MMORPGMobil Oyun

Black Desert Mobile’a Yeni Sunucular Geliyor

Bir kaç gün içinde tam sürüm yayınlanacak olan Black Desert Mobile, ayrıca bir çok ülkeden de erişilebilir olacak. Oyuncu kalabalığı düşünüldüğü zaman geliştiriciler yeni sunucu açmayı uygun görmüş. Bu yazıda Black Desert Mobile’da yeni sunucular ve neden yeni sunucuya geçmelisiniz ya da yeni sunucuyla eski sunucu arasında ne gibi farklar var konusundan bahsedeceğiz.

Black Desert Mobile Yeni sunucular

Oyunda zaten var olan tek Avrupa sunucusu yanında 2 sunucu daha açılıyor. Şu an görüntülenebilen bu sunucularda sadece karakter yaratmanıza izin veriliyor. 11 Aralık’ta bu karakterlerle oynamanız mümkün olacak.

Oyunda hali hazırda var olan tek sunucu Balenos. Yeni gelecek iki sunucu Velia ve Delphe sunucuları. Dikkat yazının buradan sonraki kısmı şahsi görüştür yorum içerir.

Her zaman bir oyuna başladığım zaman eğer 1’den 10’a kadar 10 adet sunucu varsa ve mümkünse dü ilk sunucu da karakter açarım. Benim haricinde diğer insanlar nedense herkes kastı, yeni sunucu, yeni sunucu diyerek mız mız ediyor. Bunun sebeplerine kısaca değinelim. İlk sebep “eski sunucuda herkes kastı, herkes çok gelişti ben sıfırdan başlayacağım geri kalacağım.” Sanki eleman zevk için oynamıyor da bir yarışa girmiş. Sizin dediğiniz bu olay gerçek zamanlı strateji oyunlarında olur. Burayı dikkatli okuyun; bu tür rol oyunlarında eğer oyunda bir hata bir aksilik yoksa pvp bir birine eşit kişiler arasında yapılır. Eşleşmeler bu şekilde olur. Örneğin bu durum strateji oyunları için geçerli değildir. Sunucunun en güçlüsü gelip sizin kaleyi tarlaya çevirse yapabileceğiniz hiç bir şey yoktur. Neden bir mmorpg için bu muameleyi yapıyorlar anlamış değilim. Mmorpg oyunlarında önemli olan kalabalıktır. Neresi kalabalıksa orada hesap açmak makbuldür. Çünkü (buraya dikkat) oyun türünün Türkçe açılımı şudur. DEVASA ÇOK OYUNCULU ROL OYUNU.

Demem o ki insanlar sunucu seçiminde hatayı yapıyor. Zaten bir sıfır yenik başlıyor. Şöyle bir durum da var. Yeni açılan sunucu kalabalık olmayacak mı? Elbette olacak belki ilk sunucudan daha kalabalık olacak ama düşüncenin tarzı yanlış. Millet kastı ben geri kaldım diye birşey yok. Bir başka örnek. Normalde mmorpglerde End Game denilen bir durum var. Yani herkes Kasılır oyunun en yüksek setini dizer artık End Game oynar. Ne seviye artar ne yeni ve daha iyi bir item düşürebilir VS. Bu durumda kim nereye kasmış, siz neye yetişemiyorsunuz gerçekten anlamak imkansız. Yeni bir genişleme paketi gelene kadar kasamasan bile bir sonrakine karakteri yetiştirebilirsin. Bu açıdan düşünüyorum da mmorpgler Mobile geldi geleli oyuncu kalitesi düşmeye başladı. Herkes erişebildiği için ve de oynaması kolay olduğundan gerçekten rol yapan emek veren insanlar azaldı. Bu mantıkla oyunu indiren de zaten mmorpg oynamayı bilmiyor. Bu bir yetenek işi değil, ben bundan bahsetmiyorum. Rol yapma oyunu, emek oyunu, yaşaman lazım diğerleriyle yarışman değil.

A

Şöyle bir sosyal medyaya baktığımız zaman yeni oyuncular, iOS ile oynayacak olanlar yukarıda saydığım yanlış mantıkla yeni sunucuya geçecekler. Onlar bir nevi özgür ama hali hazırda oynayanlara ne oluyor be kardeşim? Sen amale gibi karakterini 55 yapmışsın, sarı eşya düşürmüşsün, emek vermişsin. Bunlarda tutmuş yeni sunucuda karakter açacak. Adamların kendi emeklerine saygısı yok. Bazıları da Guild olarak geçiyor ki Balenos’da aradıklarını bulamadılarsa ya da lider olan Guildlere özenmiş yeni sunucuda lider olma amacıyla taşınıyor olabilirler. Ama emeğine saygısı olmayan adamdan lider olmaz. Kusura bakmayın.

Hangi sunucuyu seçmelisiniz?

11 Aralık’ta en mantıklı seçim Balenos yani zaten var olan insanların seçtiği sunucu olacaktır. Bunun en önemli nedeni burada kasılmış insanların olmasıdır. Herkes bunu kendi için olumsuz bir durum olarak değerlendiriyor. Çünkü herkes çok biliyor. Bu kişiler herbokolok. Herkesi kendine rakip olarak görmeyeceksin. Bu zamana kadar kasılmış insanları tecrübe olarak göreceksin. Adam kasmış üstünü dizmiş tecrübe kokuyor, ondan faydalanacaksın. İkinci olarak Guild savaşlarında seni ileriye taşıyacak güçlü ve tecrübeli bir Guild bulabilirsin. Son olarak zaten sunucunun bir oyuncu potansiyeli var neden başka bir sunucu arayasın? Bu oyun az kişiyle oynanabilecek bir oyun değil.

Bunlar dışında sunucu seçerken dikkat etmeniz gereken bir durum yok. Pvp ve market ortak. Yani Balenos sunucusunda benim sattığım eşyayı Velia’dan bir oyuncu alabilir. Bunun yanında Velia oyuncusuyla arenada karşılaşabilirim. Bu açıdan oyuncu sayısı çok fazla etkili olmayacak ama Node War ya da pve içeriklerinde sunucu kalabalıklığı önemli.

Bir strateji oyunu olsa yeni açılan bir sunucuyu bekleyebilirsiniz ama bir mmorpg de yeni sunucu beklenmez, eski sunucuya girilmeye çalışılır. Ana mantık budur. Eski sunucu her zaman tecrübelerle doludur. Buradan gerçekten gereksiz sunucu bekleyen, mız mız “vay ben kasılamadım çok geri kaldım aman tanrım ne yaparım” şeklinde haraketlere gerek yok.

Son olarak sunucular bir kaç ay içerisinde birleşir. Acele edin Balenos ‘ta kasanlarla, zaten bir araya geleceksiniz. 🙂

Yazar Hakkında

oyunda.org kurucusu olarak en çok oyun oynamayı, hızlı hayatın gereği bunu mecburen telefondan yapmayı seven biriyim. Ayrıca teknoloji ve mobil oyunlar hakkında içerik üretmeyi de seviyorum. Bir Youtube kanalım var ve burada da mobil oyunlarla ilgili içerikler yayınlanıyor.
İlgili
MMORPG

Throne And Liberty 2023'te Dünya Çapında PC ve Konsollarda Çıkıyor

MMORPG

World of Warcraft'ın Dragonflight yol haritası "oyunculara daha sık içerik sunacak"

AksiyonMMORPG

Guerrilla, Horizon MMO'nun "stilize görünüm" ve "yeni bir karakter kadrosu" sunacak

AksiyonMobil Oyun

Assassin's Creed Jade oynanışı internete sızdı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir