Battle Royale

Oyun Dünyası Bunu Konuşuyor: Pubg Yasakları

Pubg, battle royale oyunu bir harita üzerine 100 oyuncunun inmesi ve sona kalan olmak için birbirleriyle mücadele etmesi oyunu hem bütün oyun platformlarında popüler bir oyun olarak dikkat çekiyor. Dünya çapında o kadar çok oyuncusu var ki kendine kemik bir kitle oluşturmuş. Alternatifleri hatta içlerinde çok iyileri de var ama nedense Pubg sürekli gündemde. Bu sebeple olsa gerek bir çok ülkede Pubg sıkıntı yaşıyor. Pubg için intihar eden oyuncular, babasının cüzdanından para çalan çocuklar, suç oranını arttırdığını düşünen insanlar ve son olarak derslerine çalışmayan çocuklar.

Pubg Nepal’de yasaklandı

Pubg, mahkeme kararıyla Nepal’de yasaklandı. Oyuna erişim engellensin diye internet sağlayıcılarına emirler gönderildi. Mahkeme kararının ardından hem Pubg hem de Pubg Mobile için internet servis sağlayıcılarına emir gönderildi. Pubg Nepal’de yasaklandı. Oyuncular normal yollardan Pubg oyununa giremiyor.

Pubg neden yasaklandı?

Pubg’nin yasaklanmasının ardında bir kamu davası var. Dava sebebi olarak ebeveyn şikayetleri geliyor. Nepal’de bir çok ebeveyn, çocuklarının Pubg oynamasından şikayetçi oldu ve bu şikayetler mahkemeye taşındı. Pedagoglar, mahkeme sürecine dahil oldu ve bilgi verdi. Pedagoglara; “oyundaki şiddetin, gerçek hayata yansımasının mümkün olabileceği, çocukların gerçek hayatta da agresif tavırlar sergileyebileceği” görüşünü bildirdi.

Youtube Kanalıma Abone Olabilirsin
Çocuklar derslerine çalışmıyor

Nepal’de ailelerin şikayet sebebi okullardaki seviyenin düşmesi, çocukların ders çalışmaması ve başarılarının düşmesi olarak belirlendi. Ayrıca okullardan alınan bilgiye göre de Pubg oynayan öğrencilerin agresif tavırlar sergilediği öğretmenleri tarafından doğrulanmış. Hepsi üst üste gelince mahkemede tüm Nepal internetinin Pubg oyunlarına kapatılması kararını almış. Artık oyuna Nepal’den resmi olarak erişmek mümkün değil ama Nepal’li oyuncular VPN kullanarak oyuna girebilirler. Girebilirler ama sıkıntı yaşarlar çünkü oyunda mili saniyenin önemi var. VPN gecikmeye neden olacağı için oyun deneyimini etkileyecektir.

Pubg insanları olumsuz mu etkiliyor?

Hindistanda’da çok konuşulan oyun intiharlara neden olabiliyor. Daha yakın zaman önce birisinin intihar ettiğini biliyoruz. Hindistan’da oyun yasak olduğu zaman sokakta Pubg Mobile oynayan çocuklar tutuklanmıştı. Yine bu ülkede de yasak sebebi olarak suç oranının artması ve çocukların ailelerinden para çalması olarak gösterilmişti. Yani düzensizlik ve anarşi. Tencent tüm bu olaylar neticesinde Pubg Mobile oyun süresini kısıtlamak için çalışmalara başlamıştı.

Yazar Hakkında

Oyun Haber oyunda.org ailesinin strateji sever mobil oyuncusu. Teknolojiye de ilgi duyuyorum. Oyunlarla ilgili içerik üretiyorum.
İlgili
Battle RoyalePUBGRehber

PUBG'de Senzu Fasulyesi Nasıl Alınır ve Kullanılır?

Battle RoyaleFortniteRehber

Fortnite'ta görsel ses efektleri nasıl açılır?

Battle RoyaleFortnite

Fortnite'ta Emerald Axe Nasıl Alınır?

Battle RoyaleNişancı OyunuWarzone

Warzone 2'de Nuke Skin Nasıl Alınır?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Onumaya Değer
Çok Yakında Android’e Bir Çok Oyun Geliyor