Haber

Apple’dan Mobil Oyunlar İçin Abonelik Sistemi

Uzun zamandır geliştirildiği bilinen iOS işletim sisteminde mobil oyunlar için abonelik sistemi Apple için can suyu olacak mı? Çinle yaşanan ekonomik gerilimin ve telefon satış yasaklarının ardından üretimde yavaşlamaya gitme kararı alan Apple, dijital satışlarla bu durgunluğu gidermeyi planlıyor. Bunun için de AppStore’a farklı bir abonelik sistemi getiriyor. Çalışmalar hala sürüyor.

Uygulama mağazalarında abonelik sistemi nasıl olur?

Bunun aslında kısmen birkaç örneği bulunuyor. Playstation’ın oyun mağazasının abonelik sistemine benzer bir sistem oluşturulacak. Şöyle ki bu sistem, ücretli içeriğe ücretsiz ve sınırsız şekilde erişme izni veriyor. Sadece siz aylık belirli bir ücret ödüyorsunuz.

Ayrıca bakınız: Mobil Oyun Tanıtım: Ares Virus / Survival / RPG

Bu ücret karşılığında belirli oyun ve uygulamalara ücretsiz erişebiliyorsunuz. Örneğin Playstation Store’da ücretli oyunlar her ay değişiyor. Sadece bir kaç içeriğe değil sürekli değişen bir içeriğe abonelik ücretinizle ücretsiz erişmeniz mümkün oluyor. Satın almak mı yoksa abone olmak mı daha hesaplı siz karar verebilirsiniz.

Hangi oyunlar bu sisteme dahil edilecek?

Şimdilik hangi oyunlar olacak, sistem nasıl işleyecek bir detay verilmiş değil. Lakin ücretli oyunların sisteme dahil edileceği, ücretsiz oyunlar dahil edilse bile oyun içi ödemelerden yararlanılacağını söyleyebiliriz.

Mobil oyun kanalıma abone olun

Geliştiriciye göre abonelik modeli

Bloomberg’e göre oyun geliştiricilerinin AppStore üzerinden abonelik satacağı ve kendi ücretli oyunlarını abonelerine, abonelik süreleri boyunca ücretsiz vereceği haberi de bir başka abonelik sistemi yorumu. Big Fish Game bu şekilde bir çalışma içine girmiş.
Örnek vermek gerekirse, Gameloft’un bir çok oyunu bulunuyor. İçerisinde sınırlı sayıda ücretli oyunu da var. Abonelik sisteminde Gameloft’a aylık belirli bir ücret ödeyerek bütün oyunlara ve ücretsiz oyunların oyun içi satışlarına abone olduğunuzu düşünün. Sistemin bu şekilde işlemesi daha olası görülüyor.
Apple abonelik dönemi
Apple’ın Abonelik İptal Etme Özelliği
Apple abonelik sistemiyle ilgili geldikçe detay vermeye devam edeceğiz.
Yazar Hakkında

oyunda.org kurucusu olarak en çok oyun oynamayı, hızlı hayatın gereği bunu mecburen telefondan yapmayı seven biriyim. Ayrıca teknoloji ve mobil oyunlar hakkında içerik üretmeyi de seviyorum. Bir Youtube kanalım var ve burada da mobil oyunlarla ilgili içerikler yayınlanıyor.
İlgili
HaberStar Wars Serisi

Star Wars Outlaws Hakkında Merak Ettikleriniz

Haber

Bannerlord Tabakhane Atölyesi

Haber

Palworld'de Dostları (Pals) Nasıl Yakalayabilirim?

HaberHayatta KalmaSons of Forest

Sons Of The Forest'un 5. Yamasında Oyuna Eklenen Yenilikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir