Haber

Activision Blizzard ve Epic, Rusya’da satışları durduran yayıncılar listesine katıldı

Activision Blizzard ve Epic, Rusya’da satışları durduran yayıncılar listesine katıldı. Microsoft, Electronic Arts ve CD Projekt’in izinden gidiyorlar.

Rusya’nın Ukrayna’yı işgaline yanıt olarak, Activision Blizzard başkanı ve COO Daniel Alegre, şirketin “bu çatışma devam ederken Rusya’daki oyunlarımızın yeni satışlarını askıya alacağını” duyurdu. Ekibine gönderilen bir mesajda Alegre, “Şirket, çalışan bağışlarının yarısını bölgede acil yardım sağlayan kuruluşlarla paylaşacak. Birlikte bu çabada 300.000 doların üzerinde para topladık. Önümüzdeki hafta seçilecek ek hayır kurumları eklemeyi planlıyoruz. Bu işbirliği ile birlikte ayrıca şirket bağış sınırını 1.000 ABD Dolarından 10.000 ABD Dolarına yükseltecek.”

Ayrıca, “insanların Ukraynalı mültecilere ve diğer ihtiyaç sahiplerine yardım etmek için gönüllü oldukları Polonya’daki meslektaşlarımızın muazzam katkılarını” da vurguladı. BM Mülteci Ajansı’na göre Polonya, Ukrayna’dan 280.000’den fazla mülteciyi kabul etti.

Epic Games ayrıca Twitter’daki Epic Games Haber Odası aracılığıyla “Ukrayna’yı işgal etmesine tepki olarak oyunlarımızda Rusya ile ticareti durdurduğunu” duyurdu. Satışlar sona erecek olsa da, Rusların hala oyunlarını oynayabileceklerini doğrulamaya devam ediyor. “Diğer iletişim araçlarının çevrimiçi kalmasıyla aynı nedenle erişimi engellemiyoruz: özgür dünya tüm diyalog hatlarını açık tutmalı.”

Epic ve Activision Blizzard, Rusya’ya satışları durdurmak için Microsoft, Electronic Arts ve CD Projekt gibi şirketlere katıldı. Rusya, video oyunları için önemli bir dünya pazarıdır ve Statista’ya göre 2021’de 2,7 milyar ABD doları tahmini geliri ile küresel olarak sekiz numaradır ve ayrıca Rusların %53’ünün düzenli olarak PC’de oyun oynadığını tahmin etmektedir.

Ukrayna başbakan yardımcısı ve dijital dönüşüm bakanı Mykhailo Fedorov, teknoloji endüstrisi yaptırımları için aktif olarak kampanya yürütüyor ve “Tüm oyun geliştirme şirketlerine ve e-spor platformlarına” yönelik bir açık mektup yazarak Rusya’ya yaptırım uygulamalarını istedi ve “2022’de modern teknoloji belki de tanklara, çoklu roketatarlara ve füzelere en iyi cevap olacak” şeklinde paylaşım yaptı.

Yazar Hakkında

oyunda.org kurucusu olarak en çok oyun oynamayı, hızlı hayatın gereği bunu mecburen telefondan yapmayı seven biriyim. Ayrıca teknoloji ve mobil oyunlar hakkında içerik üretmeyi de seviyorum. Bir Youtube kanalım var ve burada da mobil oyunlarla ilgili içerikler yayınlanıyor.
İlgili
HaberHayatta KalmaSons of Forest

Sons Of The Forest'un 5. Yamasında Oyuna Eklenen Yenilikler

Haber

Dark and Darker oyunu Steam'den geri çekildi

Haber

Herkes Microsoft'un Activision'ı satın almasını durdurmak istiyor

Haber

Genshin Impact Elemental Reaksiyonlar Rehberi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Onumaya Değer
Horizon Forbidden West: Cradle of Echoes Kodu