PC

AMD Radeon RX 6400 ekran kartları yakında piyasada olacak

AMD’nin giriş seviyesi Radeon RX 6400, perakende olarak piyasaya sürülmeye hazır görünüyor ve AMD’den henüz resmi bir onay gelmemesine rağmen, bazı satıcılar açıklamayı beklemedi. Çin, Arjantin ve Singapur gibi ülkelerdeki birçok mağaza, AMD’nin ürün yelpazesinin bebeğini şimdiden listeledi. RX 6400’ün varlığı zaten biliniyordu. Ezici RX 6500 XT ile birlikte piyasaya sürüldü. O zamanlar, perakende sürümü için herhangi bir plan olmaksızın, yalnızca bir OEM kartı olduğu açıklandı. Singapurlu bir satıcı perakende MSI Aero ITX kartının ve ambalajının resmine sahip olduğu için bu durum değişmiş görünüyor.

MSI Radeon RX 6400 Aero ITX, 64 bit arabirimli 4 GB GDDR6 bellekle birlikte gelir. Çıkışlar, DisplayPort 1.4a ve HDMI 2.1 bağlantı noktalarından oluşur. Tek bir fan tarafından soğutulan çift yuvalı bir form faktörü ile birlikte gelir.

GPU’nun kendisi bir Navi 24 çeşididir. Bu, RX 6500 XT kartlarına güç sağlayan GPU’nun kısaltılmış bir versiyonudur. 768 Shader birimi içerir ve tipik bir 53W kart gücü ile gelir, bu da harici PCIe güç konektörleri gerektirmediği anlamına gelir. Bu tek başına birçok kullanıcıya hitap ediyor. Ayrıca düşük profilli veya tek yuvalı soğutmanın GPU’yu soğuk tutmak için yeterli olacağı anlamına gelir. Ne yazık ki, RX 6400, RX 6500 XT’nin zayıf yönlerini devralır. HTPC kullanıcıları için çekiciliğini sınırlayacak tam özellikli bir medya kodlayıcı ve kod çözücüden yoksundur. Ayrıca sınırlı çift ekran desteği ve çok alay edilen PCIe x4 sınırlaması var. Sonuncusu, RX 6400’ün PCIe 4.0 sistemlerine kıyasla PCIe 2.0 veya 3.0 sistemlerine girme olasılığının daha yüksek olduğu bir kart olduğu için özellikle dikkate değerdir.

Oyun performansının da bizi şaşırtması beklenmiyor. Aslında, AMD’lerin nispeten güçlü APU’larına sahip entegre grafikleriyle karşılaştırıldığında zor bir satış olacak. Bu nedenle, eski bir sistemdeki ölü bir grafik kartının değiştirilmesi dışında, 6400’ün birçok kullanıcıya gerçekten nasıl hitap edeceğini görmek oldukça zor. Ancak düşük güç tüketimi, eski oyunlardaki makul performansı ve zayıf güç kaynaklarına sahip sistemlerde kurulum kolaylığı, onun bir boşluğu doldurduğunu görecektir. Sadece 4K’da tam ışın izleme ile Cyberpunk 2077 oynamayı beklemeyin. 72p’de çalıştırmak mümkün olsa da Angry Birds’e veya Candy Crush Saga’ya ya da belki biraz CS:GO’ya bağlı kalın, sorun olmaz.

Yazar Hakkında

oyunda.org kurucusu olarak en çok oyun oynamayı, hızlı hayatın gereği bunu mecburen telefondan yapmayı seven biriyim. Ayrıca teknoloji ve mobil oyunlar hakkında içerik üretmeyi de seviyorum. Bir Youtube kanalım var ve burada da mobil oyunlarla ilgili içerikler yayınlanıyor.
İlgili
AksiyonPCRol Oyunu

The Lord of the Rings: Gollum PC Sistem Gereksinimleri ve Ray-Tracing Detayları

PC

Microsoft DirectStorage'ı yayınladı: "PC oyunlarında hızlı yükleme süreleri ve ayrıntılı dünyalar için yeni bir dönem"

Oyuncu DonanımlarıPC

Nvidia RTX 3090 Ti'nin 29 Mart'ta piyasaya sürüleceği bildiriliyor

PC

Yeni Nvidia GPU'ları Ray Tracing'de %20 daha iyi olabilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Onumaya Değer
İlk Gün Game Pass Oyunlarına Bir Yenisi Daha Ekleniyor