Konsol

PlayStation 5 Çıkış Tarihi Resmileşti

Bugün PlayStation resmi blog sayfasında yapılan açıklama ile PlayStation 5’in ne zaman çıkacağı belli oldu. Bununla birlikte özellikle PlayStation kontrolcüsünde yani oyun kolunda önemli değişiklikler olacağı açıklandı.

PlayStation 5 ne zaman çıkıyor?

PlayStation blogtan yapılan açıklamaya göre 2020 yılı yılbaşı tatilinde çıkışını yapacak olan yeni nesil konsol için tam gün verilmiyor. Açıklamada 2020 tatili deniyor. Bildiğiniz gibi batıda yılbaşı tatilleri oldukça uzun sürüyor.

PlayStation kontrolcüsünde önemli özellikler

Bahsedilen iki yeni özellikle birlikte PlayStation oyun kolları neredeyse çağ atlayacak. Şöyle ki yeni nesil konsolla birlikte yeni nesil oyun kolu sizin oyuna daha çok adapte olmanız için geliştiriliyor.

Özellikle oyuna göre titreşim hissiyatı oyun geliştirici tarafından artık düzenlenebilir şekilde geliştiriliyor. Daha detaylı açıklamak gerekirse kontrolcü elinizdeyken bir araba yarışında yaptığınız kazanın hissiyatıyla futbol maçında çimlerde kaymanın hissiyatı birbirinden farklı olacak. Bu hissiyatı vermek geliştiricinin elinde olacak. Ayrıca Playstation Blog üzerinden bu hissiyat geliştirmesiyle ilgili daha fazla örnekte verilmiş. Bir çamurun içinden geçerken bile kol sayesinde bunun hissiyatı size verilebilecek.

PS kollarındaki bir diğer değişiklik yine benzer bir hissiyatla alakalı ama tetiklerde gerçekleşiyor. Normal şartlarda kontrolcünün tetikleri bas, basılı tut, çek mantığıyla çalışıyor. Playstation 5 konsolunun kontrolcülerinde ise tetiklere uyguladığınız direnç farklı işler yapabilecek. Şöyle ki bir araba yarışı oyununda tetiklere daha sert basarak arabanın hızını arttırmak mümkün olacak. Bunu gerçekte bir gaz pedalı mantığı gibi düşenebilirsiniz. Bir başka verilen örnek, yay ve ok kullanıyorsunuz. Daha uzağa atmak için tetiği daha çok sıkmalısınız ya da tam tersi olarak yakındaki bir hedefe atacağınız zaman hafifçe tetiği kullanabilirsiniz.

PlayStation 5

2020 yılında Playstation 5 hakkında daha çok detay verilecek

Yayınlanan makaleye göre önümüzdeki yıl içerisinde en azından bahar aylarında bu yeni nesil konsol ile ilgili çok daha detaylı bilgilere erişebileceğiz. Bununla birlikte yukarıda bahsettiğimiz kontrolcü geliştirmeleriyle ilgili bilgiler ve dokümanlar test edilebilir halde oyun geliştiricilerine çoktan gönderildi.

Playstation 5 ile ilgili haberleri takip etmek için sosyal medya hesaplarımız üzerinden bizi takip edebilirsiniz.

Kaynak: Playstation Blog

Yazar Hakkında

oyunda.org kurucusu olarak en çok oyun oynamayı, hızlı hayatın gereği bunu mecburen telefondan yapmayı seven biriyim. Ayrıca teknoloji ve mobil oyunlar hakkında içerik üretmeyi de seviyorum. Bir Youtube kanalım var ve burada da mobil oyunlarla ilgili içerikler yayınlanıyor.
İlgili
KonsolOyuncu DonanımlarıPlaystation

DualSense Edge PC ile uyumlu mu?

PlaystationRehber

PS5 Hata Kodları

Rol Oyunu

The Witcher 3'ün Yeni Nesil Sürümü Yine Ertelendi

Simülasyon

SnowRunner, PS5 ve Xbox Series yükseltmesini Mayıs sonunda alacak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Onumaya Değer
Red Dead Redemption 2 PC Sistem Gereksinimleri