Haber

Facebook Oyun Uygulaması

Twitch ve YouTube, oyun topluluğu için akış platformları şu an en popüler olanlar, ancak Facebook bunu yeni bir özel mobil oyun uygulamasıyla değiştirmek istiyor.

New York Times’a göre, Facebook’un oyun uygulaması büyük ölçüde içerik üreticilerden oluşacak ve yayın topluluğuna odaklanacaktır, ancak New York Times’a göre, Arkadaşlarla Kelimeler de dahil olmak üzere insanların çevrimiçi olarak oynayabileceği gündelik basit oyunları da ön plana çıkarıyor. Bu gün yani 20 Nisan’da piyasaya çıkan uygulamanın da ilk başta yalnızca Android cihazlarda kullanılabileceği bildiriliyor. Şirket, “Apple bunları onayladığında” iOS cihazları için uygulamayı yayınlamayı planlıyor. Verge, ek bilgi için Facebook’a ulaştı.

Koronavirüs pandemisi canlı yayın izlenmelerini arttırdı

Facebook Gaming’in devam eden büyümesi ve pandemi sırasında insanların evde kalırken, izleyici ve yayınlardaki mevcut artışla, şirket şimdi uygulamayı yayınlamak için mükemmel bir zamanlama yakaladı. NY Times’a göre başlangıçta Haziran ayında yayınlanması planlanıyordu, ancak Facebook mevcut talebi karşılamak için tarihi öne aldı.

Facebook oyunlara daha çok yatırım yapıyor

Facebook uygulamasının başkanı Fidji Simo, New York Times’a verdiği demeçte, “Oyuna yatırım yapmak bizim için bir öncelik haline geldi, çünkü oyunu gerçekten insanları birbirine bağlayan bir eğlence biçimi olarak görüyoruz. Sadece bir tür pasif tüketim değil, etkileşimli ve insanları bir araya getiren eğlence türü olarak hissediyoruz.”

Facebook yıllarca oyuna yatırım yaptı ve farklı içerik oluşturucularla ortaklık kurarak ve esport turnuvalarına ev sahipliği yaparak akış topluluğunu oluşturmaya çalıştı. Facebook’un geniş kullanıcı tabanına rağmen – her ay 2,5 milyardan fazla kişi Facebook kullanıyor – saatlerce süren oyun söz konusu olduğunda Twitch ve YouTube’un (sırasıyla Amazon ve Google’a ait) gerisinde kalıyor.

Canlı yayın izlenmesinde artış yaşanıyor

Bununla birlikte, Facebook Gaming büyüyor. Analitik ortağı Arsenal.gg ile yayın endüstrisi hakkında düzenli raporlar yayınlayan yayın yazılım şirketi StreamElements’in raporuna göre Facebook Gaming, Aralık 2018 ile Aralık 2019 arasında izlenen saatlerde yüzde 210’luk bir artış gördü. Facebook’taki içerik yayınları, yayıncı sayısında yüzde altı artış ve aynı zaman diliminde yayınlanan saatlik ortalama izleyici sayısında yüzde 78 artış belirledi. Facebook ayrıca Twitch ve YouTube’un stratejisini, eski Twitch flama Gonzalo “ZeRo” Barrios, YouTube kişiliği Corinna Kopf ve eski UFC şampiyonu Ronda Rousey dahil olmak üzere en üst düzey yeteneklerle ortaklık yaparak izledi.

Canlı yayın sektörünün liderleri ve Facebook’un sektöre girmesi

StreamElements CEO’su Doron Nir, Rousey’in ortaklığı duyurulduğunda The Verge’e yaptığı açıklamada, “Facebook Gaming, canlı yayındaki pazar paylarını artırmak için küresel varlıklarından ve stratejik yetenek kazanımlarından yararlandıkları için inanılmaz adımlar atıyor” dedi.

Twitch ve YouTube yine de sektöre hâkim. Twitch, Aralık 2019’da izlenen saatlerin yüzde 61’ini sahipti ve YouTube pazarın yüzde 28’ini korudu. Dördüncü sırada, Microsoft’un Mixer ver ve canlı yayınları izlemek için harcanan tüm saatlerin yüzde üçünün biraz altında seyrediyor.

Facebook Gaming App ne işe yarıyor ve nasıl para kazandırıyor?

Yeni araçlar Facebook’un Twitch’te ve YouTube’un egemenliğinin çökmesine yardımcı olabilir. Facebook, “Canlı Yayınla” düğmesi ekleyerek kullanıcılarının yayını başlatmasını kolaylaştırmaya çalışıyor. NY Times’a göre, “Kullanıcıların yalnızca birkaç düğmeye basarak aynı mobil cihaza diğer mobil oyun yayınlarını yüklemelerine izin veriyor” bu açıdan oldukça işlevsel bir uygulama olduğu ortaya çıkıyor. Kullanıcılar yayınlandıktan sonra akışlar kişisel sayfalarında görünerek arkadaşlarınızın ve takipçilerinizin izlemesini kolaylaştırır. YouTube ve Twitch gibi Facebook da bazı yayıncılarına para kazanma özelliği sunuyor. Twitch’in satış ortağı durumuna ve YouTube’un İş Ortağı Programına benzer şekilde, Facebook’un “Level Up” içeriği içerik oluşturucuların para kazanmasına olanak sağlamak için tasarlanmış durumda.

Facebook’ta oyunlar kısmı başkan yardımcısı Vivek Sharma, “İnsanlar yayınları izliyorlar ve ‘Bir yayıncı olmak istiyorum’ düşüncesi beliriyor ve Go Live ile tam anlamıyla sadece birkaç tıklama ile yayınlarına başlayabiliyorlar.” diyor.

Yazar Hakkında

oyunda.org kurucusuyum. Oyun oynamayı seviyorum. Özellikle sevdiğimden değil, kafamı boşaltmak için oyun oynuyorum. Fantastik ve bilim kurgu hayranıyım. Bu türde film ve dizileri izlemeyi seviyorum.
İlgili
HaberMMORPG

Dune: Awakening, Ekran Görüntüleri ve Video Yayınlandı

HaberMoba

Gigantic: Rampage Edition Epic Games Store'da Ücretsiz Deneme Haftasına Başlıyor

HaberMMORPGNew World

New World'de Gamepad Desteği ve Single Player Geliştirmeleri Güncellemeleri Olacak

Elden RingHaberRol Oyunu

Elden Ring 25 Milyon Sattı, Peki Kaç Para Kazandı?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Onumaya Değer
PS4 Konsolunuzu PS5’e Yükseltmeli Misiniz?