PCSavaş Oyunları

Sonunda Half-Life: Alyx Ön Yüklemeye Açıldı

Güncelleme: 21/3/2020 – Half-Life Alyx ön yüklemeye açıldı

23 Mart Pazartesi günü yani  iki gün içinde yeni bir Half-Life oyunu çıkıyor. Buna binaen ve insanların ilgisini canlı tutmak için Valve Half-Life: Alyx on Steam’in önyüklemelerini açtı.

Pazartesi günü kullanıma hazır bir VR oyun cihazınız varsa, sunucu aşırı yük sorunlarından kaçınmak için şimdiden önyüklemeyi yapın. Half-Life Alyx dosya boyutu 48 GB’tır, yine de yüklemek için diskte 67.3 GB boş alana ihtiyacınız vardır.

Half-Life Alyx iki gün içinde yayınlanacak. Şimdiden dosyaları yükleyip çıkmasını bekleyebilirsiniz. Half-Life Alyx çıktığı zaman en önemli sorununun ise VP araç gereçleri olacağını düşünüyoruz çünkü herkeste bu araçlardan yok.


Half-Life 2: Episode 2’nin piyasaya sürülmesinden on iki yıl sonra, bütün umutlar tükenmişken; Valve’ın efsanevi serisindeki bir sonraki bölüm – sadece VR nişancı oyunu Half-Life: Alyx – nihayet gerçek ve makul bir çıkış tarihine sahip oldu. 23 Mart’ta Steam’e geliyor. Half-Life: Alyx, orijinal Half-Life ve Half-Life 2 arasında yer alan ve oyuncuları istilacı uzaylı Combine karşı gizli bir direnç oluşturması konusuna değiniyor. Oyuncular Alyx Vance’ı oynuyor.

Bir çok oyundan özelliklerin burada birleştiğini söyleyebiliriz; keşif, bulmacalar, dövüş ve hikayeyi harmanlayacak her bir unsur VR’nin güçlü yönlerini kullanarak tasarlandı. Şimdiye kadar sadece bir kaç küçük bilgi sahibi olduğumuz Half-Life: Alyx, nişan alma, yeniden yükleme, el bombası atma ve kapı açma gibi doğal hareket tabanlı etkileşimlerin kombinasyonu ve harika atmosferik ortamlar gibi özelliklerinden ötürü kesinlikle denenmesi gereken bir oyun olduğunu ortaya koyuyor.

Daha egzotik VR hareketleri, oyuncuların patlayıcı kutu gibi nesneleri elleriyle toplama ve daha stratejik öldürmeler için geri atma gibi sizi oyunun içine dahil edecek bir çok özellikte sanal gerçekliğin gücüyle oyuna dahil edilmiş. Half-Life: Alyx, 23 Mart’ta piyasaya sürüldüğünde tüm PC tabanlı VR kulaklıklarla uyumlu olacak ve Valve, piyasaya sürülmeden önce oyunla ilgili daha fazla bilgi vereceğinin sözünü verdi. Hep birlikte takip edelim.

Half-Life: Alyx SteamDB

Half-Life: Alyx’in steam bilgi kütüphanesi kısmından oyunla ilgili bir çok bilgi alınabiliyor. 546560 uygulama kimliğine sahip oyunun çıkış tarihi de burada yayınlanmış durumda. Half-Life: Alyx ‘in resmi çıkış tarihi olarak database kısmında 23 Mart 2020 olarak verilmiş. Siteye Half-Life: Alyx Steam DB bağlantısından erişebilirsiniz.

Half-Life: Alyx Sistem Gereksinimleri

  • İşlemci: Intel Core i5-7500 veya Ryzen 5 1600
  • RAM: 12 GB
  • Ekran Kartı: NVIDIA GeForce GTX 1060 veya AMD RX 580
  • İşletim Sistemi: Windows 10

VR uyumlu donanım olması gerektiğini unutmayın. Oyunu oynamanın başka bir yöntemi bulunmuyor.

Half-Life: Alyx İndir

Oyunu indirmek için yayınlanma tarihini beklemelisiniz. Bundan önce Valve, ön hazırlık açısından sunucularını açmasa da oyunun dosyalarını indirmeye açabilir. Oyunu indirmek için zamanı geldiği zaman Half-Life: Alyx indir bağlantısından erişebilirsiniz.

Half-Life: Alyx Fiyat

Oyunun bir çok ülkede bir çok farklı fiyatı bulunuyor. Ülkemiz için belirlenmiş çıkış fiyatı normalde 92₺ iken muhtemelen çıkış indirimi uygulanmış ve görünen Half-Life: Alyx fiyatı 82,80₺ olarak belirlenmiş. Fiyatın zaman içinde kur dalgalanması, yayıncı politikası vs sebelerden ötürü değişebileceğini unutmayınız.

Half-Life: Alyx VR

VR nedir? Türkçe açılımı sanal gerçeklik olarak açıklanabilir. VR türünü kısaca anlatacak olursak, özel ekipmanla birlikte oyunu kendi gözünüzden görüyormuş gibi bir ortamda oynarsınız. Ayrıca harekete duyarlı olduğundan oyunu oynamak için en azından elinizi kolunuzu oynatmanız gerekiyor. Oyun içi eşyalar bu şekilde etkileşime girebiliyor. Normalde bunu bilgisayarda fare klavye ikilisi ile yaparız ama burada doğrudan elimizi kullanabiliyoruz. En basit açıklaması bu şekildedir.

Half-Life: Alyx Gameplay

Valve, oyunun çıkış tarihi gelmeden önce daha fazla detay vereceğini açıkladı. Şimdilik bizim için hazırlanan fragmanla yetinmeliyiz. Muhtemelen Bir iki hafta içinde bir oynanış videosu ya da daha fazla detay içeren bir video yayınlanacaktır.

Half-Life: Alyx Steam

Oyun Steam üzerinden satılacak. Bunun sebebi Valve’in oyunu olması. Oyunu farklı bir oyun satıcısından ( Humble Bundle gibi) alabilirsiniz. Bu gibi siteler de zaten oyunu almanız için Steam Kodu satmaktadır. Yani yine iş aynı yere gelmektedir. Bu açıdan nerede daha ucuz ise oradan almanızda fayda var.

Half-Life: Alyx PC

Bu oyun bir bilgisayar oyunudur. Yani şimdilik konsolda oynanmaz. Bilgisayar üzerinde Steam programı kurulu olmalı ve oyunu bu program yardımıyla indirmelisiniz. Ayrıca her bilgisayarla oynanmayacağını da ekleyelim. Oyunu oynamak için VR uyumlu bir bilgisayar ya da bu donanımı çalıştırabilecek bir bilgisayar gereklidir.

Yazar Hakkında

Mobil Oyun Haber sitemiz oyunda.org için mobil oyunlar ve PC oyunları için içerik üretiyorum. Videolara destek oluyorum. İlgi alanım bulmaca oyunları olmasına rağmen diğerlerine de ilgim oldukça yüksek.
İlgili
AksiyonPCRol Oyunu

Half-Life: Alyx'i VR Ekipmanı Olmadan Oynamak Mümkün

HaberListeMobil Oyun

Half-Life: Alyx Benzeri En İyi Mobil Oyunlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Onumaya Değer
Glu Mobile, Disney Sorcerer’s Arena Mobil Oyununu Yayınlamaya Hazırlanıyor