Battle Royale

Fortnite vs Apple – Epic Games ile Apple Arasında Neler Oluyor?

Epic Games mahkemeyi kazanmadığı veya davasından geri çekilmediği sürece, Fortnite en az bir yıl boyunca Apple mağazasında yasaklanacak gibi görünüyor. Bu yazıda Fortnite’ın neden Apple’ın mobil uygulama mağazası AppStore’dan yazaklandığını, sorunun neden çözülmediğini ve nereye gideceğini anlatmaya çalışacağız.

Apple, Fortnite’ı neden AppStore’dan kaldırdı?

Apple, geliştirici ve yayıncı Epic Games’in şartları ve hizmetleri ihlal ettiğini öne sürerek Fortnite’ı uygulama mağazasından kaldırmayı seçmesinden bu yana yalnızca bir ay geçti. Bu, Epic Games’in Apple’a karşı bir dava açmasına yol açtı ve o zamandan bu yana, Epic’in Apple’da pot çekimleri yapması ve hatta Fortnite oyuncularını buna karşı silahlandırmasıyla, kan davası daha da yoğunlaştı.

Epic Games mahkemede kazanacak gibi görünmüyor

İki taraf da geri adım atma belirtisi göstermedi. Epic Games, mahkemeleri Apple’ın Fortnite’ı eski durumuna getirmesi konusunda ikna edemese de, oyunu güncellemesine izin verecek ikinci bir öneri sundu, böylece mobil oyuncular mevcut Marvel temalı sezonu oynayabilecekti.

Apple 1 sene boyunca başvuruları değerlendirmeyecek

Buna karşılık Apple, yayıncıyı özel muamele istemekle suçlayarak Epic’e karşı bir dava açtı. Sadece bu değil, Apple Fortnite’ı en az bir yıl daha mağazasından uzak tutabilirdi. Ön mahkeme belgelerinde paylaştığı Epic’e gönderilen bir e-postada, Apple “… eylemlerinizin niteliğini göz önünde bulundurarak Apple Geliştirici Programı’na yeniden başvurunuzu en az bir yıl süreyle reddedeceğimizi lütfen unutmayın.” şeklinde yazdı. Bunun anlamı bir yıl boyunca Epic’in AppStore başvuruları kesinlikle değerlendirmeye dahi alınmayacak.

Apple, cezayı kaldıracağını söylemişti ama…

Apple daha önce, Epic’in davasını düşürmesi ve Fortnite’ın Apple mağazasından çıkarılmasına neden olan yeni ödeme sistemini kaldırması durumunda Fortnite’a geri dönmesine izin vereceğini söylemişti, ancak görünen o ki artık bu durumda söz konusu değil. Bu durumun sebebi olarak ise Epic’in saldırgan tavırları gösteriliyor.

Appstore yazağı Fortnite’ı nasıl etkiliyor?

Yasak zaten Fortnite’ı büyük ölçüde etkiliyor. İOS kullanıcılarının en son içeriğin keyfini çıkaramaması nedeniyle, iOS oynatıcı tabanı önemli ölçüde düştü. Yasak 2021’e kadar devam ederse, daha birçok oyuncu oyunu tamamen bırakmaya karar verebilir.

Epic kesinlikle yasağın onarılamaz hasar verdiğine inanıyor, ancak Fortnite şu anda tam olarak acı çekmiyor. Oyun, konsollarda ve PC’de düzenli güncellemeler ve içerik almaya devam ediyor. Bazı eski iOS oyuncuları diğer platformlara atladı ve Epic hala diğer şirketlerle anlaşmalar yapıyor.

Epic yeni güncellemeler üzerinde çalışıyor

Mevcut sezonunda çok sayıda Marvel karakteri ve konumu bulunmasının yanı sıra, Kasım ayında Joker’e dayalı yeni kozmetik ürünleri içeren DC Comics temalı bir paket gelecek.

Fortnite temalı Switch geliyor

Ve daha yakın zamanda Epic, Fortnite temalı bir Switch konsolunu piyasaya sürmek için Nintendo ile işbirliği yapıyor; bu konsol, kendi benzersiz Joy-Con denetleyicileri ve oyun içinde harcanabilecek 2.000 V-Papel ile birlikte gelecek.

İki şirketin birbirlerine karşı ne kadar düşmanca davrandıkları göz önüne alındığında, bu davanın yakın zamanda kendi kendine çözülmesi gittikçe zorlaşıyor ve bunun anlamı, iOS kullanıcıları Fortnite’ı uzun bir süre daha telefonlarında göremeyecekler.

Fortnite, Nintendo Switch, PC, PlayStation 4 Android ve Xbox One’da mevcuttur.

Yazar Hakkında

oyunda.org kurucusu olarak en çok oyun oynamayı, hızlı hayatın gereği bunu mecburen telefondan yapmayı seven biriyim. Ayrıca teknoloji ve mobil oyunlar hakkında içerik üretmeyi de seviyorum. Bir Youtube kanalım var ve burada da mobil oyunlarla ilgili içerikler yayınlanıyor.
İlgili
FortniteRehber

Fortnite Choppas'ı nerede bulabilirsiniz?

Fortnite

iPhone'da Fortnite Oynama (2022)

Macera

Epic Games'te ortaya çıkan bilgilere göre Uncharted: Legacy of Thieves PC'ye çıkabilir

Fortnite

Heavy Sniper Rifle Nasıl Bulabilirsiniz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Onumaya Değer
Minecraft’ta At Evcilleştirme – Minecraft Rehber