Battle Royale

Pubg PC vs Pubg Mobile | Farkları Nedir?

Pubg’nin PC sürümü oldukça popüler hale geldikten sonra mobil sürüm piyasaya sürüldü. Oyuna olan ilgi daha da arttı. Her gün değişmekle beraber mobil sürümün 400 milyonu aşkın oyuncusu olduğu söyleniyor. Oldukça iyi bir sayı. Peki siz hangisini oynuyorsunuz? Daha karar veremediniz mi? O halde size ikisinin arasındaki farkları sıralayalım, siz karar verin.

Pubg Fiyatı

Pubg Mobile ücretsizken Pubg PC sürümü 80TL’den daha fazla bir fiyata sahip. (değişebilir) Yakın zaman önce Pubg Lite sürümü denenmeye başladı. Ücretsiz olarak piyasada olacak. Detaylar için;

Bilgisayarda Ücretsiz Pubg Nasıl Oynanır?

Pubg Mobile her yerde oynanabilir

PC sürümü için bilgisayar başında olmanız gerekirken mobil versiyonu her yerden ulaşılabilir olduğundan bir çok insanın ilgisini çekiyor.

Grafik farkları

Pubg Mobile ile PC versiyonu arasında elbette inanılmaz bir grafik farkı var. telefonda 480P oynanan oyun PC’de 1080P (FullHD) oynanabiliyor. Bu da inanılmaz bir grafik farkını ortaya çıkarıyor. Görseli inceleyin.
pubg pc ve pubg mobile grafik farkları
Bununla beraber mekan içi tasarımda da farklar bulunuyor. Grafik olarak PC versiyonu daha kalabalık ve detaylandırılmışken mobil sürümde bu detayları ve bir çok eşyayı görmek mümkün değil.
pubg iç tasarım karşılaştırması

Bununla birlikte iki sürüm arasındaki bir diğer fark eğitim alanı. PC versiyonunda eğitim alanı daha detaylı ve büyükken mobil sürümde bu detayları ve genişliği görmek mümkün değildir.

Mobil oyun video kanalıma abone olabilirsin

Tüm bu grafik farklarından kaynaklı fps durumu da var. Eğer donanım düşükse düşük fps alır ve oyunda dona dona ilerlemeye çalışırsınız. Pubg Mobile’da 60fps alınırken PC versiyonunda bu fps oranı çok düşüktür. PC’de oynayan bir kişi 60 fps üzerinde oynaması gerekir. Yoksa mili saniye farkları oyunu erken bitirmenize sebep olabilir.

Güncelleme boyutları

Normaldir ki grafik kalitesi ve detaydan ötürü Pubg PC versiyonunun güncelleme boyutları daha yüksek olacaktır. Son güncellemeye baktığımız zaman Pc versiyonu 15Gb iken mobil sürümde dosya boyutu 1.6Gb.

Gerçekçilik

Pubg PC sürümün daha gerçekçi detaylara sahip olduğunu söylesek yalan olmaz. Bu durum silahlar için de geçerli. PC sürümünde silah tepmeleri oldukça iyi ve gerçekçi kodlanmışken mobil sürümde biraz daha basitleştirilmiş ve etkisi azaltılmıştır. Bunun sebebi elbette kontrol zorluğudur. Telefondan oynamak daha zor olduğu için bazı açılarda oyuncuya yazılım açısından destek olunmuştur.

Ayrıca bakınız: Rehber: Pubg Mobile Silah Tepmesini En Aza İndirmek

Pubg Mobile kolaylaştırılmış

Pubg Mobile biraz daha kolaylaştırılmıştır. Bunun için oyuna ayrıca mini haritada ayak izi detayı eklenmiştir. Silah nerede patladı, ayak sesi nereden geliyor vs detayları duymamış olsanız bile mini haritada görebiliyorsunuz. Pubg’nin bilgisayar versiyonunda bu özellik yok.
pubg mobile ayak izi

Pubg Mobile’da bot var!?

Bunu tam kanıtlamak mümkün değil. Oyuna ilk kez girdiniz. En düşük rütbede oynuyorsunuz. Bir çok oyuncu oyun hakkında hiç bir fikri olmayan oyuncular. Zira Pubg Mobile ücretsiz ve herkes indirebilir. Bu nedenle karşınızdaki muhtemelen bot değil noobdur. Ama oyunda bot olduğunu söyleyen çok sayıda insan var. Bunu aşmak isterseniz, yani botlarla oynamak istemiyorsanız hızlı bir şekilde rütbe alıp üst sıralara çıkmalı ve gerçek oyuncularla oynamalısınız. Konuyla ilgili;

Ayrıca bakınız: Pubg Mobile’da bot var mı?

 

Pubg Mobile Rütbe ve Rank Sistemiyle İlgili Bilmeniz Gerekenler

Hangisini oynamaya karar verdiğinizi bizimle paylaşabilirsiniz.

Yazar Hakkında

oyunda.org kurucusu olarak en çok oyun oynamayı, hızlı hayatın gereği bunu mecburen telefondan yapmayı seven biriyim. Ayrıca teknoloji ve mobil oyunlar hakkında içerik üretmeyi de seviyorum. Bir Youtube kanalım var ve burada da mobil oyunlarla ilgili içerikler yayınlanıyor.
İlgili
Battle RoyalePUBGRehber

PUBG'de Senzu Fasulyesi Nasıl Alınır ve Kullanılır?

Battle RoyaleFortniteRehber

Fortnite'ta görsel ses efektleri nasıl açılır?

Battle RoyaleFortnite

Fortnite'ta Emerald Axe Nasıl Alınır?

Battle RoyaleNişancı OyunuWarzone

Warzone 2'de Nuke Skin Nasıl Alınır?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir