Battle Royale

Çinli Şirket Tencent Pubg Mobile’ı Çinde Yayından Kaldırdı

Pubg Mobile, battle royale denince akla ilk gelen oyunlardan birisi. Pubg’nin mobil sürümü olan Pubg Mobile hem telefon hem de bilgisayarlardan oynanabildiği için kullanıcı sayısı da oldukça yüksek. Sık sık haberlere konu olan oyun yine ilginç bir haberle karşımızda. Pubg Mobile Çin’deki uygulama mağazalarından kaldırıldı. Hem de Tencent, Çinli firma, kendi oyununu kendi kaldırdı. Sebebi yazının devamında.

Lisans alamadı

Dünyanın en büyük video oyunu yayıncılarından birisi Tencent, PlayerUnknown Battlegrounds ya da bilinen ismiyle PUBG’nin mobil versiyonunu Çin’deki oyun mağazalarından kaldırdı. Tencent, oyundan para kazanmak için Çin yetkililerinden talep ettiği lisansı alamamasıneticesinde çok oynanan oyunu PUBG Mobile’ı erişime kapattı.

70 milyon Çinli Pubg Mobile oynuyordu

Neredeyse ülkemizin nüfusu kadar Çinli Pubg Mobile oynuyordu. Geçen sene Mart ayında Çıkan PUBG Mobile, kısa zamanda dünyanın en popüler ve en çok kazanan mobil oyunlarından biri haline geldi. Anavatanı Çin’de yaklaşık 70 milyon kullanıcıya ev sahipliği yapıyordu. Tencent’in uygulama içi satın alımlardan yıllık 1.18 milyar dolar ila 1.48 milyar dolar arasında geliri sadece Çin üzerinden elde edilebilirdi; ancak Pekin hükümeti Çinli şirkete lisans vermediği için Tencent bu geliri elde edemedi.

Bir çok ülkede yasaklandı

Başarılı olmakta oldukça zor diyoruz, çünkü gerçekten başarılı olan Pubg Mobile, bağımlılık yarattığı için bir çok ülke tarafından yasaklandı. Çin’de oyun yasaklanmasa bile hükümet kurduğu komite ile oyunun lisans almasına müsade etmedi. Bir süre sonra da elbette çok maliyetli olmasından ötürü Tencent kendi ülkesindeki sunucularını kapattı. İleride ne gibi gelişmeler olur bilemiyoruz. Takip edeceğiz.

Yazar Hakkında

oyunda.org kurucusuyum. Oyun oynamayı seviyorum. Özellikle sevdiğimden değil, kafamı boşaltmak için oyun oynuyorum. Fantastik ve bilim kurgu hayranıyım. Bu türde film ve dizileri izlemeyi seviyorum.
İlgili
Battle RoyalePUBGRehber

PUBG'de Senzu Fasulyesi Nasıl Alınır ve Kullanılır?

Battle RoyaleFortniteRehber

Fortnite'ta görsel ses efektleri nasıl açılır?

Battle RoyaleFortnite

Fortnite'ta Emerald Axe Nasıl Alınır?

Battle RoyaleNişancı OyunuWarzone

Warzone 2'de Nuke Skin Nasıl Alınır?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir