PlaystationRehber

PlayStation Network kullanıcı adınızı nasıl değiştirirsiniz?

PlayStation Network (PSN) hesap adınızı değiştirmek her zaman kolay olmadı. Aslında, Sony’nin hesap sahiplerinin bunu yapmasına izin vermesi Nisan 2019’a dayanıyor. Artık her hesabın kullanıcı adını bir kez ücretsiz olarak değiştirmesine izin veriliyor. Bundan sonraki değişikliklerin bir bedeli vardır: PlayStation Plus abonesiyseniz 4,99 $ veya diğer herkes için 9,99 $.

Kullanıcı adınızı değiştirmek isterseniz bu süreçte size yol göstereceğiz. Ancak, önce yapılması gereken birkaç uyarı var.

Çoğunlukla daha yeni oyunlar oynuyorsanız (özellikle 1 Nisan 2018’den sonra piyasaya sürülen oyunlar), Sony, bu oyunlar bu özelliği desteklemek için geliştirildiğinden kullanıcı adı değişikliği ile ilgili pek çok sorunla karşılaşmamanız gerektiğini söylüyor. Ancak hala PS4 döneminin başlarındaki oyunlardan hoşlanıyorsanız, bu başka bir hikaye. Sony, kullanıcı adınızı değiştirirseniz karşılaşabileceğiniz bilinen sorunlara sahip oyunların bir listesini oluşturmuştur.

Adınızı değiştirmeden hemen önce Sony, ister yerel ister bulutta depolanmış olsun, değerli oyun kaydetme verilerinizin bazılarının etkilenebileceği konusunda uyarılarda bulunacaktır.

  • Önceki Çevrimiçi Kimliğiniz, bazı bölgelerde siz ve diğer oyuncular tarafından görülebilir durumda kalabilir.
  • Oyunda kaydedilen veriler, skor tablosu verileri ve Kupalara doğru ilerleme dahil olmak üzere oyunlardaki ilerlemenizi kaybedebilirsiniz.
  • Oyununuzun ve uygulamalarınızın parçaları hem çevrimiçi hem de çevrimdışı olarak düzgün çalışmayabilir
  • Eklentiler ve sanal para birimi gibi içerikler de dahil olmak üzere oyunlarınız için edinmiş olabileceğiniz içeriğe (ücretli içerik dahil) erişiminizi kaybedebilirsiniz.

Hâlâ kullanıcı adınızı değiştirmeye hazırsanız, bunu nasıl yapacağınız aşağıda açıklanmıştır:

Web tarayıcı üzerinden PlayStation Network kullanıcı adınızı değiştirme

İlk adımınız, Sony hesabınızda oturum açmaktır. Bunu yaptığınızda, pencerede en üstteki seçenek olarak PSN hesap adınızı (Sony buna “Çevrimiçi Kimliğiniz” der) görürsünüz. Kullanıcı adınızı değiştirmek için “Düzenle”ye tıklayın.

Devam etmeden önce Sony, yukarıda listelenen uyarıları gösterecektir. Devam etmek istiyorsanız “Kabul Ediyorum”a basın.

Sonraki adımda daha fazla uyarı var. Sony, sorunlarla karşılaşırsanız değişikliği geri alabileceğinizi ve eski kullanıcı adınızı geri alabileceğinizi bildirir. Ancak, bunun yapılmasının, ortaya çıkması durumunda sorunları çözmeyebileceği konusunda da uyarıyor. Başka bir deyişle, bir şeylerin berbat olma ihtimali var. Risk konusunda rahatsanız, ilerleyin.

Playstation üzerinden PSN kullanıcı adınızı değiştirme

PS4’ünüzün ana panosunda “Ayarlar”a gidin ve onu seçin

“Hesap Yönetimi” seçeneğini bulana kadar listeyi kaydırın. Buna tıklayın, ardından “Hesap Bilgileri” > “Profil” > “Çevrimiçi Kimlik”i seçin.
Kullanıcı adı değişikliğine izin vermeden önce Sony’nin tarayıcı kullanıcılarına gösterdiği uyarıların aynısını göreceksiniz.
Bu uyarıları kabul ettikten sonra yeni bir kullanıcı adı girebilirsiniz. Buradaki işlemler PS4 üzerinden anlatılmıştır. Playstation 5 üzerinden yapılan işlem de benzerdir. PlayStation 5’te kullanıcı adınızı değiştirme işlemi, menü düzeni ve gezinme ile ilgili bazı küçük değişikliklerle PlayStation 4’te gördüğünüze benzer.

PS5’inizin ana panosunda “Ayarlar”a gidin ve onu seçin
“Kullanıcılar ve Hesaplar” > “Hesaplar” > “Profil”i seçin
Kullanıcı adı değişikliğine izin vermeden önce Sony’nin tarayıcı kullanıcılarına gösterdiği uyarıların aynısını göreceksiniz.
Bu uyarıları kabul ettikten sonra, yeni bir kullanıcı adı girmeden önce mevcut PSN kimlik bilgilerinizi girmeniz istenecektir.

PSN eski kullanıcı adını geri alma

Sony’ye göre, PlayStation destek ekibiyle iletişime geçerek eski bir kullanıcı adına ücretsiz olarak geri dönebilirsiniz. Hafta içi mesai saatleri arasında telefonla ve hafta içi +4 saat fazla olmak suretiyle ve hafta sonları +2 saat fazla olmak suretiyle çevrimiçi sohbet yoluyla ulaşılabilir.

Daha önce de belirttiğim gibi, Sony’nin eski kullanıcı adınıza geri dönmenin yeni kullanıcı adıyla karşılaşmış olabileceğiniz sorunları çözeceğini garanti etmediğini unutmayın.

Yazar Hakkında

oyunda.org kurucusu olarak en çok oyun oynamayı, hızlı hayatın gereği bunu mecburen telefondan yapmayı seven biriyim. Ayrıca teknoloji ve mobil oyunlar hakkında içerik üretmeyi de seviyorum. Bir Youtube kanalım var ve burada da mobil oyunlarla ilgili içerikler yayınlanıyor.
İlgili
RehberRol Oyunu

No Rest for the Wicked, Save Dosyası ve İlerlemeyi Başka Oyuna Aktarma

RehberRol Oyunu

No Rest For The Wicked, Sıkıştığınızda (Stuck) Nasıl Kurtulursunuz?

RehberRol Oyunu

No Rest for the Wicked: Çoklu Oyunculu Var mı?

RehberRol Oyunu

No Rest for the Wicked: Oyunu Durdurmak Mümkün Mü?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Onumaya Değer
Elden Ring: Moonveil Katana