Konsol

Yeni PS4 Oyunları Ayrıca PS5’i de Desteklemek Zorunda Kalacak

#Sony, #PlayStation 4 oyun geliştiricilerine sertifika için gönderilen tüm yeni oyunların da 13 Temmuz’dan itibaren PlayStation 5 ile uyumlu olması gerektiğini söyledi.

Bu, Sony tarafından o ayın ortasından sonra test için alınan tüm PS4 oyunlarının teknik olarak ileriye doğru uyumlu olacağı anlamına geliyor yani Sony’nin yeni nesil konsolunda oynanabilir olacak.

PS4 ile çalışan PS5 ile de çalışacak

PlayStation’ın dahili İş Ortağı web sitesinde yayınlanan ve Eurogamer tarafından görülen geliştirici belgeleri, geliştiricilerin oyunlarının PS5 donanımıyla uyumluluk açısından test edildiğini belirtmek için kontrol etmeleri gereken ayrıntıları gösteriyor. Bu seçenek, Nisan ayının sonunda Sony’nin PS4 yazılım geliştirici kitinin yeni bir sürümüne eklendi.

Playstation 5 Ön Siparişi

Playstation 5 Ön Siparişi

Daha fazla dokümantasyon “uyumluluğun” ne anlama geldiğine ışık tutuyor. Bir oyun, yalnızca gönderim kodu Sony’nin yeni nesil makinesinde sorunsuz çalışıyorsa ve PS5’te PS4’te olduğu gibi aynı özellikleri sağlıyorsa PlayStation 5 ile uyumlu olarak kabul edilecektir.

Onay süreci nasıl işliyor?

Bu geliştirici notları, Sony’nin mevcut oyunlara yamalar ve önceden yayınlanmış oyunların yeniden düzenleyicileriyle ilgili kurallarını da detaylandırıyor. Bir oyun orijinal olarak 13 Temmuz 2020’den önce Sony’ye gönderildiyse, bu tarihten sonra herhangi bir yeni yama veya remaster PS5 uyumluluğu gerektirmez, ancak “şiddetle tavsiye edilir”.

Bir oyun orijinal olarak 13 Temmuz 2020’den sonra Sony’ye gönderildiyse, gelecekteki herhangi bir yama veya remaster’ın PS5 uyumluluğunu koruması gerekir. Bir oyun PS5 uyumlu olduğunda, öyle kalmalıdır.

Tüm bunların, 13 Temmuz’dan sonra Sony’ye gönderilen oyunlar için geçerli olduğunu ve bu tarihten sonra yayınlanan hiçbir pyuna uygulanan kurallarla aynı olmadığını vurgulamakta fayda var. Sony’nin sertifikasyon ekibinin oyunu zamanında onaylayabilmesi için gönderimler genellikle yayınlanmadan önce yapılır. Örneğin, Sony’nin kendi Ghost of Tshushima 17 Temmuz’da piyasaya sürülecek, ancak 13 Temmuz kesintisinden önce sertifikaya girecek. Bu açıdan PlayStation 5’in ileriye dönük olarak uyumlu olması gerekmez.

Ancak, onaylanmış yazılımın nesiller boyunca çalışabilecek teknik kabiliyete sahip olmasına rağmen, Sony’nin bunu gerçekte nasıl ele alacağı konusunda henüz ayrıntıya girmedi. Yani sistem nasıl çalışacak tam bilinmiyor. Konuyla ilgili ilk örnek ortaya çıktığı zaman biz de merakımızı gidereceğiz.

Bir çok oyun zaten PS5 uyumlu gelecek ya da yükseltilecek

Birçok üçüncü taraf yayıncı, oynadığınız platform için bir oyunun en iyi sürümünü sunmak üzere tasarlanmış, Xbox’ta Microsoft’un Nesiller Arası Mülkiyet Akıllı Dağıtım yöntemini destekleyeceklerini zaten onayladı. Ubisoft, Cyberpunk 2077 ile birlikte CD Projekt Red gibi Assassin’s Creed Valhalla’nın çapraz jenerasyon sahipliğini sağlamak için kullanacak.

Eski oyunlarda durum nasıl olacak?

Daha önce piyasaya sürülen oyunlara gelince, Microsoft bir yıl önce Xbox One’ın tüm (Kinect olmayan) oyunların Seri X lansmanında çalışmasını ve mevcut Xbox 360 ve orijinal Xbox geriye dönük uyumluluk programından tüm oyunların olmasını istediğini belirtti. Microsoft’un Mart ayında Digital Foundry’ye açıkladığı gibi, buna otomatik olarak uygulanan HDR eklenmesi gibi iyileştirmeler sağlayacak.

PlayStation ayrıca PS4 oyunlarının PS5’te çalışmasını sağlamak için çalışıyor, ancak daha önce geliştiricilerin işleyebilmesi için “ayarlanması gereken sorunları” geçireceğini geliştiricileri ürkütüyor.

“Geriye dönük uyumlu başlıkların PS5’te daha yüksek veya daha kararlı kare hızlarından ve potansiyel olarak daha yüksek çözünürlüklerden yararlanabilmeleri için artırılmış bir frekansta çalışmasını bekliyoruz. Şu anda oyunları herhangi bir noktaya göre orijinal yazılım geliştiricilerinin ayarlanması gereken sorunlar konusuna göre değerlendiriyoruz.  “PlayStation Mart ayında ortaya çıkan bazı bilgilere göre Mark Cerny, en çok oynanan en iyi 100 PS4 oyununa, geriye dönük uyumluluk çabalarımızın ne kadar iyi gittiğini gösteren bir anlık görüntü sağladı. “Yüzlerce oyunu test ettik ve lansmana doğru ilerlerken binlerce tane daha test etmeye hazırlanıyoruz. Önümüzdeki aylarda çok daha fazla PS5 haberi ile birlikte geriye dönük uyumluluk hakkında güncellemeler sunacağız.” şeklinde açıklama yapıldı.

Yazar Hakkında

Mobil Oyun Haber oyunda.org için özellikle Youtube videolarını üretmek için çabalıyorum. Özel ilgi alanım basit ama mücadeleci platform oyunları. Ayrıca Mortal Kombat X için özel ilgi duyuyorum. Mortal Kombat XI mobil oyunu merakla bekliyorum.
İlgili
Rol Oyunu

Dragon Age 4 Sadece Yeni Nesil Konsollara Gelecek

HaberYarış Oyunları

Gran Turismo 7 PS5 Versiyonunda Garip Bir Işın İzleme Kısıtlaması Var

Aksiyon

Halo Infinite PC Sistem Gereksinimleri

RehberReturnal

Returnal'da Hile Kodlarına Erişme

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Onumaya Değer
Maneater Nasıl Kaydedilir?