Konsol

Steam Deck Bir Daha Ertelenmeyecek ve CS:GO ile Half-Life Güncellemesi Alacak

Bileşen kullanılabilirliği ile ilgili devam eden sorunlara rağmen Steam Deck’te başka bir gecikme yaşanmayacak. Bu arada Valve, yaklaşan konsolu düşünerek Half-Life, Counter-Strike: Global Offensive ve diğer oyunlar için güncellemeler hazırlıyor. Steam Deck’in piyasaya sürülmesinin son gecikmesinin sonuncusu olması bekleniyor. Tasarımcı Greg Coomer, PC Gamer‘a verdiği bir röportajda, Şubat 2022’de piyasaya sürülecek konsol için her şeyin yolunda olduğuna dair güvence verdi:

“Bu [Steam Deck’in Şubat 2022 sürümü – ed. not] yolunda ilerlediğimizi düşünüyoruz. Tarihi bu yılın sonundan gelecek yılın başına taşımak zorunda kaldığımız için hala üzgünüz. Ama evet, tüm işaretler [Steam Deck]’i Şubat ayında gönderebileceğimizi gösteriyor.”

Taşınabilir konsol şeklindeki bir bilgisayar olan Steam Deck’in bu ay alıcılara gönderilmesi gerekiyordu. Ancak Valve, lansmanı 2022’ye ertelemek zorunda kaldı. Konsolun üretimi sorunsuz ilerliyor ancak bileşen eksiklikleri bazı sorunlara neden oluyor. Tedarik sorunları tüm sektörü etkiledi ve Valve bir istisna değil. Coomer, şirketin yaklaşık elli bileşeni “yüksek riskli”, yani Steam Deck siparişlerini yerine getirmek için yeterli sayıda elde edilmesinin potansiyel olarak çok zor olduğunu düşündüğünü bildirdi.

Yine de Gabe Newell’in şirketi, cihazın piyasaya sürülmesinden sonraki ilk birkaç hafta içinde değil, cihazın iyi satışlarını umuyor. Şirket, ilk “binlerce” Steam Deck alıcısının 2023’e kadar “milyonlara” ulaşmasını planlıyor. Bu oldukça mütevazı bir hedef gibi görünebilir, ancak rakip cihazların aksine Steam Deck’in yalnızca uzaktan satıldığını hatırlamak önemlidir ve sadece Valve aracılığıyla satış gerçekleştiriliyor. Başka bir deyişle, konsol satın almakla ilgilenen çoğu kişinin gittiği elektronik mağazalarında bulamazsınız.

Steam Deck’in sadece donanımsal zorluklarla ilgili olmadığını da eklemek gerekir. Valve, konsolun Steam’in uzun süredir test edilen kütüphanesinden neredeyse her başlıkta rahat oynanış sunabilmesini istiyor. Buna Valve tarafından piyasaya sürülen oyunlar da dahildir – hatta öncelikli olarak -. Bu nedenle şirket, Steam Deck’teki oyuncu deneyimini iyileştirmek için Counter-Strike: Global Offensive, Dota 2 ve Half-Life serisi için güncellemeler hazırlıyor.

İyileştirmeler başlıklar arasında tutarlı değildir. Dota 2, gamepad kontrollerine izin vermek için zaten bir güncelleme aldı. Bu, CS:GO’da da uzun süredir kullanılmaktadır, ancak geliştiriciler, diğer şeylerin yanı sıra jiroskopik hedeflemeyi geliştiriyorlar. Ancak, tüm Half-Life’a oyunlarında menüler vb. arasında daha iyi gezinme bekleyebiliriz.

Tasarımcı Lawrence Yang ayrıca Valve’nin kataloğundan iki marka daha bahsetti: Portal ve Left 4 Dead. Eski serinin Steam Deck’te zaten sorunsuz çalışması bekleniyor, ancak kooperatif zombi nişancı oyununa “daha fazla dikkat” verilmesi gerekiyor. Yang ayrıca şirketin unvanlarının “tümüne” bakmak istediğini de sözlerine ekledi. Kim bilir, belki hala “geniş” bir içerik paketi almamış olan Team Fortress 2 bile, ama en azından daha sık küçük güncellemeler almaya başladı.

Yazar Hakkında

Mobil Oyun Haber oyunda.org ailesinin strateji sever mobil oyuncusu. Tek sıkıntım telefon şarjları. O sorunu bilim çözdüğü zaman daha da rahat edeceğiz. Teknolojiye de ilgi duyuyorum. Oyunlarla ilgili içerik üretiyorum.
İlgili
KonsolPlaystationRol Oyunu

Sea of Thieves'in PS5'te Dikkat Çeken Ön Sipariş Başarısının Sebepleri

Epic GamesKonsolRehber

Epic Games'te Oyun İadesi Nasıl Yapılır?

KonsolRehberSteam

Steam FPS Sayacı Nasıl Açılır?

Epic GamesKonsol

Epic Games Store Ödül Sistemini Devreye Sokuyor

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Onumaya Değer
Mortal Kombat 11, Xbox Game Pass’e geliyor