Konsol

Steam Deck, Proton Sayesinde Windows Oyunlarının %80’ini Çalıştırabilecek

Steam Deck, çoğu Windows oyununu proton sayesinde Steam’den başlatacak. Favori oyunlarınızın listede olup olmadığına bakın. Steam Deck, Steam’deki en popüler 100 oyunun 80’ini zaten destekliyor. Tüm bunlar, Windows oyunlarının Linux tabanlı sistemlerde çalışmasını sağlayan bir tür uyumluluk arabelleği olan Proton yazılımı sayesinde – Steam Deck söz konusu olduğunda SteamOS’un ön plana çıkartılması gerekiyor. Şu anda oynanabilen oyunların listesini Protondb web sitesinde bulabilirsiniz.

En İyi 100 listesine ek olarak Valve’in platformunda en iyi on ve en iyi bin oyunu da bulabilirsiniz. İkinci durumda, uyumluluk durumu gerçekten iyi görünüyor – tüm başlıkların %75’i uyumlu. Ancak, en popüler on oyuna gelince, şu anda sadece dört tanesini sorunsuz oynayabiliyoruz. Ek olarak, bunlardan üçü yerel olarak Linux üzerinde çalışan Valve oyunlarıdır (CS:GO, Dota 2 ve Team Fortress 2) – yalnızca Grand Theft Auto V, birkaç küçük değişiklikle Proton’da mükemmel çalışır. İyileştirme için kesinlikle yer var ve en popüler oyunların tümü üzerinde kusursuz bir şekilde çalışsaydı Steam Deck için iyi olurdu. Şimdilik, yaklaşmakta olan taşınabilir platformda Apex Legends, PUBG, New World veya Halo Infinite’i oynayamıyoruz.

Bununla birlikte, yüzlerce oyunun düzgün çalışmasını sağlamak hala büyük bir başarıdır, özellikle de kısa süre önce Linux’ta oyun oynamak için çok fazla uğraşılması gerektirdiğini düşünürsek. Şimdi, oyunu oynamak için tek bir tıklama veya birkaç ek basit adımla sadeleştirildi.

Valve, Linux üzerinde çalışan oyun sayısını artırmak istiyor ve şirketin nihai hedefi tüm Steam kütüphanesini bu şekilde çalıştırabilmek. Bu değişiklikler öncelikle gelecekteki Steam Deck sahiplerine yöneliktir. Taşınabilir bilgisayarın popülaritesi yüksekse Valve bu planı gerçekleştirmek için kesinlikle elinden geleni yapacaktır.

Yazar Hakkında

Mobil Oyun Haber sitemiz oyunda.org için mobil oyunlar ve PC oyunları için içerik üretiyorum. Videolara destek oluyorum. İlgi alanım bulmaca oyunları olmasına rağmen diğerlerine de ilgim oldukça yüksek.
İlgili
KonsolPlaystationRol Oyunu

Sea of Thieves'in PS5'te Dikkat Çeken Ön Sipariş Başarısının Sebepleri

Epic GamesKonsolRehber

Epic Games'te Oyun İadesi Nasıl Yapılır?

KonsolRehberSteam

Steam FPS Sayacı Nasıl Açılır?

Epic GamesKonsol

Epic Games Store Ödül Sistemini Devreye Sokuyor

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Onumaya Değer
SnowRunner 6. Sezon: Haul & Hustle ayrıntıları – Yeni haritalar, iki yeni kamyon, fotoğraf modu ve daha fazlası