KonsolRehberSteam

Steam FPS Sayacı Nasıl Açılır?

Hızlı tempolu oyunlarda her kare önemlidir. Bu nedenle oyun sırasında FPS (veya saniye başına kare) değerinizi izlemek önemlidir. Bu, her saniye gördüğünüz görsel kare sayısıdır. Daha basit bir ifadeyle bu kareler, oyununuz monitörünüzde işlenirken her saniye ekranda gördüğünüz görsel değişikliklerdir.

Bir oyunu, FPS’de gözle görülür bir yavaşlamanın izlemesi zor bir filmle sonuçlanacağı bir film gibi düşünün. Steam oyunları oynuyorsanız, oyun içi FPS değerinizi kontrol etmek için FPS sayacını etkinleştirebilirsiniz, bu da grafik ayarlarınızda değişiklik yapmanız gerekip gerekmediğini belirleyebilir.

Steam’de FPS sayacını nasıl etkinleştireceğinizden emin değilseniz, aşağıdaki adımları izleyin.

Steam’de FPS Sayacı Nasıl Etkinleştirilir?

Steam ayarlarınızı, oyun sırasında oyun içi FPS sayacını görmenize izin verecek şekilde yapılandırmanız gerekecektir. Bu, sağ üstte bir kaplama sayacı olarak görünür ve siz oyununuzu oynarken sürekli olarak güncellenir.

Bu, oyununuzun performansını test etmek için iyi bir yoldur. Oyununuz belirli bölümlerde gecikiyorsa ve FPS değeri düşüyorsa, bu muhtemelen ayarlarınızda veya donanımınızda daha fazla sorun gidermeniz gereken bir sorun olduğunu gösterir.

steam fps sayacı nasıl açılır 2

Steam’de FPS sayacını etkinleştirmek için

  1. PC veya Mac’inizde Steam istemcisini açın ve oturum açın (gerekirse).
  2. Menü çubuğundan Steam > Ayarlar (Windows’ta) veya Steam > Tercihler (Mac’te) seçeneklerine basın.
  3. Ayarlar veya Tercihler penceresinde, sol taraftan Oyun İçi’ni seçin.
  4. Oyun içi FPS sayacı açılır menüsünden FPS sayacının konumunu seçin. Sol üst, sağ üst, sol alt veya sağ alt seçebilirsiniz.
  5. Erişilebilirlik nedeniyle daha kolay görmek istiyorsanız, Yüksek kontrast rengi onay kutusunu seçtiğinizden emin olun.
  6. Seçimlerinizi kaydetmek için Tamam düğmesine basın.

FPS sayacı artık PC veya Mac’te bir Steam oyunundayken görünecektir.

Steam’de FPS Sayacı Nasıl Kullanılır?

FPS sayacı oyun içinde etkinleştirildiğinde, bir Steam oyunu başlatarak herhangi bir noktada kullanabilirsiniz. FPS sayacı genellikle Steam ayarlarınızdaki Oyun içi FPS sayacı açılır menüsünden seçtiğiniz konumda görünecektir.

steam fps sayacı nasıl açılır 2

Eğer konum doğru değilse, Steam ayarları menüsüne dönün ve konumu değiştirin. Etkinleştirildikten sonra, Steam FPS sayacı oyun performansınızın güncel bir değerini vermek için sürekli olarak güncellenecektir.

Bu noktada, oynamaya başlayın. Eğer oyun içinde herhangi bir gecikme fark ederseniz, performansta bir düşüş göstermesi gerektiğinden sayacı kontrol edin.

Steam FPS Sayacını Devre Dışı Bırakma

İşiniz bittiğinde, Steam FPS sayacını oyun içinden kapatamayacaksınız.

Steam’den FPS sayacını kaldırmak için Windows’ta Steam > Ayarlar veya Mac’te Steam > Tercihler’e basarak Steam ayarları menüsüne dönmeniz gerekir. Ardından, Oyun içi FPS sayacı açılır menüsünden Kapalı seçeneğini seçin.

Ayarlarınızı güncellediğinizde, seçiminizi kaydetmek için Tamam’a basın. Sayacı devre dışı bıraktığınızda, artık oyun içinde sizin için görünmeyecektir. Bu ayarı oyun devam ederken değiştirirseniz ve sayaç kaybolmazsa, daha sonra kaldırmak için oyunu yeniden başlatmanız gerekebilir.

Sonraki Adımlar

Yukarıdaki adımlar Steam’de FPS sayacını hızlı bir şekilde etkinleştirmenizi sağlayacaktır. Eğer FPS değeriniz çok düşükse, en iyi performansı aldığınızdan emin olmak için oyun içi grafik ayarlarınızı değiştirmelisiniz. Örneğin, performansı artırmak için grafik ayarlarınızı azaltmanız gerekebilir.

Alternatif olarak, doğru çalıştığından emin olmak için grafik sürücülerinizi kontrol etmeyi düşünebilirsiniz. Grafik sürücülerinizi güncellemeniz veya grafik kartınızı tamamen değiştirmeniz gerekebilir.

Yazar Hakkında

oyunda.org kurucusu olarak en çok oyun oynamayı, hızlı hayatın gereği bunu mecburen telefondan yapmayı seven biriyim. Ayrıca teknoloji ve mobil oyunlar hakkında içerik üretmeyi de seviyorum. Bir Youtube kanalım var ve burada da mobil oyunlarla ilgili içerikler yayınlanıyor.
İlgili
RehberStratejiWatcher of Realms

Watcher of Realms Başlangıç Rehberi

AksiyonRehberStar Wars Serisi

Doma's Mysterious Keycode Star Wars Jedi Survivor'da Ne İşe Yarar?

Hayatta KalmaRehberStranded Deep

Stranded Deep: Yemek Pişirme Rehberi

Hayatta KalmaRehberStranded Deep

Stranded Deep: Gyrocopter Nasıl Yapılır, Parçaları Nereden Bulunur?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Onumaya Değer
Steam Etkinliğini Gizleme