Basın BülteniHaber

Türkiye’de En Çok Battle Royale Seviliyor

Oyun dünyasında uzun süre yer alan ve çok sayıda kayıtlı oyuncusu da bulunan Oyunfor, ülkemizde oyunla ilgili istatistiklerini açıkladı. Oldukça dikkat çekici veriler ortaya çıktı. Tüm oyun platformlarını içine alan verilere göz atıldığında, oyunlarda harcanan paradan hangi oyunların daha çok oynandığına kadar bir çok bilinmesi gereken istatistik bulunuyor.

Oyunlarda ortalama harcama 150₺ oldu

Türkiye’de en çok para harcanan oyun platformu mobil olurken ikinci sırada konsol üçüncü sırada ise PC geliyor. Oyunfor genel müdürünün açıklamasına göre Türkiye çevre ülkelere nazaran oyun ve oyun alışverişi konusunda büyük bir piyasa. Oyunfor Genel Müdürü Mehmet Dumanoğlu’nun açıklamaları şu şekilde;

“Bölgedeki diğer ülkelere verdiğimiz dijital oyun hizmetlerine de kıyasla, Türkiye, 30 milyondan fazla oyuncusuyla bölgedeki en hareketli ülke. Oyunfor olarak bu kitlenin çok büyük bir bölümüne ulaşıyoruz ve platformumuzdaki verilerin oyun sektörünün durumunu göz önüne sermesi için değerli olduğunu düşünüyoruz. 2019 yılında Türkiye’deki oyun severler ortalama 150 TL sepet tutarı ile alışveriş yaptılar. Bu miktar, 2018’deki yaklaşık 100 TL sepet ortalamasına göre %50 artış gösterdi. Bu artışta ise en önemli etkenin kur farkından dolayı oyunların Türkiye fiyatlarının artması olduğunu düşünüyoruz”

Türkiye’de en çok battle royale türü oynanıyor

Yapılan açıklamada en çok para harcanan oyun türünün battle royale olduğu belirtiliyor. Pubg Mobile‘ın lider konumda olduğu ülkemizde Fortnite, bir diğer çok para harcana oyun olarak ikinci sırada yer alıyor. Bunun yanında Mehmet Dumanoğlu World of Warcraft’tan da bahsediyor. Mehmet Dumanoğlu konuyla ilgili şu açıklamaları yapıyor;

“En çok harcama yapılan oyunlar listesi ise şu şekilde: Son dönemde Battle Royale oyunlarının çok sevildiğini görüyoruz. En çok oynanan oyunlarda ilk iki sırayı PUBG Mobile ve Fortnite alıyor. En çok harcama yapılan oyun da bu ikisi. Sıralamada üst sıralarda FIFA ve Football Manager oyunları da futbola olan ilginin bir yansıması. Tüm dünyada e-spor fırtınasını başlatan League of Legends ile geniş kitlelere internetten oyun oynamayı sevdiren World of Warcraft da üst sıralardaki yerini koruyor”

oyunfor türkiye oyun istatistikleri

Türkiye’de en çok Pubg Mobile Oynanıyor

Mehmet Dumanoğlu’nun açıklamalarından ve Oyunfor verilerinden yola çıkarak hazırlanan liste ülkemizin oyun alışkanlıklarını ortaya koyuyor.

 1. PUBG Mobile
 2. Fortnite
 3. FIFA serisi
 4. Tom Clancy’s Rainbow Six Siege
 5. League of Legends (LOL)
 6. Football Manager serisi
 7. World of Warcraft
 8. Overwatch
 9. Battlefield serisi
 10. Call of Duty: Black Ops 4
 11. Apex Legends
 12. Counter Strike: Global Offensive (CS:GO)
 13. PES serisi
 14. Grand Theft Auto V (GTA V)
 15. Metin2
 16. Knight Online
 17. Zula
 18. Blade and Soul

