Mobil Oyun

2021’de 1 Milyar Dolardan Fazla Kazanan 8 Mobil Oyun

Sona eren yıl, mobil pazar için son derece başarılı geçti. Sekiz oyun bir milyar doları aşan gelir elde etti. Sensor Tower analitik grubu, bu yıl mobil pazarın sonuçlarının ilginç bir özetini yayınladı. 2021’de App Store ve Google Play’de bulunan sekiz kadar oyunun bir milyar doları aşan gelir sağladığı ortaya çıktı. Karşılaştırma yapacaksanız geçen yıl sadece beş oyun bunu başarmıştı.

2021 yılında mobil pazarın liderleri PUBG Mobile ve Honor of Kings oldu. Bu oyunların her biri yaklaşık 2,8 milyar dolar kazandı. İkisi arasındaki fark çok azdı ama PUBG Mobile biraz daha iyiydi. Bu battle royale nişancı oyunu, geçen yıla göre gelirinde %9’luk bir artış kaydetti. Öte yandan, Honor of Kings durumunda sıçrama %14.7 idi.

# Oyun: 2021 yılı geliri:
1. PUBG Mobile $2.8 milyar
2. Honor of Kings $2.8 milyar
3. Genshin Impact $1.8 milyar
4. Roblox $1.3 milyar
5. Coin Master $1.3 milyar
6. Pokemon GO $1.2 milyar
7. Candy Crush Saga $1.2 milyar
8. Garena Free Fire $1.1 milyar

Üçüncü sırada 1,8 milyar dolar ile Genshin Impact, dördüncü sırada ise 1,3 milyar dolar ile Roblox yer aldı. Bu numaraların yalnızca mobil sürümler için olduğunu unutmayın. Her iki durumda da, bu oyunlar PC’lerde ve konsollarda da mevcut olduğundan, toplam gelirler aslında daha da yüksektir.

Analistler, Genshin Impact’in başarılı gelişiminin altını çiziyor. 2.1 güncellemesi Eylül ayında başlatıldığında, haftalık gelir, yamanın yayınlanmasından önceki yedi güne kıyasla %500 arttı. Ayrıca Pokemon GO için 2021’in şimdiye kadarki en iyi yıl olduğunu belirtmekte fayda var.

İlginç bir şekilde, Sensor Tower analistleri Aralık ayı sonuna kadar bir oyunun daha milyar dolarlık eşiği geçebileceğine inanıyor. Şimdiye kadar 965 milyon dolar kazanmış olan Uma Musume Pretty Derby. Oyunun bu yıl Şubat ayında piyasaya sürülmesi ve hala sadece Japonya’da mevcut olması daha da etkileyici.

Analistler, mobil pazarın toplam gelirinin (yalnızca App Store ve Google Play’de bulunan oyunlar dahil) bu yıl 89,6 milyar dolara ulaşacağını ve bu rakamın 2020’den %12,6 daha fazla olacağını tahmin ediyor.

Sensor Tower – resmi web sitesi

Yazar Hakkında

oyunda.org kurucusu olarak en çok oyun oynamayı, hızlı hayatın gereği bunu mecburen telefondan yapmayı seven biriyim. Ayrıca teknoloji ve mobil oyunlar hakkında içerik üretmeyi de seviyorum. Bir Youtube kanalım var ve burada da mobil oyunlarla ilgili içerikler yayınlanıyor.
İlgili
Mobil Oyun

Warcraft mobil oyunu, 3 Mayıs'ta oldukça gizemli bir şekilde ortaya çıkacak

Strateji

Tarayıcıdaki popüler bilim kurgu MMO oyunu OGame yakında mobil cihazlara geliyor

Elden RingListeRehber

Elden Ring'de Kullanabileceğiniz En İyi Büyüler, Sihirler ve Zararlı Etkiler

Elden RingListe

Elden Ring'de Büyücüler İçin En iyi 5 Armor Seti

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Onumaya Değer
Steam Deck Bir Daha Ertelenmeyecek ve CS:GO ile Half-Life Güncellemesi Alacak