Battle Royale

Çinli Şirket Tencent Pubg Mobile’ı Çinde Yayından Kaldırdı

Pubg Mobile, battle royale denince akla ilk gelen oyunlardan birisi. Pubg’nin mobil sürümü olan Pubg Mobile hem telefon hem de bilgisayarlardan oynanabildiği için kullanıcı sayısı da oldukça yüksek. Sık sık haberlere konu olan oyun yine ilginç bir haberle karşımızda. Pubg Mobile Çin’deki uygulama mağazalarından kaldırıldı. Hem de Tencent, Çinli firma, kendi oyununu kendi kaldırdı. Sebebi yazının devamında.

Lisans alamadı

Dünyanın en büyük video oyunu yayıncılarından birisi Tencent, PlayerUnknown Battlegrounds ya da bilinen ismiyle PUBG’nin mobil versiyonunu Çin’deki oyun mağazalarından kaldırdı. Tencent, oyundan para kazanmak için Çin yetkililerinden talep ettiği lisansı alamamasıneticesinde çok oynanan oyunu PUBG Mobile’ı erişime kapattı.

Ayrıca Bakınız:   Call of Duty Mobile Bilgisayardan Oynamak

70 milyon Çinli Pubg Mobile oynuyordu

Neredeyse ülkemizin nüfusu kadar Çinli Pubg Mobile oynuyordu. Geçen sene Mart ayında Çıkan PUBG Mobile, kısa zamanda dünyanın en popüler ve en çok kazanan mobil oyunlarından biri haline geldi. Anavatanı Çin’de yaklaşık 70 milyon kullanıcıya ev sahipliği yapıyordu. Tencent’in uygulama içi satın alımlardan yıllık 1.18 milyar dolar ila 1.48 milyar dolar arasında geliri sadece Çin üzerinden elde edilebilirdi; ancak Pekin hükümeti Çinli şirkete lisans vermediği için Tencent bu geliri elde edemedi.

Bir çok ülkede yasaklandı

Başarılı olmakta oldukça zor diyoruz, çünkü gerçekten başarılı olan Pubg Mobile, bağımlılık yarattığı için bir çok ülke tarafından yasaklandı. Çin’de oyun yasaklanmasa bile hükümet kurduğu komite ile oyunun lisans almasına müsade etmedi. Bir süre sonra da elbette çok maliyetli olmasından ötürü Tencent kendi ülkesindeki sunucularını kapattı. İleride ne gibi gelişmeler olur bilemiyoruz. Takip edeceğiz.

Ayrıca Bakınız:   Pubg Mobile'a Zombi Modu Mu Geliyor?
Tarık B.
Yazar Hakkında

Mobil Oyun Haber -oyunda.org- kurucusu olarak en çok oyun oynamayı, hızlı hayatın gereği bunu mecburen telefondan yapmayı seven biriyim. Ayrıca teknoloji ve mobil oyunlar hakkında içerik üretmeyi de seviyorum. Bir Youtube kanalım var ve burada da mobil oyunlarla ilgili içerikler yayınlanıyor.
İlgili
Battle RoyaleSavaş Oyunları

Call of Duty Mobile'a Kontrolcü Desteği Tekrar Gelecek

Battle Royale

Pubg Mobile v0.15.5 Güncellemesi Yenilikleri

Battle Royale

Apex Legends Mobil Versiyonu Çıkış Tarihiyle İlgili Açıklama

Battle RoyaleNasıl Yapılır

Fortnite'tan Para İadesi Nasıl Alınır?

Mobil Oyunlardan Ücretsiz Haber Alın

Mobil oyun haberleri, mobil oyun incelemeleri, hata çözümleri, etkinlikler ve güncellemelerle ilgili bilgilendirilmek, yeni oyunları keşfetmek için abone olabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir