelde bütün oyunlardan benzer bir yapıya sahiptir. Ya yetenekle çoğalır ya da savaş esnasında vuruşlarınızla artar ki daha sonra daha önemli yeteneklerinizi kullanmanıza yarar.

Fighter

World of Kings Fighter

World of Kings Fighter

Warrior gibi görünüyor değil mi? Ama bazı farkları var. Fighter, savaş sırasında yine birden fazla düşmana hasar verir ama savunması düşüktür. Savunma yerine canınını yenileyerek savaşır ve savaş alanında daha uzun süre kalır. Savunma yapmak yerine tamamen hasara odaklı bir sınıftır.

Zindanlarda yüksek hasar vermek için kullanılabilen bir sınıftır. Özellikle pvpde oldukça etkilidir. Bunun en önemli sebebi hızlı bir sınıf olmasıdır. Fighter’dan kaçmak oldukça zordur çünkü bir anda yanınızda olabilecek yetenekleri bulunur. Pvp için en önemli yeteneklerinden birisi “cast” durduran bir yeteneğinin olması. Birisi üzerinizde güçlü bir büyü kullanacak ve onu işleme aldı diyelim. Bildiğiniz gibi bazı büyüler casta sahiptir yani kullanmak için kıpırdamadan yerinizde durmalı ve bitmesini beklemelisiniz. 1-3 saniye süren bu gibi büyüler cast süresi bitince düşmana gider. Fighter’ın özelliği bu castı bozabilir ve düşmanı afallatır.

Fighter Warrior gibi rage kullanır ve rage konusunda uzmandır. Çünkü durdurulamaz bir savaş verir.

Rogue

World of Kings Rogue

World of Kings Rogue

Birçok mmorpgde vazgeçilmez ve en zor oynanışa sahip sınıflardan birisidir. Her alanda işe yarar ama bir çok kişi oynaması zor olduğundan tercih etmez. Yüksek hasar veren ve bitirici vuruşlar yapan bir sınıftır. En önemli özelliği hızlı olmasıdır. Adına yakışır şekilde sinsidir. Sinsiliği ve hızı sayesinde düşmanları delirtebilir.

Rogue, enerji kullanan bir sınıftır. Enerji kendi kendine dolan ve kullandıkça biten bir birimdir. Rage’den farklı olarak hızlı kazanılıp hızlı tüketilebilir. Rogue ayrıca kötülük denilen başka bir birim de kullanır. Savaş içindeki aktivitenize göre ve kullandığınız yeteneklere göre kötülük kazanırsınız. Biriktirdiğiniz bu kötülükler yeteneklerinizi geliştirmek için kullanılır ve kötülükle kullanılan yeteneklerin güçleri inanılmaz artar.

Pvpde düşmanı şaşırmak ve hemen işi bitirmek için kullanılır. Arkadaşlarınızın canını azalttığı düşmana tek atabilirsiniz. Bununla birlikte Rogue’un en önemli özelliği görünmez olmasıdır. Görünmez olarak düşmanın arasına girebilir ve işinizi bitirebilirsiniz.

Archer

World of Kings Archer

World of Kings Archer

World of Kings mobil mmorpg için bahsettiğimiz ilk uzak mesafe sınıfı olan Archer, alan hasarı verme konusunda oldukça iyidir. Özellikle warrior ve fighter arkasında onlar düşmanı kontrol ederken siz de alan hasarı verebilirsiniz. Oyunun en kolay sınıflarından olan Archer, rogue benzeri sakatlama becerilerine sahiptir.

Archer’da genel amaç uzakta kalmaktır. Bu nedenle yeteneklerine baktığınız zaman düşmanı kendinden uzak tutma amacındadır. Bu yeteneklerden birisi sizin kaçmanıza imkan verirken diğerleri de düşmanı itekleme ya da yavaşlatma gibi işler.

Archer, rogue gibi enerji kullanan bir sınıftır. Düz mantık işlediği için en kolay sınıftır. Tek yapmanız gereken düşmanı kendinizden uzak tutmaktır. Bunu yaptığınız zaman ise düşmanın yapabilecek çok şeyi kalmaz.

Wizard / Mage

World of Kings Mage

World of Kings Paladin

İkisi de birbirine benzeyen farklı sınıflardır. İkisinden birini seçseniz de oynanış bakımından çok fazla fark göremeyeceksiniz. Bu açıdan yine göze hoş geleni seçebilirsiniz. İki sınıfta mana harcayarak yeteneklerini kullanır. Rage ve enerjiden farklı olarak mana, yavaş tüketilir ve yavaş dolar.

Mageler, özellikle alan hasarı konusunda ustadır. Yine uzaktan savaşan bir sınıf olup düşmana yüksek hasar verir. Alan hasarı konusunda en iyi sınıftır. Çok sayıda düşman önde warrior tarafından tutulurken mage o kadar yüksek hasar verir ki bu durum bazen düşmanın ilgisini çeker ve warrior agrosunu kaybeder. Bu durumda warrior tekrar taunt atmak zorunda kalır.

