Auto ChessStrateji

Chess Rush İçin Başlangıç Rehberi

Chess Rush, Tencent’in yeni Auto Chess oyunu, zaten yeni olan Auto Chess kategorisine çok sert bir giriş yaparak özellikle doğu ülkelerinde çok popüler hale geldi. Kendisinden çok önce çıkmış mobil auto chess oyunlarını ezdi geçti. Kısaca Chess Rush mobil auto chess oyunundan bahsettikten sonra Chess Rush’ı merak edenler ve oynamak isteyenler için rehber niteliğinde paylaşımlar yapacağım.

Chess Rush, kahramanlarıyla ve animasyonlarıyla dikkat çeken ve diğer mobil auto chesslerden kendisini görsel ve işitsel kalitesiyle ayırabilen bir mobil oyun oldu. Sistem olarak diğer mobil auto chesslerle aynı mantığa sahip olan oyun, diğerlerinden kombolarıyla da ayrılıyor. Chess Rush’da kombolara oldukça önem verilmiş, bununla da kalınmamış her şey çok güzel açıklanarak oyuncunun kafasında oluşabilecek bütün sorular yok edilmiş. Gelin şimdi ilk kez oynayanlar ya da oynadığı halde bir türlü başarılı olup gelişemeyenler için Chess Rush mobil oyun rehberimize geçelim.

Chess Rush NewbieEğitim kısmını mutlaka oynayın

Her ne kadar diğer auto chess oyunlarını oynamış olsanız da Chess Rush‘ı daha iyi anlamak için mutlaka eğitim kısmını bitirin. Özellikle kombo kısmına dikkatlice bakın. Eğitim kısmını geçtikten sonra bir kaç pratik maçı yapmanızı da tavsiye ediyorum. Bu sayede oyuncular içindeki sıralamanız yükselmeden önce Chess Rush‘ı daha iyi anlayabileceksiniz.

Kahramanları mutlaka inceleyin

Oyunda bir sürü kahraman bulunuyor. Hepsinin de birbirinden farklı özellikleri bulunuyor. Bu açıdan oyunda bulunan “Heroes” kısmından kahramanları zaman buldukça tek tek incelemenizi tavsiye ediyorum. Kahramanların iki farklı özelliği bulunuyor. Irkı ve sınıfı. Örneğin, Elf Punisher. Elf kahramanın ırkı olurken Punisher oyun içinde bulunan bir sınıf. Örneğin Demon Punisher. Demon bir ırk, Punisher’da bir sınıf. Yani bir kahraman hem bir ırk sahibi hem de bir sınıf sahibidir. Bu da Chess Rush’da oluşturabileceğiniz strateji imkanını ikiye katlıyor. Kahramanlarla ilgili olan kombolar bölümüne geçelim.

Chess Rush komboları

Chess Rush Kahramanlar

Chess Rush Kahramanlar

Oyunda kombo sistemi var ve bir maçı kazanmanız için yegane unsur kombo sistemidir. Kombosuz kazanılmaz mı? Kazanılabilir komboda sınır yok, strateji size kalmış ama oyun içinde hazır sunulan komboları ilk etapta inceleyin. Chess Rush mobil auto chess oyununu iyice öğrenene kadar oyunun sizlere sunduğu hazır komboları kullanın.

Chess Rush’ın kombolar konusunda tek eksik yanı, bir maça girmeden kombolar hakkında anlaşılır bilgi alamamanız. Maç içerisinde “Önerilen Komboları” görebiliyorsunuz. Ama bir maça girmeden bunu görmeniz mümkün değil.

Komboların çalışma mantığı şu şekilde; belirli kahramanlar birbiriyle etkileşime girebiliyor. Onları aynı anda sahada kullanmanız size ekstra özellikler ve güçler kazandırıyor. Bu durumda rakibinize karşı büyük bir üstünlük kazanmanız mümkün oluyor. Örnek vermek gerekirse, 6 Riders 4 Hunters kombosu oldukça güçlü bir kombo. Yani bu buffı almanız için alana farklı türde 6 Rider atmalısınız. Bunun yanında 4 Hunters da alana koyduğunuz zaman kombo tamamlanıyor. Size inanılmaz bir buff veriliyor. Komboları incelemek için kahramanların altındaki simgeleri inceleyebilirsiniz. Önerilen kombolar için sağ altta bulunan ve bölüm başında size sunulan kahramanları alabildiğiniz bayrak simgesine tıklayın ve sol alt kısımda yer alan “Recomended” butonuna tıklayın.

Chess Rush önerilen formasyon nedir?

Chess Rush Dizilim Ve Formasyon Bölümü

Chess Rush Dizilim Ve Formasyon Bölümü

Chess Rush ayrıca maç içerisinde kombolarla birlikte size kahraman dizilimi için de öneriler sunuyor. Yeni oyuncuların mutlaka bunu kullanması gerekiyor. Evet oyun alanımız bir satranç tahtası ve kendi alanımız içerisinde kahramanlarımızı istediğimiz yere atabiliriz ama bu sizi zor duruma bırakacaktır. Zaten kahraman özelliklerini incelediğinizde neden sizi zor duruma düşüreceğini anlarsınız. Yine de bir örnek verelim, eğer doğru dizilimi yapmazsanız rakibin “Assassin” sınıfı kahramanları doğrudan sizin kahramanların arka kısmına sızar. Muhtemelen burada da uzaktan buran savunmasız kahramanlarınız bulunur ve düşman sizi rahatça kesebilir. Önerilen dizilim için bölüm başlarında kahraman satın alma ekranına giriş yapın ve sol alt kısımda yer alan “Recomended” kısmına tıklayın. Açılan sayfada sağdaki sekmeye geçiş yapın.

