Mobil Oyun

TiM: Gizli Tehlike Yazı Tabanlı Macera RPG

TiM: Gizli Tehlike, yazı tabanlı macera unsurları içeren bir rol oyunudur. Genel olarak ortama ve oyunun ana hikayesini oluşturan göreve baktığınız zaman macera unsurlarının üst düzeye çıktığını görebilirsiniz. Bunun yanında sahadaki askeri ekibe yön verdiğiniz, kararlarınızla onlara önderlik ettiğiniz düşünüldüğünde rpg öğelerinin varlığını hissedebilirsiniz. Piyasadaki benzer kategorideki oyunlara göre Türkiye ile ilgili olmakla beraber oyundaki baştan sona her şey kurgudur ve gerçekle alakası yoktur. Yine de TiM: Gizli Tehlike’nin en önemli özelliklerinden birisi gerçek mekanların, zamanların ve görsellerin kullanılmasıdır. Örneğin oyundaki kordinatları incelediğinizde, hikayenin geçtiği asıl mekanı çok rahat görmeniz mümkündür. Bu açıdan düşündüğünüz zaman hikayenin içine girmeniz ve onu yaşamanız daha kolay bir hal alıyor.

TiM: Gizli Tehlike Hikayesi

TiM: Gizli Tehlike hikayesine kısaca bakmadan önce, baş rol kahramanlarını tanımak önemli. Oyunda 5 kişilik bir kadro bulunuyor. Başta bir Albay ve onun ekibi TiM adını alıyor. Bu kelimenin açılımı bir yana ekibe kısaca TiM deniyor. TiM: Gizli Tehlike’nin tanımamız gereken ekibi şu şekilde;

  • Albay, Tuğrul Aslan
  • Yüzbaşı, Mert Balcı
  • Üsteğmen, Sinan Duman
  • Teğmen, Murat Birol
  • Astsubay Başçavuş, Ahmet Destan

Tüm rütbeler bir yana ekibin sürekli beraber göreve gitmesi ve özel görevler için oluşturulmuş bir tim olması samimiyetin bir göstergesi olarak sayılıyor.

Albay Tuğrul, başta hiç bu işlere girmek istemese de Irak’ta gerçekleşen görevlerin birinde Mert’in başını belaya sokmasından ötürü sorumluluğu üstüne almak istemesi, tüm ekibi bir araya toplamasını gerektirdi ve özellikle en zor ya da gerçekleşmesi imkansız görevleri almaya başladılar.

Yüzbaşı Mert, bahsi geçen ve diplomatik sıkıntılara neden olan meşhur Irak görevinden sonra uzun bir süre rütbe alamayacak olsa da şu an çıktığı görevlerde rütbeyle işi olmadığı için çok umursamıyor. Mert, TiM’in en yaşlı üyesi değil ama herkes tarafından saygı duyulan tam bir lider. Liderliği rütbesinden gelmiyor, bunun en önemli sebeplerinden birisi de ekibi en iyi şekilde idare edebilmesi.

Sinan Duman, TiM’in habercisi konumunda ve yaşından ötürü Yüzbaşı’na yardım ediyor. TiM’in operasyon ve saha bakımından en tecrübeli üyesi. Murat ile hiç geçinemese de onu çocuğu gibi görüyor. Bunu asla kimseye söylemedi ve asla öyle davranmıyor.

Teğmen Murat, TiM’de sağlıkçı olarak görev yapıyor. Zoraki girdiği bu işte ilerlemeye çalışıyor. Çok fazla tecrübesi olmasa da genç yaşına rağmen iyi idare ediyor. Genelde TiM’in en sosyal üyesi denilebilir.

Son olarak TiM’in en deli üyesi Ahmet’e gelelim. İnanılmaz bir saha ve çatışma tecrübesiyle TiM’in manyağı. Çatışmaya girmek onun için bakkala girmekle aynı şey. Ölüm Meleği brovesiyle övünüyor. Gerçek bir makine gibi düşmanların korkulu rüyası…

Hikaye

TiM, yeni görevden çıkmış ve dinlenmeye çekilmiştir. Türkiye’nin en kritik noktasına bulunan Ay Işığı Üssü, uydudan bir görüntü alır. Bu görüntü bir süre sonra bozulup kaybolur. Ay Işığı’nın hacklenmesine ihtimal vermedikleri için olayın üstünde durmaya başlarlar. İlgili koordinatlardan yeni bir görüntü almayı başaramayınca İHA göndererek bölgeyi kontrol etmek isterler. İHA radardan kaybolur, kontrolü yitirirler.

İkinci İHA gönderirler ama sonuç aynıdır. İki İHA’da kaybolmuştur. Kendilerine gösterilmek istenmeyen bu bölgede neler döndüğünü anlamak için oraya bir ekip göndermek zorunlu hale gelmiştir. TiM göreve çağrılır. TiM’in görevi neler olduğunu çözmektir.

TiM: Gizli Tehlike Oyun Mekanikleri

Oyundaki göreviniz, ilgili koordinatlarda ne olduğunu çözmek. Elbette TiM, göreve çağrıldığından itibaren kontrolü siz devralıyorsunuz. TiM, görevin gidişatına göre size seçenekler sununca onlara yol göstermek için seçeneklerden seçimler yapıp gitmeleri gereken yolu onlara gösteriyorsunuz.

Ayrıca oyun görsel ve ses olarakta desteklenmiş. Bazı bölümlerde telsiz konuşmalarına şahitlik edecek bazılarında görsellerle inceleme yapacaksınız. Oyunda elbette tek bir başarılı son var. Neyin ne olduğunu çözdüğünüz her şeyi ortaya çıkardığınız bir son. Bu sona ulaşmak için ise onlarca farklı yol bulunuyor. Bazıları kötü sonla bitiyor bazıları kısmen başarılı bitiyor.

Oyunun yeni olduğunu ve ortalam 2 saatlik bir oynanış sunduğunu söylemek gerekiyor. İlk sezon bittiği zaman ikinci sezonun yayınlanacağını da belirtmek gerek. Büyük parçaya baktığımız zaman en az 3 sezonluk bir hikaye olduğunu belirtmekte fayda var.

Google Play

Yazar Hakkında

oyunda.org kurucusuyum. Oyun oynamayı seviyorum. Özellikle sevdiğimden değil, kafamı boşaltmak için oyun oynuyorum. Fantastik ve bilim kurgu hayranıyım. Bu türde film ve dizileri izlemeyi seviyorum.
İlgili
AksiyonMobil Oyun

Assassin's Creed Jade oynanışı internete sızdı

Mobil OyunNişancı OyunuRehber

Rainbow Six Mobile Tier Listesi, En İyi Operatörler

Mobil OyunRehberStrateji

Clash of Clans'da Bir Klana Nasıl Katılırsınız?

Mobil Oyun

Warcraft mobil oyunu, 3 Mayıs'ta oldukça gizemli bir şekilde ortaya çıkacak

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir