Konsol

Oyun Konsollarına Ek Vergi Geldi, Yeni Konsol Fiyatları Nasıl Olacak?

PC vs Konsol tartışmasını etkileyecek bir gelişme yaşandı. Ülkemizde Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile bir çok ürüne %5’ten %50’ye kadar ilave vergi konuldu. Bu ürünlerin içinde oyun konsolları da bulunuyor ve konsollar %50’lik ilave verginin içinde yer alıyor. Oyuncular içinde karar oldukça tepki gösterenler var. En önemli yorumlar da “%50’lik ilave mi olur, alınan bütün vergilerden daha büyük, bu verginin aslı” gibi yorumlar atıldı.

Diğer bilinmesi gerekenlere bakacak olursak; Konsollar için “ilave vergi” %50 olarak 30 Eylül 2020 Çarşamba gününe kadar uygulanacak. 1 Ekim 2020 Perşembe gününden itibaren ise bu vergi otomatik olarak %20’ye düşüp sabitlenecek. Bu durumda bu sene sonuna doğru çıkması planlanan Xbox Series X ve Playstation 5 oyun konsolları %20 ilave vergiyle Türkiye piyasasına girmiş olacak.

Yeni vergiyle konsol fiyatları nasıl olacak?

Bunun hesabını yapmak için bu güne kadar yapılan yorumlardan yola çıkmak lazım. PS4 Konsolunuzu PS5’e Yükseltmeli Misiniz? yazımızda PS5’in maliyetlerinden bahsettik. Bu maliyetleri 500$ üzerinden düşünsek PS5 çıktığında bakın fiyatı Türkiye için en az ne olacak? Aşağıdaki hesaba şirket kazancı, aracı, toptancı parakendeci kazancı eklenmemiştir.

  • Ürün maliyeti: 500$
  • ÖTV %20: 100$
  • Ek Vergi Matrahı: 600$
  • Ek Vergi %20: 120$
  • KDV Matrahı: 720$
  • KDV %18: 129,6$
  • Toplam: 849,60$

Bir ürün ücreti bu şekilde hesaplanıyor. Dediğimiz gibi bunun içinde Sony’nin karı, nakliye ücretleri, belki gümrükteki diğer ücretler, ürünüTürkiye’de pazarlayacak şirketin kazancı vs. yoktur. Dolar 20/04/2020 itibariyle 6,91₺ olup bu durumda tahmini PS5 fiyatı çıktığında 5875₺ olacakttır. Elbette 500$ maliyet olduğundan Sony’nin kazancını üzerine eklediğimizde vergilerin tutarları da yükselecektir.

İşin özü 7000₺ olarak tahmin edilen PS5 fiyatı artık bir hayal ve 10000₺ civarı bir fiyat bekleyebilirsiniz. Elbette Sony Türkiye’ye özel bir kampanya düzenlemezse. Çünkü ne kadar güçlü olsa da bu fiyat yine karşımıza PC mi Konsol Mu tartışmasını yine getirecek. Günümüzde oyun oynamak için yeterli bir masaüstü bilgisayar 5000₺ civarında toplanabiliyor. Her işi görebileceğiniz gibi şu an piyasaki bütün oyunları oynayabileceğiniz bir laptop 7000₺ ‘ye alınabiliyor. (Fiyatlar $ üzerinden olduğundan ani değişimler olabilir.) Bu açıdan düşündüğünüz zaman (PS5 ya da XSX konsollarına özel oyunlar haricinde veya sadece konsol için çıkan oyunlar haricinde) PC her zaman daha mantıklı görünüyor. Elbette bu fikir sadece ülkemiz için geçerli.

Yazar Hakkında

oyunda.org kurucusu olarak en çok oyun oynamayı, hızlı hayatın gereği bunu mecburen telefondan yapmayı seven biriyim. Ayrıca teknoloji ve mobil oyunlar hakkında içerik üretmeyi de seviyorum. Bir Youtube kanalım var ve burada da mobil oyunlarla ilgili içerikler yayınlanıyor.
İlgili
RehberReturnal

Returnal'da Hile Kodlarına Erişme

Returnal

Returnal'da Ekstra Can Nasıl Alınır?

KonsolRehber

Kablosuz Kulaklığı PS5 ve Xbox Series'e Bağlama

KonsolRehber

PS5 Download Hızını Arttırma - Playstation Rehber

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Onumaya Değer
PS4 Konsolunuzu PS5’e Yükseltmeli Misiniz?