Chess Rush Kahraman Nasıl Geliştirilir?

Chess Rush için olmazsa olmaz bir noktada kahramanlara yıldız vermedir. Bir kahraman en fazla 3 yıldız alabilir ve bu onun en güçlü halidir. Bir kahramanı 3 yıldız yapmak için o kahramandan toplam 9 adet almanız gerekiyor. 3 aynı kahraman birleşerek 2 yıldız oluyor. 3. yıldız için 3 adet 2 yıldız kahraman gerekli. Bu durumda toplam 9 kahraman alıp birleştirdiğiniz zaman bir kahramanı 3 yıldız yapabiliyorsunuz. Hemen alttaki kısımda kare içerisine alınan kahramanımızdan 1 adet daha 2 yıldız yapıldığında sahadaki kahramanın 3 yıldız olabildiğini görebilirsiniz. Yani görselde 3 adet kaplana daha ihtiyaç vardır.

Chess Rush Kahraman Yıldız Yükseltme

Chess Rush Kahraman Yıldız Yükseltme

Elbette 9 kahramanı toplamayı beklemiyorsunuz. 3 kahramanı topladığınız zaman 2 yıldıza yükseliyor. Daha sonra 3 adet daha topladığınızda bekleme alanınızda yer açmak için onu da 2 yıldız yapabiliyorsunuz. Aynı şekilde bir tane daha 2 yıldız yaptığınız zaman sahadaki 2 yıldız kahramanlar diğer ikisi birleşiyor ve 3 yıldız oluyor.

Kahraman geliştirmede Guru kullanımı

Kahramanların içerisinde Guru isminde bir kahraman bulunuyor. Bu kahraman normalde sahada etkisiz bir kahraman ama öyle bir yeteneği var ki hiç birşeye değişmezsiniz. Guru, herhangi bir kahramanın yerine geçebilir ve o kahramana yıldız yükseltmek için eksiği tamamlayabilir. Yani Guru görürseniz mutlaka ona bir yer ayırın.

Chess Rush eşya takma

Chess Rush Eşya Düşürme

Chess Rush Eşya Düşürme

Chess Rush‘ta diğer auto chesslerde olduğu gibi bazı bölümler pve içeriğinden oluşuyor. Burada belirli yaratıkları yenerek onlardan eşya düşürme şansınız bulunuyor. Bu eşyalar alanda bulunan sandığa giriyor ve buradan kahramanlara takılabiliyor. Her kahraman her eşyayı giyemiyor. Sınıfına ve kullandığı silaha uygun olması gerekiyor. Eşya düşürdüğünüz zaman mutlaka bir kahramanın üzerine iliştirin.

Chess Rush Mana Kristali Yönetimi ve Kahraman Yenileme

Chess Rush’ta diğer auto chesslerde olduğu gibi bölüm başında kahraman satın alabileceğiniz bir süre size tanınıyor. Ücretsiz ve otomatik olarak bölüm başlamadan kahramanlar yenileniyor. 4 kahraman size sunuluyor. Eğer bu 4 kahraman içinden beğenmediğiniz ya da işinize yaramayanlar varsa kahramanları “reroll” yani yenileme yapabilirsiniz. Bu elbette “Mana Kristali” ile oluyor.

Mana Kristali nasıl kazanılıyor?

Mana Kristali her bölüm sonunda kazanma durumunuza ya da nasıl kazandığınıza göre  değişmek suretiyle kazanılıyor. Her bölüm sonu belli bir miktar mana kristali size veriliyor. Ya da daha önce aldığınız ama şu an işe yaramayan kahramanları satarak onlara harcadığınız kristalleri geri alabilirsiniz.

Kendine seviye atlatma

Kahramanlara seviye atlatma olduğu gibi kendinize de seviye atlatabilirsiniz. Sadece o maç için geçerli en fazla 10 seviye olabilirsiniz. 10 seviye olduğunuzda alana tam 10 kahraman atmanız mümkün oluyor. Her kahraman için 1 seviyeniz gerekiyor. Kendinize seviye atlatmak için de mana kristali gereklidir.

Bütün bunları değerlendirdiğinizde kristalin ne kadar önemli olduğunu idrak etmiş olmalısınız. Maç başladığında ilk bölümlerde Mana Kristalinizi idareli kullanın ve biriktirin. 5 seviye olduğunuzda ya da 10. bölüm civarında artık kristalinizi harcamaya başlayın. Kristal harcamak için sadece kendinizi seviye basma ya da kahramanları yenileme konusunda ilk etapta cimri olun. Kahraman satın almak için Mana Kristalinizi özgürce kullanın.

Chess Rush için son derece detaylı bir rehber olan bu yazımız bitti. Chess Rush ile ilgili kanalda yayınlanan ve yine rehber niteliğinde olan videoları kaçırmayın.

Chess Rush indirmek isterseniz

Google PlayAppStore

Yazar Hakkında

Mobil Oyun Haber sitemiz oyunda.org için mobil oyunlar ve PC oyunları için içerik üretiyorum. Videolara destek oluyorum. İlgi alanım bulmaca oyunları olmasına rağmen diğerlerine de ilgim oldukça yüksek.
İlgili
RehberStrateji

Manor Lords: Hastalıkları Nasıl Tedavi Edersiniz?

RehberStrateji

Manor Lords: Değirmeni Tamir Edin

RehberStrateji

Manor Lords: Haydutları Nasıl Durdurursunuz ve Yağmayı Nasıl Önlersiniz?

HaberStrateji

Civilization Deneyimi Roguelike Strateji Oyununda

5 Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Onumaya Değer
Telefondan League of Legends Oyna