Mobil Oyun Haber

Tencent Start Bulut Oyun Servisi Duyuruldu

Tencent, Çinli teknoloji devi ve dünya çapında bir çok oyun ve mobil oyunla liderlik kolduğunda olan şirket yeni servisi hakkında açıklamalar yaptı. Sektörün gerisinde kalmak istemeyen şirket “Oyun Stream” olarak bilinen bulut oyun servisini duyurdu. Daha erken aşamada olan servisin test edilmesi için Çin’den oyuncular davet edildi. Daha önce Microsoft ve Google (Stadia) kendi servislerini duyurmuşlardı. Oyun dünyasının aldığı bu şekil bütün şirketlerin ilgilenmesi gereken bir konu. Bu açıdan Tencent, bir oyun devi olarak rakiplerinin gerisinde kalmak istemiyor.

Bulut oyun nedir?

Çok basit bir bilgisayar ve de en önemlisi telefon gibi cihazlarla bu sisteme dahil edilmiş bütün oyunlar oynanabilmektedir. Bunun için şirket sizden aylık bir ücret talep eder. Ücretini ödeyip istediğiniz oyunu oynamanız mümkündür. Tek gerekli olan şey hızlı bir internettir. Oyun sizin bilgisayarınızda değil bağlantığınız sunucuda çalıştığı için yüksek donanımlara ihtiyaç duymazsınız. Siz sadece kontrol için veri gönderirsiniz. Sunucu cevap verir ve sonucu ekranınıza gönderir. Oyun sadece ekranınızda görünür. Her cihazdan her şekilde oyun oynamak artık bu sistemle mümkün.

Tencent Start

Tencent, Pubg gibi bir oyunun yapımcısı olarak karşımıza çıkıyor. Bununla birlikte dünyanın en çok izlenen mobil oyunu Arena of Valor, yine Çin’de oynanan benzerlerinin yapımcısı olarak karşımıza çıkıyor. Bir çok değerli oyunu piyasaya süren şirket bulut oyun sektöründe Start ismini verdiği servisiyle yer alacak.

Youtube Kanalıma Abone Olabilirsin

Dijital oyundan bulut servislerine

Daha önceleri kasetlerle başlayan oyun hayatımız şimdilerde internetten satın alınan lisans anahtarlarıyla devam ediyor. Bundan sonra abonelik sistemiyle devam edecek. Artık bir oyunu satın almak zorunda kalmayacak, oynayacağınız zaman parasını ödeyerek bütün oyunlara sahip olacaksınız. Standart bir oyun serisinin yeni oyunu ülkemizde 200TL civarında satılıyor. Bir çok oyuncu bu nedenle Steam platformuna yönleniyor. Playstation sahipleri ise yine aylık abonelikle bir çok oyuna her ay değişmek suretiyle oynama hakkında sahip oluyor. Bulut servisleri bu teknolojinin üzerine bir tık daha koyuyor. Artık abone olacak, oyun oynama fırsatı elde edeceksiniz ama bunun için güçlü bir bilgisayara ya da oyun konsoluna ihtiyaç duymayacaksınız. Sadece gecikme olmaması için hızlı bir internete sahip olmanız yeterli.

Bulut oyun servisi için gerekli internet hızı nedir?

Google Stadia tanıtımında 25Mbps şeklinde açıklama yapılmıştı. Bu hıza sahip kişilerin sunucuyla iletişim sırasında herhangi bir gecikme yaşamayacağı söylendi. Oyunların çoğunda mili saniye gibi minik sürelerin bile çok değerli olduğu düşünülürse çok yüksek internete sahip olmanız gerektiği söyleniyorsa bu doğrudur. Ayrıca bu sunucuların yurtdışında bulunacağı gerçeği ülkemizi bu hizmeti kullanamayacaklar arasına yazmamıza neden oluyor. Bakınız dünyada internet hızları…

dünya internet hızları ortalaması

Listede ülkemiz yok. Bu hızlar ortalama hızlar olup bu ülkeler dünyanın en iyileridir. Şimdi gelelim ülkemizdeki internet hızlarına… Aşağıdaki tablodan ülkemizin üzerine gelerek görebilirsiniz. Koyu renkler düşük internet hızını gösterirken renkler açıldıkça internet hızı artıyor.

Ülkemizin internet hızı ortalaması 6,3 olarak belirlenmiş. BTK sağolsun bundan sonra 4Mbps gibi hızlarda internet paketleri arasına yerleşti. (Keşke AKN kaldırılmasaydı) Bu internet hızıyla yurtdışındaki bir sunucuya nasıl bağlanacaksınız, bağlandığınızda nasıl bir gecikme yaşayacaksınız siz düşünün.

Peki hiç hızlı internetimiz yok mu? Elbette ülkemizin bazı yerlerinde fiber internet altyapısı oldukça güçlü Buralarda 100Mbps ye kadar hız alınabiliyor. Bu kişiler sıkıntı çekmeden Tencent Start, Google Stadia ya da Microsoft’un bulut oyun hizmetini kullanabileceklerdir.

Yazar Hakkında

Mobil Oyun Haber oyunda.org için özellikle Youtube videolarını üretmek için çabalıyorum. Özel ilgi alanım basit ama mücadeleci platform oyunları. Ayrıca Mortal Kombat X için özel ilgi duyuyorum. Mortal Kombat XI mobil oyunu merakla bekliyorum.
İlgili
Konsol

Google Stadia oynamak için kendi kontrolcülerinizi nasıl kullanabilirsiniz?

Bulut Oyun

Google Stadia'ya Mesajlaşma Özelliği Geliyor

Bulut Oyun

Google Stadia Artık OnePlus 8 ve OnePlus 8 Pro Modelleriyle Uyumlu

Bulut Oyun

EA, FIFA, Star Wars Jedi: Fallen Order ve Diğer Üç Ünvanı Stadia'ya Getiriyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Onumaya Değer
En Çok İzlenen e-Spor Oyunu Arena of Valor Oldu 2018