HaberMobil Oyun

Mobil Oyunların Pile Zararı Var Mı?

Mobil oyuncuların bir kısmı hala bilgisayardan emülatörlerle oyun oynamaya çalışsa da bu işin en iyi yanı her zaman her yerde oyun oynayabilmektir. Bunun için telefonla oyun oynamak işin en önemli kısmı ama bir çok mobil oyuncu da merak ediyor. Mobil oyunlar telefonun piline zarar verir mi? Bir çok forum platformunda aynı soruları görmeniz mümkün. İnsanlar bu sorunun cevabını merak ediyor. İşte mobil oyun oynadığınızda telefonunuzun pili bundan nasıl etkilenir sorusunun cevabı… Mobil oyunların pile zararı var mı?

Mobil oyunların pile zararı var mı?

Bunun en gelen cevabı “hayır” olacaktır. Ama bazı durumlar söz konusudur. Pil, tüketilebilir birşeydir. Zamanla ömrünü tüketir ve artık kullanılamaz, verimsiz hale gelir. Mobil oyunların ve sizin pile zarar vermek konusunda tek etkiniz bu verimsizleşme sürecini hızlandırmak olacaktır. Bu açıdan, mobil oyunların pile zarar vermesi gibi bir durum söz konusu değildir. Sadece pilin eskimesini hızlandırır.

Ayrıca bakınız: Red Magic Mars Mobil Oyuncu Telefonu

Pilinizi verimsizleştiren şeyler

Pilin zamanlar yıprandığından bahsettik. Bu mecburi süreci hızlandıran bir kaç yanlıştan da bahsedelim. Genel olarak yüksek sıcaklık pilin ömrünü hızla tüketmesine neden olur. Ayrıca ne sıklıkla şarj ettiğiniz de pilin ömrüne önemli bir etkisi vardır. Maddeler halinde bakalım;

  • Telefonun sıcaklığı pilin ömrünü kısaltır.
  • Çok sık gerçekleşen şarj döngüsü pilin ömrünü kısaltır.
  • Orjinal olmayan şarj aparatları pilin ömrünü kısaltır.

Bu 3 temel maddenin içine mobil oyun oynamak maddesini koymadım, çünkü oyun oynamak pile doğrudan zarar vermez. Oyun oynarken telefon ısındığı için pile zarar verir. Bu açıdan mobil oyun telefonları (örneğin, Xiaomi Black Shark Helo) kendilerine özel soğutma sistemleriyle piyasaya çıkar. Telefon ısısının düşük olması ayrıca işlemci ve diğer donanımların performansını da arttıracaktır.

Mobil oyun Youtube kanalıma abone ol

Telefon pilinin verimli kullanımı

Bunun için telefon üreticileri bir kaç öneri sunuyor. Telefonunuzu tam şarj etmenize veya şarjı tam bitirmenize gerek yok. Hatta bu şekilde telefon pilinin ömrüne olumsuz katkı yapıyorsunuz. Bir çok telefon üreticisi pil için şu açıklamayı yapıyor. Pilin ömrü şarj döngüsüne bağlıdır. Bir bataryanın %100’den %0,1 oranına kadar düşmesi 1 döngüye işaret eder. Örneğin 1000 döngü şarj edilebilen bir pil bu aşamadan sonra verimsizleşir. Bu açıdan telefon üreticileri telefonu sık sık şarj etmenizi önerir. Yani telefonunuzu bu döngüye sokmayın şeklinde ifadeler kullanırlar.

Şarj ederken mobil oyun oynamak

Telefonun şarj edilken kullanılması pili olumsuz etkiler, bununla birlikte oyun oynanması daha da olumsuz etkiler. Çünkü sıcaklık hem şarjdan ötürü hem de oyundan ötürü iki kat artacaktır. Bu telefon şarjdayken oyun oynamak pile olumsuz etki yapar.

Orjinal olmayan şarj aparatları

Bir başka şekilde mobil oyunların pile zararı, Zaten düzgün şekilde pili şarj etmeyecektir. Bunun üstüne bir de zorlayıcı bir oyun deneyimi telefonu elbette verimsizleştirecektir. Bununla birlikte orjinal olmayan ve normalden çok uzun kablolar pili doğru şarj edemeyeceği için özellikle pilinize zarar verecektir. Burada dikkat çekmek istediğim nokta, oyun oynarken bu tür aparatlarla telefonu şarj ederseniz şarjın ileri değil geri gittiğini görürsünüz. Bu telefonunuzun piline zarar verir.

Uzun soluklu olarak mobil oyun oynamanın telefonunuzun piline zarar verip vermediği hakkında açıklamalar yapmaya çalıştık. Umarız faydalı olur. Herşey orjinal herşey düzgün olduğu sürece mobil oyun oynamak telefonunuzun piline zarar vermez.

 

Yazar Hakkında

Mobil Oyun Haber sitesi oyunda.org ailesinin bir üyesi olarak mobil oyunlar ve genel olarak oyunlarla ilgili içerik paylaşımı yapıyorum. Oyun oynamayı oldukça seviyorum. Rol oyunları ilgi alanım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.