Haber

PC Mi Konsol Mu? İşte Oyunculardan Son Veriler

20 milyona yaklaşan oyuncu sayısı, sektörün ne kadar büyük olduğunu anlamaya yeterli geliyor. 20 milyon oyuncunun pazara yön verecek gücü var ve son araştırmalara göre oyun pazarı oldukça değişecek. Genel olarak söylenebilir ki oyuncular PC’den Konsol’a kayacak. İşte araştırmanın diğer detayları;

Konsol ve PC arasındaki rekabette son durum

Konsol ve PC oyuncuları arasındaki değişim sürüyor. Teknoloji pazarlama ve yönetim danışmanlığı firması Jon Peddie Research araştırma verilerine göre, yaklaşık 20 milyon PC oyuncusu, 2022’ye kadar oyun araçlarını değiştirecek. Açıklanan raporda 1.000 $ düşük maliyetli sistemlerle oynayan oyuncuları konsollara geçme olasılığının yüksek seviyede olduğu vurgulanıyor. Bunun nedenleri arasında TV görüntü kalitesinin yükselişi ile konsollar da daha verimli duruma gelmeye başladı. Bunun yanında konsollara özel olarak üretilen oyunların çıkması da nedenlere ekleniyor. Ayrıca şuan PS4’ün fiyatının 2000TL civarı olması (yanında yeni bir oyun ile)PC ile kıyaslandığında bu fiyatın düşük kalması oyuncuları cezbediyor. Kısa vadede orta ve üst düzey maliyetli sisteme sahipler arasında da bu durumun değişmesi söz konusu.

Şirket yetkilisi Jon Peddie, PC piyasasıyla ilgili olarak “PC pazarındaki genel seyir kötüye gidiyor, çünkü geçmişte gördüğümüz PC’yi geliştiren yenilikler ve zekice yeni şeyler sağlayan yenilikler durdu. Ürün tanıtım süreleri dört yıla kadar uzuyor. Fakat sakin olalım. Ekran kartı pazarı inanılmaz bir büyüklüğe sahip. Ancak bu işin bir kısmının da yavaşça ekran üretimlerine ve oyun hizmetlerine yöneleceğini tahmin ediyoruz.” açıklamasını yaptı.

Youtube Kanalıma Abone Olabilirsin

PC satışları yavaşlıyor

Jon Peddie şirketinde çalışan tecrübeli bir oyun analisti Ted Pollak, bilgisayar pazarının en önemli unsuru olarak kişiselleştirme ve kendine özgün ergenomik bir sistem olacağı üzerine parmak basıyor. Bununla birlikte PC oyunlarını bırakanların bulut tabanlı bir oyun sistemine (Örnek: Google Stadia) sahip televizyon ekranına geçiş yapabileceğinin üzerinde duruyor. Bilgisayar oyuncusu musunuz? Bu durum size kötü görünebilir ama oyunlar konusunda bir değişiklik olmayacağı da açık. Örneğin yakın gelecekte bir oyuna hem PC’den hem de telefondan erişmeniz bulut oyun sunucuları sayesinde mümkün olacak. Bilgisayar belki gereksiz hale gelecek ama oyunlar için bir değişiklik olmayacak.

Oyun konsollarında son durum

Konsollar daha tercih edilebilir hale gelirken klavye ve fare gibi ara birimleri de desteklemeye başladığından konsol ve PC arasındaki mesafe daralıyor. Bildiğiniz üzere klavye farenin rahatı hiç bir yerde yok. Sonuç olarak konsol yapımcıları ürünlerini yeni donanımlara yükseltmeye ve düzeltmeye uygun hale getirirse bilgisayar oyuncuları konsola geçiş yapmakta daha istekli olabilecekleri ortaya çıkıyor.

Fiyat rekabeti

Bu araştırma neticesinde fiyatlardan hiç bahsedilmemiş olması da gülünç. Özellikle ülkemizde döviz kurundan ötürü fiyatların imkansız düzeylere çıkması zaten PC oyunculuğuna (ülkemiz için) en büyük darbeyi vuruyor. Bunun yerine konsolların belirli oyunlar için daha stabil olması ve de fiyat bakımından daha uygun olması insanları konsola yönlendirmeye yetiyor. Geçtiğimiz günlerde bir marketler zincirinde Red Dead Redemption 2 dahil PS4 fiyatının 1700 lira olduğunu gördük. Eğer hali hazırda güzel bir televizyonunuz varsa bu fırsat kaçırılmayacak gibiydi. Bunun gibi kampanyalar zaman içinde olacaktır.

Televizyonunuz yoksa konsolun fiyatı da bilgisayara yaklaşıyor. Çünkü kaliteli bir televizyonun 5000 TL olduğunu düşünürsek monitörle birlikte PC almak daha mantıklı gelebilir.

Yazar Hakkında

Mobil Oyun Haber oyunda.org için özellikle Youtube videolarını üretmek için çabalıyorum. Özel ilgi alanım basit ama mücadeleci platform oyunları. Ayrıca Mortal Kombat X için özel ilgi duyuyorum. Mortal Kombat XI mobil oyunu merakla bekliyorum.
İlgili
HaberMMORPGNew World

New World'de Gamepad Desteği ve Single Player Geliştirmeleri Güncellemeleri Olacak

Elden RingHaberRol Oyunu

Elden Ring 25 Milyon Sattı, Peki Kaç Para Kazandı?

AksiyonHaber

Gears of War: E-Day Ray Tracing İle İlgili Bilinenlere Göz Atın

AksiyonHaberStar Wars Serisi

Star Wars Outlaws Oyun Süresi Kaç Saat?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Onumaya Değer
e-Sporda Emeklilik yaşı 25’e indi! [Basın Bülteni]