Game Pass

Microsoft, etkin olmayan Xbox Game Pass hesaplarını iptal edecek

Microsoft, Birleşik Krallık Rekabet ve Piyasalar Kurumu CMA’nın baskısı altında otomatik olarak yenilenen aboneliklerini daha esnek hale getiriyor. Düzenleyicinin soruşturması 2019’da başladı ve geçen hafta CMA’nın Xbox Live ve Xbox Game Pass’i etkileyen “güvenli taahhütleri” olduğunu söylemesiyle sona erdi. Değişiklikler, Microsoft’un müşterilerin “üyeliklerini uzun süredir kullanmadığı” durumlarda abonelikleri geri ödemesini ve hatta iptal etmesini içeriyor.

Çoğu abonelik hizmeti gibi, Microsoft da ayda 1 sterlinlik bir teklifle düzenli olarak Game Pass’in reklamını yapar ve bu teklif üç ay sonra tam fiyattan otomatik olarak yenilenir. Medyaya erişim giderek çeşitli abonelik hizmetlerine bağlı olduğundan, bir hesaba kaydolmak ve sonra onu unutmak kolaydır.

CMA’nın güvence altına aldığı değişiklikler arasında müşterilere otomatik yenileme politikaları hakkında daha net bilgiler sunulması, yinelenen 12 aylık bir abonelik sırasında iptal eden müşterilere orantılı geri ödemeler yapılması, kullanılmayan hesapların geri ödenmesi ve otomatik olarak iptal edilmesi ve fiyat artışları hakkında daha iyi bilgiler yer alıyor.

İşte CMA tarafından paylaşıldığı şekliyle tam değişiklikler:

Daha iyi ön bilgi: Microsoft, müşterilerin Xbox üyeliklerini anlamalarına yardımcı olmak için daha şeffaf, ön bilgiler sağlayacak; örneğin, müşteri otomatik yenilemeyi kapatmadıkça aboneliğin otomatik olarak yenileneceğini açıkça ortaya koyacaktır; aboneliğin ne zaman otomatik olarak yenileneceği; ne kadara mal olacak; ve yanlışlıkla yapılan bir yenilemeden sonra müşterinin nasıl geri ödeme alabileceği
Geri Ödemeler: Microsoft, yinelenen 12 aylık sözleşmeler için mevcut müşterilerle iletişime geçecek ve onlara sözleşmelerini sona erdirme ve orantılı bir geri ödeme talep etme seçeneği sunacaktır.
Etkin olmayan üyelikler: Microsoft, üyeliklerini uzun süredir kullanmayan ancak ödeme yapmaya devam eden mevcut müşterilerle de iletişime geçecektir. Bu müşterilere ödemeleri nasıl durduracakları hatırlatılacak ve üyeliklerini kullanmamaya devam ederlerse, Microsoft nihayetinde daha fazla ödeme almayı durduracaktır.
Fiyat artışları hakkında daha iyi bilgi: Microsoft, gelecekteki fiyat artışları hakkında daha net bildirimler verecek ve daha yüksek fiyatı ödemek istemeyen kişilerin otomatik yenilemeyi nasıl kapatacaklarını bilmelerini sağlayacak.
Bu değişiklikler bir “taahhüt” olarak tanımlanır; bu, bunun Microsoft’un CMA’nın endişelerini mahkemeye başvurmadan ele almak için yaptığı bir “gönüllü anlaşma” olduğu anlamına gelir.

CMA’nın İcra Direktörü Michael Greenfell, “Otomatik olarak yenilenen üyelikler ve abonelikler sunan diğer şirketler not almalı ve tüketici koruma yasasına uyduklarından emin olmak için uygulamalarını gözden geçirmelidir” dedi.

CMA bir Birleşik Krallık düzenleyicisi olsa ve değişiklikler ilk olarak Birleşik Krallık’ta kullanıma sunulacak olsa da, bir Microsoft sözcüsü The Verge’e iyileştirmelerin “yakında küresel olarak kullanıma sunulacağını” onayladı.

Yazar Hakkında

Mobil Oyun Haber oyunda.org ailesinin strateji sever mobil oyuncusu. Tek sıkıntım telefon şarjları. O sorunu bilim çözdüğü zaman daha da rahat edeceğiz. Teknolojiye de ilgi duyuyorum. Oyunlarla ilgili içerik üretiyorum.
İlgili
Game PassListe

Xbox Game Pass: Beş Saatten Kısa Sürede Bitirilebilecek Oyunlar

Game Pass

Ubisoft+ oyunları Game Pass ile anlaşabilir

Game Pass

Microsoft bu yıl içinde bir Xbox Game Pass aile planı başlatacak

Game Pass

Xbox Game Studios, özel bulut oyunlarına odaklanan yeni ekip kuruyor

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Onumaya Değer
Microsoft, Activision Blizzard’ı 68,7 milyar dolara satın alıyor