World of Kings Wizard

World of Kings Wizard

Mage ve Wizard rogue benzeri bir yapıyla arcane power biriktirir. Bu özelliğini ise daha güçlü büyülerini kullanmak için kullanabilir. Bu sayede oyunun en yüksek hasar veren sınıflarından birisi haline gelir. Yapısı itibariyle orta zorlukta bir sınıf olup çoğu insan tarafından tercih edilmez.

Dark Sage

World of Kings Dark Sage

World of Kings Dark Sage

World of Kings‘in en zor ama bir o kadar ilginç sınıfıdır. Eğer becerebilirseniz gerçekten zevk alacağınız bir sınıftır. Mana kullanan bu sınıf bir çok mmorpg oyununda gördüğünüz warlock, kara büyücü gibi sınıflarla benzerlik gösterir. World of Kings mobil mmorpgde ise kendine has bir kaç yeteneği bulunur.

Dark Sage sınıfının en önemli yeteneği hem dps yapabilmesi hem de can basabilmesidir. Yine kitle kontrol özelliklerine sahip sınıf ayrıca düşman üzerinde olumsuz etkiler bırakabilecek yeteneklerle donatılmıştır. Debuff dediğimiz bir sürü olumsuz etkiyi düşmanlara bırakabilir.

World of Kings mobil mmorpgde  Dark Sage‘in en iyi yeteneği ne merak ediyor musunuz? Hali hazırda öldürülmüş düşmanı hayata geri getirebilmesi. Bu sayede kendi tarafınızda daha çok müttefikiniz olabilir. Oynaması gerçekten zevkli olan sınıf dediğimiz gibi oynaması en zor sınıflardan birisidir.

Cleric

World of Kings Cleric

World of Kings Cleric

Warrior gibi oyunun en çok aranan sınıfı Cleric’tir. En önemli özelliği can basmak olduğu için zindanların vazgeçilmezidir. Ayrıca pvp modunda da oldukça iş yapar. Çok fazla hasar veren yetenekleri yoktur. Bu yüzden bir çok kişi bu sınıfı sıfırdan kasarken sıkıntı yaşayabilirim diye düşünür. Haklı olabilirsiniz ama hasar veren yeteneği yok derken hiç yok değil. DPS üzerine kurulu olmayan bu sınıf zaten gruplara sürekli dahil edilmek isteneceği için hızlı bir şekilde seviye kasabilir.

Mana kullanan bu sınıfın manasını çok iyi idare etmesi gerekir. Bunun sebebi savaşın ortasında manası bitmesi durumunda bütün grubu tehlikeye girecek olmasıdır. Yetenekleri kısıtlı olduğundan oyunun en basit sınıflarından birisidir.

Cleric’in en önemli özelliği can basması ve bunu alan şeklinde yapabilmesidir. Bununla birlikte dostlarını koruyacak kalkanlara da sahiptir. Tankın yanında olmazsa olmaz sınıflardan birisidir.

Paladin

World of Kings Paladin

World of Kings Paladin

World of Kings‘in ikinci tank sınıfı Warrior’dan biraz farklı olarak dikkat çekiyor. Yine kitle kontrol yeteneklerine sahip olan paladin warriordan farklı şekilde hem savunmasını güçlendirebiliyor hem de kendine can basabiliyor. Düşmanları toplayıp kontrol etme konusunda da oldukça usta bir sınıf.

Paladin ayrıca düşmanlar üzerinde debuff denilen olumsuz etki de bırakabilir. Bu sayede düşmanları daha çabuk kesmek kolaylaşır.

Pvp kısmına bakacak olursak, kimse bir paladinle uğraşmak istemez. Çünkü kesmek oldukça zordur. Bu nedenle zaman kaybıdır ya da siz paladinle uğraşırken arkadaşları kolaylıkla sizi kesebilir. Bu nedenle paladini ikinci sıraya koymak isteyebilirsiniz.

World of Kings’in 9 sınıfını da tanıttık. Siz hangisi oyun tarzınıza uyuyorsa seçebilirsiniz. Diğer rehberlerimiz yakında yine sizlerle olacak. Bizi Facebook hesabımızdan takip edebilirsiniz.

Daha fazla mmorpg haberi ve rehberi için buraya bakın.

Yazar Hakkında

oyunda.org kurucusuyum. Oyun oynamayı seviyorum. Özellikle sevdiğimden değil, kafamı boşaltmak için oyun oynuyorum. Fantastik ve bilim kurgu hayranıyım. Bu türde film ve dizileri izlemeyi seviyorum.
İlgili
HaberMMORPG

Throne and Liberty Çıkış Tarihi, Beta Ne Zaman?

HaberMMORPG

Dune: Awakening, Ekran Görüntüleri ve Video Yayınlandı

HaberMMORPGNew World

New World'de Gamepad Desteği ve Single Player Geliştirmeleri Güncellemeleri Olacak

HaberMMORPG

WoW: The War Within Ne Zaman Çıkacak?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Onumaya Değer
Plants Vs Zombies 3 Geliştiriliyor