Kadınlar erkeklerden daha fazla oyuncu

Mehmet Dumanoğlu açıklamaları ve verdiği istatistikler kadınların oyun sektöründeki yerini ortaya koyuyor. Mehmet Dumanoğlu yaptığı açıklamada; “Platformumuzda kadınların yüzde 70 oranda mobil oyunları tercih ettiğini görüyoruz. Bu oran, erkeklerde yüzde 40 düzeyinde. PC bazında bakıldığında kadınlar yüzde 20, erkekler yüzde 25 seviyesinde; konsol ise erkeklerde %35 ile daha popüler. Kadınlar ise %10 oranında konsol tercih ediyorlar. Genel kanının aksine, kadınlar FPS olarak bilinen birinci şahıs nişancı, yani savaş ağırlıklı oyunları seviyorlar. Bunu yüzde 15 ile MMORPG’ler, yani online rol yapma oyunları ve %10 ile aksiyon oyunları takip ediyor” şeklinde konuştu.

İstatistiklerin en dikkat çekici tarafı hangi şehirlerde kadın oyuncuların daha fazla olduğunun açıklanması. En çok kadın oyuncular; İzmir, İstanbul, Eskişehir, Ankara ve Konya’da yer alıyor. Bununla birlikte kadınların en çok oynadıkları oyunlarda şu şekilde listeleniyor;

 1. PUBG Mobile
 2. League of Legends (LOL)
 3. Lords Mobile
 4. Counter-Strike: Global Offensive (CSGO)
 5. Arena of Valor

Diğer istatistiksel veriler

Erkek oyuncuların en çok para harcadığı oyunlar Oyunfor istatistiklerinde şu şekilde yer alıyor;

 1. Pubg
 2. Fortnite
 3. Football Manager 2020
 4. Fifa 2020
 5. Pes 2020

50 yaş ve üzeri oyuncularla ilgili verilen istatistikler incelendiğinde daha sakin oyunların tercih edildiği görülüyor. Uzun soluklu rol oyunlarıyla beraber genelde strateji oyunları tercih ediliyor.

 1. World of Warcraft
 2. Game of Thrones
 3. Age of Empires 2
 4. Travian
 5. Lords Mobile

Çocuk oyuncular için verilerin de yer aldığı istatistiklerde olumlu sonuçlar ortaya çıkıyor. Aksiyonu seven çocuklar ayrıca zeka geliştiren oyunların da meraklısı gibi görünüyor. 16 yaş ve altı çocukların en çok harcama yaptığı oyunlara bakacak olursak;

 1. League of Legends
 2. Fortnite
 3. Minecraft
 4. Zula
 5. PUBG
 6. Metin2
 7. Knight Online
 8. Counter-Strike: Global Offensive (CS:GO)
 9. Roblox

Türkiye için FIFA mı PES mi?

Oyunfor verilerinde yılların rekabetinin de son durumu rotaya seriliyor. Ülkemizde en çok FIFA mı oynanıyor PES mi oynanıyor sorusunu Mehmet Dumanoğlu yanıtlıyor; “Uzun yıllardır sorulan ‘FIFA mı PES mi’ sorusu da veriler doğrultusunda yanıt buluyor. Bilgisayarda FIFA 20 açık ara önde gözüküyor. PES ise konsolda az bir farkla popülerliğini koruyor. Bu durumda, artık FIFA’nın PES’i rahatlıkla geride bıraktığını söyleyebiliriz” şeklinde açıklama yapan Oyunfor Genel Müdürü galibi de ülkemiz için açıklamış oluyor.

Yazar Hakkında

Mobil Oyun Haber oyunda.org ailesinin strateji sever mobil oyuncusu. Tek sıkıntım telefon şarjları. O sorunu bilim çözdüğü zaman daha da rahat edeceğiz. Teknolojiye de ilgi duyuyorum. Oyunlarla ilgili içerik üretiyorum.
İlgili
Battle RoyaleFortniteRehber

Fortnite'ta görsel ses efektleri nasıl açılır?

Battle RoyaleFortnite

Fortnite'ta Emerald Axe Nasıl Alınır?

Warzone

Warzone 2 Sezon 2 Güncellemesinde Loot Sisteminde Önemli Değişiklikler Olacak

Battle RoyaleFree Fire

Free Fire, yeni yılda Elite Pass'ı Booyah Pass ile değiştiriyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Onumaya Değer
Pubg Bluehole Mode / Pubg artık daha zor