Bulut Oyun

xCloud iOS Testleri Erken Bitti, Sıkıntı Var

Microsoft, iOS cihazları için xCloud bulut oyun hizmeti testini kısa zaman önce sonlandırdı. Yazılım devi son birkaç aydır iOS’ta xCloud’u çok sınırlı bir şekilde test ediyordu, ancak hizmetin sadece bu hafta başında Android’de başlatılacağını açıkça belirtti. Microsoft, xCloud test uzmanlarına önizlemenin 11 Eylül’de sona ereceğini, ancak yalnızca Android önizlemesinin önümüzdeki aya kadar devam edeceğini bildirdi.

“Proje xCloud önizleme TestFlight dönemimiz iOS’ta sona erdi ve 15 Eylül’den itibaren Xbox Game Pass Ultimate’ın bir parçası olarak bulut oyununu Android müşterilerine sunmaya odaklandık. Tüm cihazlarda bulunan Xbox Game Pass ile bulut oyunlarını ölçeklendirme amacındayız.” açıklaması yapıldı.

Microsoft’un iOS’ta bulut oyun hizmeti xClodu’u başlatma tutkusu bazı engelleri aştı. Şirket, xCloud iOS test uygulamasını yalnızca “App Store politikalarına uyması” için Halo: Master Chief Collection’ı 10.000 test kullanıcısıyla sınırlamak zorunda kaldı.

Microsoft, hangi Apple politikalarının xCloud’un iOS’ta başlatılmasını engellediğini açıklamadı, ancak Google’ın Stadia oyun akışı hizmeti iPhone’larda veya iPad’lerde de mevcut değil. Google yalnızca bir Stadia yönetim uygulaması sağlar, ancak oyun oynama hizmeti iOS için şimdilik verilmiyor. Diğer oyun akışı uygulamaları App Store’da da sorunlarla karşı karşıya kaldı. Valve’in Steam Link uygulaması, Apple’ın öncelikle ev PC’nizdeki oyunları yayınlaması işi yaklaşık bir yıl sürdü.

iOS’ta xCloud’un geleceği belirsiz ve potansiyel olarak Microsoft’un konuyla ilgili yapabileceği hiç bir şey yok. Sorunlar en azından kısmen Apple’ın App Store üzerinden uygulama içi satın alma kurallarıyla ilgili. Apple’ın ayrıca “uzak masaüstü istemcileri” üzerinde, uygulamaların yalnızca kullanıcının sahip olduğu bir ana cihaza veya oyun konsoluna bağlanmasına izin verildiği anlamına gelen katı sınırlamalar vardır. Hem ana cihaz hem de istemcinin de yerel bir ağa bağlı olması gerekir. Microsoft, potansiyel olarak uygulama içi satın alma App Store politikalarında çalışabilirken, uzak masaüstü istemcisi kuralları muhtemelen daha büyük bir engeldir.

Microsoft, Xbox Game Pass’in Google Play Store sürümü ile oyun akışını (xCloud) içeren uygulama içi satın alımlardan kaçınıyor. Bunun yerine Microsoft, Xbox oyuncularının belirteçleri kullanmasına ve Xbox Mağazası’nda kaplamalar veya DLC öğeleri satın alma gibi uygulama içi satın alımlar yapmasına olanak tanıyan Xbox Game Pass uygulamasının özel bir sürümünü sunmak için Samsung ile ortaklık kurdu.

Microsoft şimdi Xbox Game Pass Ultimate’ın bir parçası olarak 15 Eylül’de oyun akışı (xCloud) başlatmayı planlıyor. Hizmet, lansman sırasında Android tabletlere ve telefonlara özel olacak, ancak Microsoft, Xbox oyunlarını Windows 10 makinelerine aktarmak için bir PC uygulaması üzerinde de çalışıyor.

Yazar Hakkında

Mobil Oyun Haber sitemiz oyunda.org için mobil oyunlar ve PC oyunları için içerik üretiyorum. Videolara destek oluyorum. İlgi alanım bulmaca oyunları olmasına rağmen diğerlerine de ilgim oldukça yüksek.
İlgili
Bulut Oyun

GeForce Now'da Donma Sorunlarına 3 Çözüm Önerisi

KonsolRehber

Nintendo Switch'ten Bilgisayara ya da Telefona Ekran Görüntüsü Gönderme

Bulmaca

Yeni Bulmaca Oyunu Railway Canyon 13 Temmuz'da Yayınlanacak

Battle RoyaleMoba

King of Hunters, Battle Royale Moba Hibriti Android ve iOS'a Geliyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Onumaya Değer
Activision’a Göre Diablo Immortal İyi Bir Fikir