Bulut OyunHaber

Google Stadia Artık PC’de 4K Oyun Akışını Destekliyor

Google Stadia, oyun akışı hizmeti başlatıldığında eksik olan özelliklerden biri olan, Chrome tarayıcılarda 4K çözünürlükte akış yapma özelliğini sonunda hizmetlerine ekledi.

Bulut oyun hizmetini başlatmadan önce Google tarafından lanse edilen Stadia’nın vaat edilen özelliklerinden biri, tüm oyunların 60 FPS’de 4K çözünürlüğü desteklemesiydi. Hizmet Kasım 2019’da herkese açık hale geldikten ve istatistikler tersine dönmeye başladıktan sonra bile, Google, tüm oyunların 4K / 60 FPS’de oynatılabileceğini ancak yalnızca geliştiriciler oyunlarını bunun için optimize etmeyi seçtiyse ve sadece Chromecast Ultra gibi bazı platformlar bunu destekliyorsa kullanılabilir olacağı açıklandı.

Son olarak, dört ay geçtikten sonra, Chrome tarayıcıda 4K çözünürlükte PC’de oyun akışı vaadi sınırlı sayıda oyuncu tabanına özellik olarak verildi. Başka bir deyişle, Chrome’daki 4K desteği, Google Stadia üyelerinin kullandığı monitöre bağlı olacak şekilde sınırlı sayıda oyuncu tarafından test ediliyor.

google stadia 4k desteği

Web’de oyunları 4K çözünürlükte oynayabilmek için, oyuncuların elbette 4K’yı destekleyen bir monitöre, donanımdaki VP9’un kodunu çözebilen bir GPU’ya ve 35 Mbps veya daha yüksek bir internet bağlantısına ihtiyacı olacaktır. Son değişiklikten sonra oyunculardan gelen geri bildirimlere bakıldığı zaman oyunların 1440P varsayılan çözünürlüğü 1080 P’ye düşürdüğü söyleniyor, bununla birlikte bazı ayarları değiştirerek, kullanılan belirli grafik kartına bağlı olarak, bazı oyuncular 1440p monitörlerinde bile 4K akış gerçekleştirebildiğini bildiriyor.

Google Stadia’da evrensel 4K çözünürlüklü oyun akışının olmaması, hizmetin başlatılmasından bu yana önemli bir zayıf nokta oldu, çünkü kısmen birçok kişinin Stadia Founder’s Edition’ı  129.99 $ ödeyerek ön sipariş vermesine neden olan söz verilen bir özellikti buydu. Zira insanlar söz verilen ve reklamı yapılan bütün özelliklere erişemedi. Ücretsiz üyelik üzerinden ücretli bir Stadia Pro aboneliği seçmenin avantajlarından biri, sözde 4K / 60 FPS akışına izin verilmesiydi, ancak birçok üye sadece mevcut olmayan özellikler için ödeme yaptığını düşünüyor.

Google tarafından Red Dead Redemption 2, Final Fantasy XV ve Destiny 2 gibi 4K / 60 FPS’de çalıştığı bilinen oyunların bile 1080p’de çalıştırıldığı ve daha sonra grafik kalitesini artırmak için düzenleme yapıldığı ortaya çıkmıştır. Umarım, daha fazla geliştirici Google Stadia’ya katılmaya karar verirse, oyunlar reklamı yapılan 4K çözünürlükte çalışacak şekilde geliştirilecektir. Her iki durumda da, Chrome tarayıcısında 4K olarak yayın yapabilme özelliği, lansmandan önce verilen sözleri yerine getirmek adına önemli bir adım olacaktır.

Kaynak: GameRant

Yazar Hakkında

Mobil Oyun Haber oyunda.org ailesinin strateji sever mobil oyuncusu. Tek sıkıntım telefon şarjları. O sorunu bilim çözdüğü zaman daha da rahat edeceğiz. Teknolojiye de ilgi duyuyorum. Oyunlarla ilgili içerik üretiyorum.
İlgili
Bulut Oyun

GeForce Now'da Donma Sorunlarına 3 Çözüm Önerisi

Bulut Oyun

xCloud iOS Testleri Erken Bitti, Sıkıntı Var

Bulut Oyun

Google Stadia'ya Mesajlaşma Özelliği Geliyor

Bulut Oyun

Google Stadia Artık OnePlus 8 ve OnePlus 8 Pro Modelleriyle Uyumlu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Onumaya Değer
En İyi 10 MMO – 2020 Yılında Mobil İçin Çıkacaklar