Battle Royale

Apex Legends Mobile Çinli Bir Ortakla Çin Pazarına Girmeye Çalışıyor

Geçen haftaki gelirlerin açıklanması sırasında EA, Apex Legends’ın mobil versiyonunun geliştirildiğini doğruladı. Apex Legends’ın mobil versiyonu ne zaman piyasaya çıkacak bilgi verilmedi ancak Çin’de bir ortakla oyunun geliştirildiğini belirttiler.

Mobil oyun sektörü, Newzoo’ya göre, geçen yıl endüstrinin toplam gelirinin yüzde 46’sını alan oyun konusunda en kârlı ve en hızlı büyüyen sektör olarak dikkat çekti. Elbette, Microsoft 50 milyon Xbox One sattı, Sony 102 milyon PS4’ü piyasaya sürmeyi başardı ve Nintendo 53 milyon Switch sattığını açıkladı – ancak dünyada akıllı telefon sahibi tahmini 3,2 milyar insan var. ABD ve Kanada’da çocukların, gençlerin ve yetişkinlerin yüzde 80’i bir mobil cihaza sahip ve bu kişilerin yüzde 74’ü ayda en az bir kez oyun oynuyor.

Ancak Kuzey Amerika, küresel akıllı telefon pazarının sadece yüzde 9’unu oluşturuyor. Bunun yanında Çin’in yüzde 27’si akıllı telefona sahip ve bu insanların çoğu telefonlarında oyun oynuyor. Çin, 2000’den 2015’e kadar tüm yabancı video oyun konsollarının satışını yasakladı ve oyuncularını küresel pazardan kesti. PlayStation’lar, Xbox’lar, Gamecubes ve Wii olmadan Çinli oyuncular yaklaşık yirmi yıldır PC ve mobil oyunlarla sınırlandı. Bugün Çin’in tahmini 604 milyon mobil oyuncusu var. ABD’de bu sayı 164 milyon olarak kayıtlara geçti.

Bu verilere bakarak Apex Legends Mobile’ın yorumlanması gerekiyor. EA, oyunun Çin pazarına girişini kolaylaştırmak için tasarlanmış bir hamle olarak, rekabetçi nişancı mobil Apex Legends sürümünü geliştirmek ve yayınlamak için Çinli bir ortakla birlikte çalışıyor. Ancak, sürdürülebilir ve gerçekçi bir plan olup olmadığı konusunda yorum yapılmıyor. Çünkü karşımızda Call of Duty Mobile gibi bir örnek var.

Activision, 1 Ekim 2019’da Call of Duty: Mobile’ı geliştirmek ve yayınlamak için dev Çinli şirket Tencent ile ortaklık kurdu. Oyun çıkışının İlk günü 33 ülkede 1 numaralı ücretsiz oyun oldu. İlk haftasının sonunda, önceki mobil rekorları kırarak 100 milyondan fazla indirildi. İlk iki ayında, bu ücretsiz oyun yaklaşık 87 milyon dolar gelir elde etti.

Ancak Call of Duty: Mobile Çin’de oynanılamıyor. Activision, Tencent ile ortaklık kursa da, oyunu Çin’in karar verici merkezinden geçemedi. Yabancı konsollardaki yasağın kaldırılmasına rağmen, Çinli yetkililer ülkede piyasaya sürülen oyun türlerini yakından izlemeye devam ediyor. Çin Komünist Partisi, vatanseverlik, şiddet ve cinselliğin katı standartlarına dayanan içeriği yasaklıyor; insanların çevrimiçi oyun oynayabileceği süreyi sınırlıyor; ve pazara gelmeden önce pek çok oyunu yasaklıyor. Ağustos 2019’da Çinli yetkililer Tayvan Cumhurbaşkanı Xi Jinping ve Winnie the Pooh hakkında bir şaka içerdiğinden Tayvanlı bir bağımsız oyun olan Devotion’ı tamamen erişilemez hale getirdi.

Bu kısıtlamalar mobil oyunlara da uzanıyor. Activision konuyla ilgili çok tecrübeli bir şirket olarak karşımızda ve EA, Apex Legends’ın mobil versiyonu konusunda Çin’de aynı duruma düşebilir.

Geçen haftaki gelirlerin açıklanması sırasında EA, sadece mikro satın almalarla üç ayda yaklaşık 1 milyar dolar kazandığını bildirdi ve mobil oyunlar bu gelir sistemi için oldukça uygun. Yayıncılar için mobil oyun, çift yönlü para kazanma fırsatları sunuyor. 3 milyardan fazla kişi gerekli donanıma zaten sahip ve ve uygulama içi satın alma adına potansiyel müşteri. Bu açıdan şirketler bu büyük pazarı ve büyük getirilerini kaybetmek istemiyor, değerlendirmeye çalışıyor. Elbette bu iş Çin’de ekstra zorluk getiriyor.

Kaynak: Engadget

Yazar Hakkında

Oyun Haber ve rehber sitesi oyunda.org ailesinin bir üyesi olarak oyunlarla ilgili içerik paylaşımı yapıyorum. Oyun oynamayı oldukça seviyorum. Rol oyunları ilgi alanım.
İlgili
Battle RoyalePUBGRehber

PUBG'de Senzu Fasulyesi Nasıl Alınır ve Kullanılır?

Battle RoyaleFortniteRehber

Fortnite'ta görsel ses efektleri nasıl açılır?

Battle RoyaleFortnite

Fortnite'ta Emerald Axe Nasıl Alınır?

Battle RoyaleNişancı OyunuWarzone

Warzone 2'de Nuke Skin Nasıl Alınır?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Onumaya Değer
Sonunda Half-Life: Alyx Ön Yüklemeye Açıldı